Částečná mobilizace oznámená ruským prezidentem Vladimirem Putinem nevytvoří významnou použitelnou bojovou sílu dříve než za několik měsíců.
Ve své nejnovější zprávě o válce na Ukrajině to uvedl americký Institut pro studium války (ISW). Analytici ISW se domnívají, že Putinova vyjádření o jaderných zbraních neznamenají přímou hrozbu jejich použití na obranu oblastí Ukrajiny, které by Rusko mohlo anektovat. Oznámení o částečné mobilizaci však podle ISW odráží mnohé problémy, kterým Rusko čelí při invazi na Ukrajinu a které pravděpodobně nedokáže vyřešit v nadcházejících měsících.
Mobilizace záložníků má probíhat ve fázích, což vylučuje náhlý příliv posil na Ukrajinu a dramatickou změnu během války. Otázkou je i úroveň bojové připravenosti záložníků a délka jejich výcviku. Dostat je z civilního života do bojové připravenosti může trvat několik týdnů až měsíců.
„Částečná mobilizace Ruska proto nepřipraví Ukrajinu o možnost osvobodit další okupovaná území před zimou a během zimy,“ uvádí se ve zprávě.
Putin v projevu mluvil o částečné mobilizaci, referendech o připojení okupovaných oblastí a možnosti jaderné války separátně jako o třech tématech. Zahrnutí do jednoho projevu záměrně naznačuje souvislost, ale jejich explicitnímu spojení se šéf Kremlu vyhnul, napsali analytici.
Projev by se tak podle institutu neměl chápat jako výslovná hrozba, že Rusko po anexi ukrajinských území použije jaderné zbraně proti Ukrajině, pokud bude Kyjev pokračovat v protiofenzívách vůči okupovaným oblastem.
„Ruská částečná mobilizace válku na Ukrajině letos nezmění a může, ale nemusí mít významný vliv na schopnost Ruska pokračovat ve vojenských operacích na současné úrovni v příštím roce. Ukrajina a Západ by ji měly brát v úvahu, ale ne ji zveličovat,“ uzavřel ISW.