Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Adéla Ježková ČTK
21. září 2022 v 19:40
Čas čtení 1:18

Česko se vrací na mapu světa. Lipavský jako náš první zástupce po 30 letech promluví v Radě bezpečnosti OSN

Kategorie:
News
Uložit Uložené
Česko se vrací na mapu světa. Lipavský jako náš první zástupce po 30 letech promluví v Radě bezpečnosti OSN
Zdroj: Flickr/Pirátská strana/volně k užití

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) bude mít ve čtvrtek projev v Radě bezpečnosti OSN.

Informaci Blesku potvrdilo ČTK ministerstvo. Zástupce České republiky v RB OSN vystoupí téměř po 30 letech. Ústředním tématem projevu bude ruská agrese proti Ukrajině. Dnes šéf české diplomacie přednese projev v rozpravě Valného shromáždění OSN.

„To, že budu vystupovat v Radě bezpečnosti OSN, je velkým úspěchem české diplomacie pod mým vedením. V Radě bezpečnosti vystupuje český zástupce po 30 letech od doby, kdy jsme byli členem. Naše vláda vrací Česko na světovou mapu. Naši spojenci vnímají, že se vracíme k odkazu Václava Havla a k našim tradičním hodnotám,“ uvedl ve vyjádření pro ČTK Lipavský.

Předmětem projevu bude aktuální bezpečnostní situace 

V České televizi šéf diplomacie řekl, že bude mluvit o aktuální bezpečnostní situaci, o tom, že je nepřijatelné, aby Rusko rozhodlo o anexi další části Ukrajiny, nebo o návrhu na zřízení mezinárodního tribunálu v otázce agrese Ruska proti Ukrajině. Za protiválečné postoje vyznamenal Lipavského na konci srpna i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj – udělil mu Řád za zásluhy. „Jde o ocenění celé české diplomacie, která stojí po boku Ukrajiny a podporuje tuto evropskou zemi v obraně před Putinovou barbarskou válkou. Brání i nás,“ napsal tehdy ministr.

9. února 2022 v 13:50 Čas čtení 1:55 Ministr Lipavský sklidil za svůj armádní outfit výsměch. Vy byste s*ali olej už ve vrtulníku, brání ho Topolánek Ministr Lipavský sklidil za svůj armádní outfit výsměch. Vy byste s*ali olej už ve vrtulníku, brání ho Topolánek

RB OSN má 15 členů, z nichž je pět stálých (Čína, Francie, Rusko, USA, Velká Británie), zbývajících deset nestálých členů volí Valné shromáždění OSN na dvouleté funkční období. Česká republika byla nestálým členem RB OSN v letech 1994 až 1995. V té době v RB OSN vystoupil velvyslanec Karel Kovanda.

Lipavský cestou na Valné shromáždění OSN navázal na loňskou účast svého předchůdce Jakuba Kulhánka (ČSSD). V předchozích letech promluvil za Českou republiku tehdejší premiér Andrej Babiš (ANO).

Ministr Lipavský se věnuje tématu zahraniční, obranné a bezpečnostní politiky v Pirátské straně od roku 2015. Zaměřuje se především na energetickou a mezinárodní bezpečnost a hybridní hrozby. Čtyři roky působil v Poslanecké sněmovně jako místopředseda zahraničního výboru a výboru pro obranu. Byl také členem stálé komise pro hybridní hrozby, podvýboru pro obrannou, kybernetickou a bezpečnostní politiku a strategické koncepce ČR či podvýboru pro migraci a azylovou politiku. 

Domů
Sdílet
Diskuse