Podle svědků a některých videozáznamů policie strhávala demonstranty na zem, bila je obušky a střílela jejich směrem. Smrt Mahsy Amini vzbudila mezinárodní pozornost a stala se symbolem restriktivního a násilného zacházení se ženami.
Protivládní protesty, které v Íránu vypukly po smrti dvaadvacetileté Mahsy Amini, se podle svědků, videí zveřejněných na sociálních sítích a skupin na ochranu lidských práv stupňují a desítky měst se zmítají v nepokojích, které úřady potlačují. Informuje o tom deník New York Times.
Protesty jsou jedním z největších projevů odporu proti vládě islámské republiky za posledních několik let a přicházejí v době, kdy je íránský prezident Ebráhím Raísí v New Yorku na Valném shromáždění OSN. Protesty vypukly minulý víkend po úmrtí mladé ženy, kterou teheránská mravnostní policie zatkla na základě obvinění z porušení zákona o nošení šátku.
Podle skupin na ochranu lidských práv bylo do středy zabito nejméně sedm protestujících. Protestující vyzývali k ukončení vlády islámské republiky a skandovali například „mulláhové, táhněte“, „nechceme islámskou republiku“ nebo „smrt nejvyššímu vůdci“. Ženy také pálily hidžáby na protest proti zákonu, který vyžaduje, aby všechny ženy starší puberty nosily pokrývku hlavy a volné oblečení.
Raísího vláda nasadila k potlačení protestů masivní bezpečnostní síly, včetně policistů a milicí v civilu. Ve čtvrtích, kde se protesty konaly, bylo přerušeno internetové a mobilní spojení. Ve středu byl také omezen přístup k sociální síti Instagram, kterou protestující hojně využívali.
„Z bezpečnostních důvodů mohou příslušné orgány zavést určitá omezení rychlosti internetu,“ uvedl v prohlášení íránský ministr pro informační a komunikační technologie Issa Zarepour.
Podle svědků a některých videozáznamů policie strhávala demonstranty na zem, bila je obušky a střílela jejich směrem slzným plynem i ze zbraní. Smrt Mahsy Amini vzbudila mezinárodní pozornost a stala se symbolem restriktivního a násilného zacházení se ženami v Íránu a represivního policejního postupu vůči opozici. K protestům se připojily i známé osobnosti, jako například Bella Hadid, ale i muslimky a Íránky z celého světa, které si na protest sundávají šátky a stříhají vlasy na sociálních sítích TikTok a Instagram.