Na více druzích stromů lze v současnosti pozorovat sekundární rašení listů, které během léta opadly. Informuje o tom TASR s odkazem na Slovenský hydrometeorologický ústav.
V klimatických podmínkách Slovenska jde podle odborníků o velmi vzácný jev, typický spíše pro subtropické oblasti Evropy. K rychlé obnově suchem a vysokými teplotami oslabené vegetaci přispělo ochlazení a pravidelnější výskyt srážek v druhé polovině srpna a v září. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informuje na webové stránce.
„Druhotné listy ve vegetačním období jsou výrazně menší oproti těm, které vypučely na jaře, a opad těchto listů pravděpodobně nastane výrazně později než na stromech, které neopadly,“ přiblížili odborníci. Na ovocných stromech podle SHMÚ lze současně pozorovat spolu s dozráváním plodů i regenerační kvetení, které je v našich podmínkách častějším jevem než druhotné rašení listů. „Druhé kvetení ovocných stromů je způsobeno výraznými změnami v charakteru počasí,“ doplňuje ústav.
Po dvou výrazných vlnách letních veder a dlouhotrvajícím období výrazného nedostatku srážek na přelomu letních měsíců červenec a srpen zaznamenali odborníci SHMÚ ve více lokalitách Slovenska poměrně výrazný opad listů na stromech, jako jsou například buk, bříza, javor, jasan, lípa, dub, akát, případně olše.
Jak vysvětlili, letní opad listů je přirozenou reakcí na výrazný stresový faktor, v letošním roce dlouhotrvající sucho a extrémně vysoké denní teploty vzduchu. „Opadem listů se stromy snaží zabránit výrazné ztrátě vody,“ zdůvodnili.