Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a další letní festivaly
15. září 2022 6:00
Čas čtení 9:54
Lucie Kotvalová

Navštívili jsme pražskou komunitní zahradu. Místní sbližuje a některým pomáhá překonat osamocení (Reportáž)

Navštívili jsme pražskou komunitní zahradu. Místní sbližuje a některým pomáhá překonat osamocení (Reportáž)
Zdroj: REFRESHER/Lucie Kotvalová
REFRESHER ZAHRADA
Uložit Uložené

Komunitní zahrady jsou pro mnohé především cestou, jak uniknout pocitům osamocení. Místem, kde potkat podobně smýšlející lidi, vybudovat pevné sociální vazby a nalézt komunitu.

„K pěstování jsem měla blízko vždy. Jako malí jsme jezdili vždy s babičkou na chalupu, kde pěstovala různé věci, takže jsem to podvědomě vnímala. Byli jsme zvyklí se hrabat v zemi. Hlavní pro nás ale je potkávání lidí – to, že tady má člověk záhony, kde může něco málo vypěstovat, je příjemný bonus. Je to radost i absolutní relax, hrabat se v zemi a hlíně. Je to pro mě i forma odpočinku. Člověk se tady úplně uklidní, působí to na mě jako taková oáza klidu,“ popisuje čtyřicetiletá Radka důvody, proč se s manželem rozhodli pořídit si záhon v komunitní zahradě Vidimova.

„Je to další bezpečné místo, rozšířený životní prostor.“
„Je to další bezpečné místo, rozšířený životní prostor.“ Zdroj: REFRESHER/Lucie Kotvalová

Komunitní zahrada, nacházející se na sídlišti v Jižním Městě v Praze, vznikla před devíti lety díky projektu Kokoza jako ukázková zahrada pro účely komunitního pěstování a kompostování. Postupně se zde ovšem utvořila dostatečně stabilní komunita, aby zahrada přešla z vlastnictví Kokozy do rukou místní komunity. Momentálně zde hospodaří kolem šedesáti rodin. Záhonů je ovšem pouze padesát, někteří členové využívají pouze příležitost kompostovat.

Pěstovat a kompostovat s lehkostí

Podnik Kokoza vznikl v roce 2012 jako nezisková organizace. „Naším hlavním cílem je propagovat pěstování a kompostování ve městě. Ukazovat lidem, organizacím, firmám i veřejným institucím, že pěstovat a kompostovat ve městě je radost a jde to dělat s lehkostí a s pozitivním dopadem na planetu,“ vysvětluje pro Refresher Lucie Matoušková Lankašová, která spolu s Kristinou Regalovou projekt založila.

Doporučeno
Jak oblázky dokáží vyšperkovat zahrádku? Inspirujte se! Jak oblázky dokáží vyšperkovat zahrádku? Inspirujte se! 24. ledna 2023 14:11

Pro Kokozu je v současné době sice ústřední téma životní prostředí, ale zároveň zaměstnává lidi se zkušeností s duševním onemocněním: „Že jsem založila podnik, který se věnuje ekologickým tématům, je trošku náhoda. Stalo se tak, protože jsem tak osobně založená a záleží mi na životním prostředí. Na tom, abychom pečovali o planetu,“ popisuje Lucie.

Bioodpad momentálně tvoří 40 až 60 % komunálního odpadu.

Primární pro ni vždy ovšem bylo vytváření pracovních míst pro lidi s duševním onemocněním. „Zahrady jsou prostorem, kde vzniká užitná hodnota úplně přirozeně, a tyto lidi do takové práce můžeme začlenit velmi snadno. Je to jednoduchá manuální práce, kterou zvládne každý. Dá se jednoduše plánovat, přizpůsobit potřebám jednotlivých zaměstnanců. A je tam i společenský prvek,“ vysvětluje.

Environmentální aspekt kompostování i pěstování je pro Kokozu zásadní. Bioodpad momentálně tvoří 40 až 60 % komunálního odpadu – následně se sváží na skládky, kde způsobuje produkci skleníkových plynů a působí negativně na životní prostředí.

Komunitní zahrada Vidimova.
Komunitní zahrada Vidimova. Zdroj: REFRESHER/Lucie Kotvalová

„Takový organický materiál se ovšem dá jednoduše a lokálně zpracovávat. A právě proto lidem ukazujeme, že těch 40–60 % odpadkového koše mohou přímo doma či ve firmě vzít a vytvořit z něj dostupnou metodou novou hodnotu. Je to věc, kterou může udělat každý z nás. Je pro nás důležité, aby odpad necestoval, aby zůstal tam, kde vzniká. To znamená i ve městě. I se samotnou přepravou odpadu jsou spojené emise, spotřeba energie a na konci je skládka, kde odpad jen tlí a škodí. Kompostování jako takové je také jednou z metod, jak předcházet vzniku odpadu.“

Doporučeno
Oživení zahrady po zimě? S postřikem proti plevelům bude hotovo za odpoledne Oživení zahrady po zimě? S postřikem proti plevelům bude hotovo za odpoledne 18. března 2022 9:57

Pozitivní environmentální dopad s sebou nese i samotné pěstování. Tím, že vznikají nové komunitní zahrady, se navyšuje zelená plocha ve městech, která například umožňuje snižovat teplotu v dané lokalitě, vypěstovat si vlastní jídlo či lépe zacházet s dešťovou vodou.

Nečekáme, měníme

„Ano, jedna zahrada velkou změnu neudělá, ale my cílíme na to, aby takových míst bylo v České republice a ideálně v celé Evropě více a dohromady vytvořily jakýsi funkční ekosystém – tedy systémové řešení na lokální úrovni. To znamená, že chceme zapojovat lidi a organizace do řešení. Nečekáme na to, až se změní legislativa a někdo to zařídí za nás. Změnám jdeme vstříc konkrétními aktivitami,“ říká Matoušková Lankašová.

Přidej se do klubu REFRESHER+
Základní
125 Kč
Účtuje se jednou za 4 týdny
Přístup k prémiovým článkům
 • Přístup k benefitům
 • Méně reklam
 • 150 kreditů každé 4 týdny na nákup benefitů
 • Všechny možnosti předplatnéhoMám slevový kód
  Měj aktivní roční předplatné REFRESHER+ a získej lístek na festival dle vlastního výběru.Zapoj se do slosování
  Dokončením souhlasím s pravidly a podmínkami portálu Refresher.
  Vyzkoušej předplatné REFRESHER+
  a čti vše bez omezení
  Přidej se k předplatitelům
  nebo Odemkni článek přes SMS
  Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 121361 a dočti tento článek.
  Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
  Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
  POSLAT SMS
  Čti články bez omezení celý měsíc – předplatné jen za 36 Kč navíc v porovnaní s jedním článkem. Jak to funguje?
  POSLAT SMS
  Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
  POSLAT SMS
  Domů
  Sdílet
  Diskuse