Ghosting je nepříjemný, nutí tě ptát se, co bylo špatně, a vztah zůstává neuzavřený. Odborníci proto vymysleli seznam rad, pomocí kterých se s ghostingem snáze vyrovnáš.
S ghostingem se pravděpodobně setkala většina z nás. Randíš se svým crushem nebo máš pár měsíců partnera a najednou se ti bez vysvětlení přestane ozývat? Taková situace je těžká. Nutí tě klást si otázky, zda jsi něco neudělal*a špatně, co jsi mohl*a udělat lépe, a vztah zůstává neuzavřený. Tento neoblíbený trend nyní prozkoumali vědci a v Psychology Today zveřejnili seznam rad, které ti mohou pomoci vypořádat se s ghostingem.
Podle výzkumníků je ghosting velmi psychicky náročný, brání nám v dalším seznamování a přináší do života mnoho nejistoty. „Máme téměř neomezený přístup k neomezenému počtu lidí. Díky tomu jsou potenciální partneři docela dobře nahraditelní a ‚ghostři‘ získávají určitou míru bezpečí a anonymity,“ říká autorka studie Katherina Holmes.
Ghosteři mívají společné znaky
Ghosting podle odborníků negativně ovlivňuje budoucí navazování vztahů. „Ke studiu ghostingu nás inspirovaly nejen naše osobní zkušenosti, ale také jeho rostoucí význam pro všechny věkové skupiny a jeho možný vliv na mladé lidi, kvalitu jejich budoucích vztahů a seznamovacích zkušeností,“ dodala Holmes.
Ke ghostingu se podle Holmes váže zmatek, ospravedlnění a vyhýbání se budoucí zranitelnosti. Ačkoli tzv. ghostera nelze poznat už na začátku, i oni mají určité charakteristické znaky. Jedná se o narcismus, psychopatii a machiavelismus.
> Pamatuj, že v tom nejsi sám/sama.
> Snaž se neupadat do spirály sebeobviňování.
> Ghostera už nikdy nekontaktuj.
> Sám/sama nepoužívej ghosting jako způsob ukončení vztahu.
> Přijmi to.
> Pokud budeš potřebovat, obrať se na odborníky.