Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Středa 29. 6. 2022 svátek má Petr, Pavel

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Zajímavosti - Zábava

Nešvar dnešní doby jménem ghosting: Co to je? A jak se v jeho případě zachovat?

Smutný trend dnešní doby, který zažilo víc lidí, než si myslíme. Může za něj nevyzrálost?

Tereza Šnajdrová
6. říjen 2020, 19:25 Čas čtení: 5:36
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Zajímavosti - Zábava
0
Tereza Šnajdrová
6. říjen 2020, 19:25
Čas čtení: 5:36

Nešvar dnešní doby jménem ghosting: Co to je? A jak se v jeho případě zachovat?

Smutný trend dnešní doby, který zažilo víc lidí, než si myslíme. Může za něj nevyzrálost?

Tereza Šnajdrová
6. říjen 2020, 19:25
Čas čtení: 5:36
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.

Velká část populace se pravděpodobně s ghostingem setkala na vlastní kůži, ostatní ho třeba znají pouze z vyprávění. Smutný trend dnešní doby, díky kterému mají mnozí pocit, že rozchod bude jednoduší a hraním mrtvého brouka nemusí nic vysvětlovat, pouze ukazuje nevyspělost jedince. Proč k němu dochází? Žijeme ve století zbabělců?

 

Co vlastně ghosting je

Ghosting je odvozen z anglického slova ghost, neboli duch. Prakticky vzato to znamená, že se nerozcházíte, jenom prostě zmizíte ze života toho druhého. Dnešní doba tomuto způsobu chování nahrává, většina komunikace probíhá přes sociální sítě a není nic jednoduššího, než si zprávu od určitých jedinců prostě neotevřít.

 
Tento trend se tedy spíše váže na seznamování, kdy proběhne několik schůzek a najednou, bez jakéhokoliv vysvětlení, už k žádné další nedojde. Jeden z přátel se s námi podělil o příběh, kdy by se mohlo na první pohled zdát, že se nejedná o klasický ghosting, přesto to k němu však směřuje. „S tou slečnou jsme byli několikrát na rande, samozřejmě jsme se sblížili také intimně, ale věděl jsem, že to nikam nespěje. Přijde mi nefér někoho prostě odříznout, a tak jsem jí jenom přestal psát sám od sebe. Pokud ale napsala ona sama, tak jsem ji samozřejmě ze slušnosti odepsal.“

 

 

Objevovat se ale samozřejmě může i ve vztahu, včetně dlouhodobého vztahu ve společném bydlení. Že je nemožné, aby partner, se kterým bydlíte, zvolil ghosting jako rozchod? Bohužel opravdu existují i takové případy, což se můžeš dočíst v tomto článku, nebo si nasaď sluchátka a poslouchej podcast Love is on the air.

 

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 3659 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Už od 9 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš získat tyto benefity
VÍCE

 

Nešvar dnešní doby jménem ghosting: Co to je? A jak se v jeho případě zachovat?
Zdroj: pixabay.com

Proč k němu dochází

Důvod, proč dochází k ghostingu, je velmi individuální a nelze asi přesně říci, proč se někteří rozhodnou pro tento způsob rozchodu. Na tuto otázku jsme se zeptali také psycholožky Dariny Mórocz z přerovské Poradny pro rodinu, která nám řekla: „Myslím, že je to nechuť pouštět se do rozhovorů na ožehavé téma, svým způsobem zbabělost, snaha vyhnout se něčemu, co mi nebude příjemné, a třeba i strach, že neunesu reakci druhého, jeho pláč, slzy, smutek, otázky, na které nebudu umět odpovědět, protože odpověď by bolela (třeba že jsem potkal/a někoho jiného, že mi na něm vadí třeba i něco intimního nebo co se špatně říká – že mi ,nevoní'). Dalším důvodem může být, že vlastně ani sám/sama nevím a budu tedy vypadat jako blbec nebo třeba i dnešní způsob (ne)komunikace, tedy vše řešit rychle, bez námahy, s minimem slov nebo úplně bez nich, přes SMS, sociální sítě, vymazáním z přátel.

 
Psycholog Mgr. Peter Kollár z Psychologické terapie a poradenství zase uvedl, že ghosting nemusí být vždy vědomá volba řešení problému. „Nevím, jak to má každý jednotlivec, obecně si myslím, že to nemusí být vždy vědomá volba. Máme tendenci se vyhýbat nepříjemným kontextům, jako např. říci druhému člověku, že se už s ním nechceme kontaktovat, že nám je něco z jeho chování nepříjemné, že máme z něčeho obavy, že nás něco zranilo, naštvalo a podobně. Virtuální prostor umožňuje toto obejít cestou ghostingu. Zároveň je to i otázkou určité vztahové zralosti, uvědomování si odpovědnosti za vztah, kterou máme, když se s někým začneme kontaktovat“

 
Experti se tedy shodují na jednom – ghosting volí jedinci, kteří neumí čelit problémům a konfrontaci, případně také nejsou dostatečně vyspělí.
 
Také z průzkumu provedeného mezi různými věkovými kategoriemi pak vychází, že za ghostignem stojí nerozhodnost, ztráta zájmu nebo neschopnost umět říkat lidem ne. Podle dalších tázaných je také jedním z důvodů to, že internet je anonymní místo a není nic jednoduššího než dotyčnému prostě neodepisovat.

 

Existuje hned několik typů ghostingu

Jak bylo zmíněno již v úvodu, existují různé typy ghostingu. Někdy k němu dojde po prvním rande, někdy ve vztahu a je tu možnost, že může nastat i ve společném bydlení či sňatku.

 

Příkladem pak může být případ Magdalény z Brna, kterou přítel překvapil ghostingem ve vztahu: „Třeba po prvním Tinder rande, nebo když ti prostě ten druhý přestane psát, aniž byste se sešli, to dokážu pochopit. A taky jsem to udělala. Ale nečekala bych, že v mých skoro třiceti to udělá kluk po několika strávených společných víkendech, plánování budoucích dovolených a poté, co poznal moji mámu. No nic, co tě nezabije...“.

 

Nešvar dnešní doby jménem ghosting: Co to je? A jak se v jeho případě zachovat?
Zdroj: Creative Commons

Fanynka podcastu Love is on the air se nám svěřila až skoro s neuvěřitelným příběhem, který ukazuje, že ghosting může opravdu nastat i ve společném bydlení. „S tímhle chlapcem jsem se přestěhovala do Prahy a po nějakém čase to ve vztahu začalo skřípat, ale nebylo to nic, co by se nedalo vyřešit. Jednou jsem takhle přišla domů a on nikde, což nebylo nic zvláštního. Postupně jsem ale začala zjišťovat, že chybí i zhruba půlka (mého) nádobí, nějaké (moje) povlečení a podobné věci. A samozřejmě také všechny jeho věci. Beze slova zmizel, nechal mě platit nájem za dva a musela jsem si vyřešit sama život ve městě, kde jsem nikoho neznala.

Ghosting dělají pouze muži!

Ačkoliv se může zdát, že ghosting je jenom výhrada mužů, není to tak. Data z provedeného průzkumu ukazují, že 56 % případů ghostingu bylo opravdu ze strany muže, nicméně zbývajících 44 % mají na svědomí ženy. Podle Dariny Mórocz jsou na ale vině přeci jenom spíše muži. „Sice nemám zkušenost tak četnou, že bych mohla dělat statistické závěry, ale myslím si, že ghosting mají na svědomí spíše muži. Jsou méně zdatní v komunikaci a neumí se vypořádat se slzami a emocemi druhého.

 
Ženy navíc potřebují rozumět, pochopit souvislosti, znát pravdu, zatímco muži často volí strategii zamést to pod koberec a nemluvit o tom.

 

Je až neuvěřitelné, jaké primitivní lži dokáží muži vymyslet jako obhajobu ghostingu v případě, že jim to jinde nevyšlo a chtějí to s vámi zkusit znovu. O takový příběh se s námi podělila čtenářka Refresheru: „Kluk se mi neozval 2 týdny, protože mu zapadl telefon za gauč.“ Tak nevíme, jestli je jeho gauč bránou do jiné dimenze, nebo se svoje chování opravdu snažil vyžehlit touto výmluvou.

 

Co poradit těm, kteří byli vyghostovaní

Ghosting je opravdu obligátní záležitost, vyghostovaný má plnou hlavu otázek, nechápe, co udělal špatně, cítí se hloupě, ponížený a toto vše ho drží v nejistotě a zároveň má sražené sebevědomí. Je těžké nedozvědět se pravdu, co dotyčného k rozchodu vedlo, nemoci sdělit svůj vlastní názor či argument k problému, případně ho také vyvrátit.

 
Jak se v tomto případě zachovat, zda-li má cenu uhánět protějšek a chtít odpovědi, i na toto nám odpověděla psycholožka Darina Mórocz. „Pokud člověk potřebuje odpovědi na otázky, měl by se zeptat, měl by však vědět, že je možná nedostane, nebo jim nebude rozumět či věřit, rozhodně si ale myslím, že ten, kdo je takto opuštěn, by o tom měl mluvit, vyrovnat se s tím, protože tohle je opravdu pro většinu lidí velká ztráta nejen partnera, ale i sebeúcty a lze to považovat za trauma.
 
Mgr. Peter Kollár souhlasí s tím, že pro člověka je velmi důležité určité uzavření vztahu, bez kterého se k němu budeme stále vracet, protože se nám v tomto případě žádné oficiální ukončení nedostává.

 

„V takových situacích se tedy ukáže, jakou máme sebehodnotu, protože danou situaci si můžeme přeložit různými způsoby. Např. že druhému jsme už nestáli za to, aby se s námi dále bavil, tedy že já nejsem OK, tehdy zažíváme lítost. Nebo si to přeložíme, že je ten druhý hlupák, tedy že druhý není OK, zde zažíváme hněv. Nebo si to můžeme přeložit, že takový způsob chování není pro nás v pořádku a uzavřít si to sami pro sebe, jak potřebujeme. A to může být i ve formě, že danému člověku ještě napíšeme za sebe poslední zprávu, v níž mohou být i otázky, které nás ještě napadají. Zároveň je ale důležité počítat s možností, že odpovědi nepřijdou. Celkově bych doporučoval při vstupu do virtuálního prostoru dopředu počítat i s tím, že se můžeme s ghostingem setkat a že to nemá nic společného s tím, jak kvalitní, hodnotní lidé jsme.“

Je tedy ghosting horší než rozchod samotný?

V případě klasického rozchodu ve většině případů známe důvod, proč k rozchodu došlo. Ať už je to důvod pádný, nebo vymyšlený, máme možnost o rozchodu diskutovat, argumentovat, případně také dostaneme odpovědi na otázky, které nám do budoucna mohou pomoci se zvládnutím dalších vztahů.

 
Podle Mgr. Petera Kollára neuzavření rozchodu poznamená obě strany: „To podle mě závisí na délce a hlavně kvalitě vztahu. Jak jsem již psal, máme rádi dokončování a tato potřeba se při ghostingu nenaplňuje. Ukončení vztahu nerozumíme, nevíme, co se stalo, neměli jsme možnost dostat vysvětlení a rozloučit se. Osobně si myslím, že ghosting, jako forma ukončení vztahu, není v pořádku ani pro jednu stranu.“

 

Pokud tě zajímá více příběhů na téma ghosting nebo chceš slyšet, jak toto téma rozeberou kolegové v podcastu Love is on the air, tak nasaď sluchátka a připrav se na pořádnou dávku zábavy a neuvěřitelných historek.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: pixabay.com
NAHORU
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu zajímavosti
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.