Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Vojtěch Vanda
10. října 2022 16:16
Čas čtení 1:30

Německo pošle Ukrajině v reakci na ruský útok první protivzdušný systém IRIS-T

Kategorie:
News
Uložit Uložené
Německo pošle Ukrajině v reakci na ruský útok první protivzdušný systém IRIS-T
Zdroj: Getty Images/John Keeble

Jednání dal do pohybu pondělní útok Ruska na Kyjev a další města, jež byla zasažena raketami. Německý protivzdušný systém IRIS-T, o který Ukrajina žádala od začátku invaze, by do země měl dorazit co nejdříve.

První německý protivzdušný systém IRIS-T by měl být co nejdříve poslán na Ukrajinu. Uvedla to německá ministryně obrany Christine Lambrecht na Twitteru instituce. Jedná se o reakci na Putinův útok na Kyjev a další města na Ukrajině, jenž má být odvetou za odpálení Kerčského mostu na Krymu, k němuž se však ukrajinská armáda nepřihlásila. 

10. října 2022 8:43 Čas čtení 1:03 Putin vyzval k odplatě za Kerčský most. Z Kyjeva se ozývají mohutné výbuchy Putin vyzval k odplatě za Kerčský most. Z Kyjeva se ozývají mohutné výbuchy

Dodávka prvního systému by měla dorazit během dnů. „Nedávné ruské raketové útoky na Kyjev a další města ukazují, jak důležitá je schopnost protivzdušné obrany pro sebeobranu Ukrajiny,“ uvedlo německé ministerstvo obrany.

V pondělí otřásly raketové útoky celou Ukrajinou a zejména Kyjevem, na nějž dopadly rakety poprvé po měsících od začátku invaze. Jak jsme tě informovali, k výbuchům došlo kolem 8:15 hodin místního času, přičemž zhruba hodinu předtím se v ukrajinském hlavním městě rozezněly sirény pro letecký poplach. Podle kyjevského starosty Vitalije Klička došlo k explozím přímo v centru Kyjeva, ale také u několika vládních úřadů.

Ukrajina již od 24. února, kdy Rusko odstartovalo invazi útoky na velká města Ukrajiny, žádá mezinárodní společenství o efektivní protiletadlovou obranu. Jednání probíhala například s Izraelem, který proti teroristickým výpadům palestinských ozbrojených skupin využívá na obranu měst a infrastruktury protivzdušný systém Železná kopule s raketami SPIKE. Izraelská strana však tento nákup blokovala.

IRIS

Nakonec dostala ukrajinská strana příslib prodeje systému IRIS-T, což je, podle stanice ntv.de, rozdílová zbraň. Proč? Jedná se o jeden z nejmodernějších protivzdušných systémů, který dokáže operovat ve 360° a sestřelovat jak rakety, tak letadla, vrtulníky či drony až ve 25 kilometrech. Dolet rakety je 40 kilometrů. 

29. dubna 2024 17:30 Čas čtení 4:44 V Minecraftu najdeš knihovnu plnou článků zakázaných novinářů. Tyto texty jsou v jejich zemích tabu, hra nikoliv V Minecraftu najdeš knihovnu plnou článků zakázaných novinářů. Tyto texty jsou v jejich zemích tabu, hra nikoliv

Výrobcem systému je firma Diehl Defence, která tento systém dosud prodávala do zahraničí. Nákup si zařídily země jako Švédsko, Norsko a Egypt, mezi vážnými zájemci je Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty. Německá armáda používá rakety IRIS vzduch-vzduch, které nesou obvykle bitevníky, Ukrajina by měla obdržet systémy země-vzduch.

Využití systému je různorodé. Při náletech nepřítele se dokáže pomocí radaru zaměřit na cíle, které chtějí bombardovat civilisty i vojenské cíle. Získání těchto systémů by mohlo napomoci k mnohem větší obranyschopnosti země, podobně jako tomu bylo v době, kdy získala raketové systémy HIMARS.

Domů
Sdílet
Diskuse