Ukrajinský velvyslanec v Izraeli Jevgenij Korničuk předeslal, že Ukrajina má zájem o systém Iron Dome (Železná kopule) i rakety SPIKE, Izrael však dodávky blokuje.
Ukrajina by ráda získala protiraketový systém Železná kopule (Iron Dome) na ochranu civilních i vojenských objektů společně s raketami SPIKE. Izrael se však zdráhá nákup posvětit, uvedl ukrajinský velvyslanec v Izraeli Jevgenij Korničuk, přestože podle jeho slov s ním Amerika problém nemá. Vyzval proto Izrael, aby „vystoupil z komfortní zóny a podíval se realitě do očí,“ informuje The Jerusalem Post.
Ukrajina již minulý týden byla velmi blízko nákupu protitankových střel SPIKE od Německa, a jak uvedl Korničuk, i Spojené státy daly k nákupu povolení. Jenže Izrael řekl ne. Výrobcem těchto raket je totiž izraelská firma Rafael Advanced Defense Systems, která zbraně dodala již do 18 států Evropské unie a členů NATO.
Největší silou systému SPIKE je jeho všestrannost. Dá se s ním útočit napřímo nebo i ze střední vzdálenosti pomocí koordinátorů. Jeho dostřel je 32 kilometrů a je hodně účinný i proti metrovému pancéřování. Navíc může být odpálen jak z vrtulníků, tak z lodí, vozidel nebo ze země. Je navržen tak, aby dokázal bojovat s moderními zbraňovými systémy pomocí přímého zacílení prostřednictvím sítě souřadnic, což z něj dělá jednu z mála takových střel na světě.
Nicméně tím, že Izrael nadále vetuje dodávky zbraní na Ukrajinu, roste také celková frustrace obránců ruské invaze. Korničuk se domnívá, že Izrael nechce mít s válkou nic společného. „Ukrajina byla téměř úplně odstraněna z izraelského tisku. Takže už žádná válka není,“ uvedl.
Prodej Železné kopule není reálný
Ukrajinský velvyslanec nicméně stále pokračuje ve vyjednávání a doufá, že se postoj izraelské vlády změní. Tamní tisk spekuluje, jaké možnosti by se v případě prodeje zbraní na Ukrajinu objevily. Prakticky s jistotou uvádí, že prodej Železné kopule není reálný kvůli regulacím týkajícím se vývozu obranných prostředků, které země podepsala s Amerikou.
Co by eventuálně stálo za úvahu, je prodej systému Davidův prak (David's Sling) nebo systému SPYDER, který již vlastní i Česká republika. Pomocí elektrooptiky a bezdrátové datové komunikace může systém zasáhnout více hrozeb současně až na vzdálenost 80 km za všech povětrnostních podmínek. To by ale Izrael musel být ochotný nabídnout systém k prodeji.
Dosud bylo z Izraele na Ukrajinu odesláno jen 2000 helem a 5000 neprůstřelných vest, přestože se země domluvily na 20 tisících kusech. Nefunguje zde ani lékařská pomoc, přestože Izrael vede ve vývoji protéz. Diskuze prý probíhají již měsíc, avšak bezvýsledně.