Podle nové studie zažívají vegetariáni přibližně dvakrát více depresivních epizod než lidé, kteří jedí maso.
Studie publikovaná v odborném časopise Journal of Affective Disorders došla k závěru, že vegetariánství je zřejmě spojeno s vysokým výskytem depresivních epizod. Tato souvislost je přitom podle vědeckého týmu nezávislá na socioekonomických faktorech, životním stylu a množství živin.
„Vegetariánská strava je spojována s řadou zdravotních výhod, ale o jejích výhodách či nevýhodách z hlediska duševního zdraví se toho ví jen málo,“ popsali autoři studie s tím, souvislost mezi vegetariánstvím a depresí je stále nejasná. Některé odborné práce ji totiž potvrdily, jiné ale zase vyvrátily. Žádná z těchto studií nebyla provedena v Latinské Americe – oblasti, na kterou se nyní zaměřil šestičlenný vědecký tým.
Vědci zkoumali stravovací a jiné návyky celkem 14 216 Brazilců a Brazilek ve věku 35 až 74 let v předchozích 6 měsících. Analýza zohlednila celou řadu výživových faktorů, včetně celkového příjmu kalorií, bílkovin, mikroživin a úrovně zpracování potravin. Výsledky proto naznačují, že vyšší výskyt depresí u vegetariánů není způsoben obsahem živin v jejich stravě.
Větší citlivost i vyloučení z kolektivu jako možné důvody
U účastníků studie, kteří ze svého jídelníčku vyloučili maso, vědci zaznamenali dvakrát vyšší výskyt depresivních epizod ve srovnání s účastníky, kteří maso konzumovali. Jako jeden z důvodů badatelé uvádí, že deprese možná způsobuje, že se lidé častěji stávají vegetariány, než naopak. Mezi příznaky deprese totiž mohou patřit kromě negativních myšlenek i pocity viny. „Jedinci s duševní poruchou v anamnéze mohou projevovat více zdravotně orientované chování ve snaze pozitivně ovlivnit průběh své nemoci, protože bezmasá strava je vnímána jako zdravější. Mohou být také citlivější k utrpení jiných živých bytostí včetně zvířat,“ vysvětlili autoři.
Dodržování vegetariánské stravy zároveň může například ovlivnit vztahy s ostatními a zapojení do společenských aktivit. Jak upozorňuje server PsyPost, nová studie vychází z údajů získaných v Brazílii, která je proslulá svou stravou bohatou na maso. Je třeba se proto ptát, zda by stejná souvislost mezi vegetariánstvím a depresí byla pozorována i v Indii nebo v jiných zemích, kde je vegetariánství spíše společenskou normou.