Česko-slovenská asociace za kratom vyzvala vládu k jeho racionální regulaci.
Česko-slovenská asociace za kratom (ČSAK) vydala stanovisko k současné situaci týkající se kratomu, píše ČTK. Postavení kratomu v zákoně je podle asociace neuspokojivé a urychleně by se měla přijmout jeho racionální regulace. Látku si nyní totiž mohou koupit i nezletilí a nikdo je neinformuje o nebezpečích spojených s jejím užitím, varuje ČSAK.
Výrobek totiž nespadá mezi léky, potraviny, potravinové doplňky, alkoholické nápoje ani tabákové výrobky. Z legislativního hlediska tak jako biologicky účinná látka vlastně neexistuje a nelze jej zařadit do regulovaných produktů. Prodejce tak nesmí informovat o jeho užívání, účincích, dávkování ani neupozorňovat na rizika s kratomem spojená.
„Lidé se nedozví ani to, k jakému účelu kratom skutečně slouží. Současný zákonný rámec tyto informace neumožňuje komunikovat, neboť by kratom jinak spadl do některé z kategorií, ve kterých je jeho existence zakázaná, nebo by uveřejnění a šíření takových informací mohlo být orgány činnými v trestním řízení posuzováno dokonce jako trestný čin,“ zní z ČSAK.
Spotřebitel by však měl mít právo na to, aby o účincích kratomu mohl informovat. Dokonce by měl mít povinnost. Kratom totiž pomáhá při zmírnění bolestí, úzkostí nebo depresí.
V poslední době se kratom v Česku těší velké oblibě a mnohdy ho konzumují i nezletilí. „Děti jsou přitom skupinou, která je předmětem zvýšené ochrany před zdravotními a dalšími riziky. Podobně jako prodej tabáku nebo alkoholu, také prodej kratomu nezletilým by měl být zakázán a mělo by být zabráněno přístupu nezletilých k němu,“ pokračuje ČSAK a vyzývá k racionální regulaci kratomu.
> Snaha o nalezení způsobu smysluplné právní regulace kratomu.
> Reprezentativně mediálně zastupovat komunitu uživatelů kratomu.
> Poskytování uživatelských informací čerpaných ze světových studií a osobních zkušeností uživatelů.
> Realizování vlastních potřebných studií nebo spolupráce na nich.