Lidé stojící za peticí nechtějí nahradit binární WC, ale přidat či změnit některé již existující na neutrální.
Skupina studentů a studentek žádá, aby se některé toalety na Masarykově univerzitě v Brně označovaly jako genderově neutrální. Kvůli požadavku vytvořili petici, kterou k sobotě podepsalo téměř tři sta lidí.
Nebinární studenti se ocitají v nepříjemné situaci
„Studentům se často stává, že nemohou nalézt toalety určené jejich pohlaví, což může vyústit v nepříjemné situace a mít negativní dopad na jejich zdraví. V nejhorší situaci se ocitají studenti, kteří se identifikují jako nebinární,“ stojí v petici. Autor, pod peticí podepsán jako Jullian Charous, doplnil, že naplnění fyziologických potřeb je více než důležité pro efektivní práci na půdě školy. „I proto je pro nás blízkost a vhodné označení toalet velmi důležité,“ dodává.
Víc o nebinárních lidech se dočteš v našem rozsáhlém článku. Můžeš si také přečíst rozhovor s Viky, které vytvořilo nebinární příručku.
„Jedním ze špatných příkladů, které chceme změnit, je nelogické umístění pánských toalet v prostorách katedry výtvarné výchovy (naproti učebně 13). Většina jejích studentů jsou ženy,“ jmenuje dále petice, co by konkrétně chtěla změnit, a připomíná, že cílem není nahradit všechny binární toalety, ale přidat nebo změnit některé již existující na neutrální.
Genderově neutrální toalety se snaží už několik let zavádět například školy ve Velké Británii. Obecně zažilo téměř 70 procent transgender lidí, zejména trans žen, verbální obtěžování na genderově oddělených toaletách, zatímco téměř 10 procent z nich někdo fyzicky napadl. K navrhování genderově neutrálních toalet tak dochází zejména kvůli tomu, aby se podobným útokům zabránilo. Jejich počet rychle roste například ve Spojených státech, Kanadě, Číně, Thajsku, Brazílii nebo Japonsku.
Genderově neutrální toalety by mohly pomoci zajistit bezpečnost nejen trans a nebinárním osobám, ale třeba dětem nebo starším lidem, které by pečovatelé nebo pečovatelky mohli bez problémů doprovodit na veřejnou toaletu.