Jeden z nejznámějších vesmírných snímků se dočkal nové verze.
Vesmírný dalekohled Jamese Webba zachytil Sloupy stvoření v Orlí mlhovině. Po sedmadvaceti letech od prvního zachycení se odborníci i laická veřejnost dočkali nové verze snímků majestátních sloupců plynů a prachů. Snímek zveřejnila Evropská kosmická agentura (ESA).
Snímky, které ukazují dosud neviděné
Orlí mlhovinu, která je od Země vzdálena 6 500 světelných let, poprvé zachytil Hubbleův teleskop už v roce 1995 a později v roce 2014. Oblast zkoumaly i jiné přístroje, například Herschel. Webbovu teleskopu se ale díky speciálním senzorům podařilo proniknout skrze plyn a zachytit hvězdy, které se dosud ukázat nepodařilo.
Webbův nový pohled na Pilíře stvoření může vědcům pomoci lépe pochopit, jak hvězdy vznikají. Na snímku jsou nové hvězdy vidět jako miniaturní červené body. Na snímku jsou vidět i oranžové až rudé šmouhy, které vypadají jako láva. Ty vznikají právě kvůli mladým hvězdám, ze kterých tryskají proudy materiálu.
Webb je největším a nejvýkonnějším dalekohledem, který byl kdy vypuštěn do vesmíru. První snímky z tohoto teleskopu zveřejnila NASA v únoru letošního roku. V srpnu zase zachytil vzácný typ galaxie vzdálené pět set milionů světelných let.