Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Rozdáváme lístky na letní festivaly
Tereza Šnajdrová
26. října 2022 20:59
Čas čtení 1:15

Lékaři z IKEMu provedli výjimečnou transplantaci. Mladý muž může žít normální život i bez slinivky

Kategorie:
News
Uložit Uložené
Lékaři z IKEMu provedli výjimečnou transplantaci. Mladý muž může žít normální život i bez slinivky
Zdroj: IKEM/propagační materiál

Lékaři mladému muži ze Slovenska provedli výjimečnou transplantaci Langerhansových ostrůvků. Nyní může žít i bez slinivky normálním životem.

IKEM poprvé v historii rozšířil svůj program autologní transplantace Langerhansových ostrůvků nejen do celého Česka, ale také za hranice země. Mladému muži ze Slovenska provedl výjimečnou transplantaci, díky které může žít i bez slinivky normálním životem, informuje IKEM

Langerhansovy ostrůvky jsou součástí tkáně slinivky břišní. Ve slinivce dospělého člověka je roztroušeno kolem jednoho milionu těchto ostrůvků, které zaujímají 2–⁠3 % procenta její hmotnosti a nachází se v nich buňky, jež tvoří hormony regulující hladinu cukru v krvi. Pokud bys měl*a nedostatek těchto hormonů (inzulín, glukagon), tvé tělo by nedokázalo správně využívat energii z přijatých cukrů.
26. října 2022 15:25 Čas čtení 1:38 Zabil sousedku a znásilnil vlastní matku. Bývalému policistovi uložil soud vězení na 28 let Zabil sousedku a znásilnil vlastní matku. Bývalému policistovi uložil soud vězení na 28 let

Transplantaci Langerhansových ostrůvků postoupil na Slovensku devětadvacetiletý muž, který trpěl opakovanými život ohrožujícími záněty slinivky. Lékaři z pražského IKEMu přijali jeho slinivku, ze které získali ostrůvky a ještě ten den je letecky přepravili zpět na Slovensko za pacientem. Tam mu byly implantovány do portální jaterní žíly. Pro sousední zemi to tak byla vůbec první transplantace Langerhansových ostrůvků v historii.

Transplantaci Langerhansových ostrůvků lze v současné době provést u lidí, kterým musí být odstraněna slinivka a zároveň nemají diabetes.

„Autologní transplantace (převod vlastní tkáně nemocného, pozn. red.) není vhodná pro všechny pacienty, nabízíme ji lidem, kteří jsou bez diabetu a bude u nich nutné odstranit slinivku břišní třeba pro zánět nebo nádor. Langerhansovy ostrůvky získáváme z pacientovy vlastní slinivky pomocí složitých laboratorních metod. Při nich se slinivka očistí a velmi laicky řečeno rozmixuje. Ze získané směsi tkáně se posléze centrifugou oddělí právě ostrůvky. Celý proces trvá 4 až 8 hodin a podílí se na něm tříčlenný tým,“ uvedl přednosta Kliniky diabetologie IKEM doc. MUDr. Peter Girman, Ph.D.

„Jsem rád, že tuto možnost můžeme nově nabídnout i pacientům v jiných nemocnicích. Zatím jsme ostrůvky zpracovali a transportovali do FN Brno a Univerzitní nemocnice Martin, teď jednáme o další transplantaci s rakouskými kolegy,“ doplnil docent Girman.

Ve videu na své facebookové stránce poděkoval tým z IKEMu za spolupráci Univerzitní nemocnici Martin a letecké záchranné službě VZP ČR.

 
Domů
Sdílet
Diskuse