Uvedla to viceprezidentka Kamala Harris.
Spojené státy ve středu oznámily, že budou usilovat o vyloučení Íránu z Komise pro postavení žen (CSW) v rámci OSN. Souvisí to s porušováním práv žen a dívek a zásahy proti demonstrantům v Íránu. „Domníváme se, že žádný stát, který systematicky porušuje práva žen a dívek, by neměl hrát roli v žádném mezinárodním orgánu nebo orgánu OSN, jehož úkolem je právě tato práva chránit,“uvedla v prohlášení viceprezidentka Kamala Harris.
Harris: Írán svými brutálními zásahy prokázal, že není vhodný pro práci v této komisi
Podle Harris mají členové Komise OSN pro postavení žen za úkol podporovat práva žen a řešit naléhavé problémy vyžadující okamžitou pozornost v oblasti práv žen. „Írán svým popíráním práv žen a brutálními zásahy proti vlastnímu lidu prokázal, že není vhodný pro práci v této komisi,“ uvedla viceprezidentka USA a dodala, že samotná přítomnost Íránu integritu jejího členství diskredituje.
Americká velvyslankyně při OSN Linda Thomas-Greenfield na neformálním setkání Rady bezpečnosti OSN k situaci v Íránu dodala, že členství Íránu v komisi „je ošklivou skvrnou na důvěryhodnosti komise a nemůže před Spojenými státy obstát“.
Komise OSN pro postavení žen, založená v roce 1946, hraje vedoucí úlohu při prosazování práv žen, dokumentování reality jejich života na celém světě, vytváření globálních norem k posílení jejich postavení a dosažení rovnosti žen a mužů. Má 45 členů ze všech regionů světa, které volí na čtyřleté funkční období Hospodářská a sociální rada OSN. Írán zastupuje asijský region až do roku 2026.