Se zjištěním přišel server Hollywood Reporter.
Podle serveru The Hollywood Reporter je pravděpodobnost, že se nejnovější film studia Marvel Black Panther: Wakanda Forever objeví v čínských kinech, mizivá. Hlavní teorií, proč tomu tak je, je přítomnost queer postav. Čínští diváci zřejmě neuvidí ani snímek Black Adam.
Walt Disney se zavázal, že z filmů nic neodstraní
Jak už dříve informoval server Insider, ve snímku Black Panther: Wakanda Forever tvoří Ayo (Florence Kasumba) a Aneka (Michaela Coel) pár. Stejně tak tomu je i v komiksu z roku 2016. Už dříve byla některá hollywoodská studia známá tím, že ze svých filmů vyškrtávala queer postavy, aby uspokojila čínské cenzory – a získala tak další miliony na tržbách ze vstupenek.
Například společnost 20th Century Fox před svým převzetím společnosti Disney vystřihla z filmu Bohemian Rhapsody všechny zmínky o homosexualitě Freddieho Mercuryho. Studio Warner Bros. zase vystřihlo dialogy odkazující na homosexuální vztah z filmu Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství.
Společnost Disney ale nedávno zaujala jasné stanovisko. A sice to, že homosexuální obsah odstraňovat nebude. První film Black Panther vydělal v roce 2018 v Číně 105 milionů dolarů. A pokračování s podtitulem Wakanda Forever by si mohlo vést dobře i bez čínského trhu.
Brosnanova fotka s dalajlámou
To film Black Adam by nějakou finanční injekci potřeboval. Film celosvětově vydělal 321 milionů dolarů, ale jeho natočení stálo téměř 200 milionů dolarů. Navíc předchozí filmy s Dwaynem Johnsonem vydělaly v Číně výrazně více než ve Spojených státech.
Jenže server Hollywood Reporter získal vyjádření vedoucího pracovníka jednoho z velkých čínských řetězců kin, podle kterého je zákaz filmu Black Adam téměř hotovou věcí. Hlavním důvodem má být herec Pierce Brosnan, který ve filmu ztvárňuje jednu z hlavních postav. Brosnan totiž před dvěma lety zveřejnil skoro dvacet let starou fotografii, na níž je zachycen s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou.
Nedostatek amerických filmů na čínských plátnech pravděpodobně nejvíce poškodil místní řetězce kin. Podle údajů společnosti Artisan Gateway se celkový prodej vstupenek v Číně v roce 2022 snížil o 35 % ve srovnání s rokem 2021.