Shrnuli jsme pro tebe ty nejdůležitější aspekty, které je třeba vzít v úvahu při výběru hodinek a náramků.
Trh se smart hodinkami a náramky zažívá boom. Pokud se ti točí hlava už při prvním pohledu na šířku nabídky, tento článek ti poslouží jako studený obklad. Přečti si ho a budeš mít před očima mnohem jasnější představu o tom, co chceš a co potřebuješ.
Nabíjení a volba displeje či náramku
Pokud si zvolíš náramek, bude lehčí a štíhlejší. Hodinky však mají zpravidla větší displeje, takže pro čtení textu bude více prostoru, což je při sportovních aktivitách dost důležitý detail. Pokud chceš vědět, kolik opakování v sérii cviku ti ještě zbývá, svižný pohled na hodinky ti to prozradí spíše než menší displej náramku, který musíš luštit jako osmisměrku.
Tvar ciferníku, resp. displeje hodinek nehraje zásadní roli, ale přece nějakou má. Obdélníkový tvar dává obsahu na displeji více prostoru než kulatý, ten ovšem působí více jako módní doplněk. A právě kulatý tvar se vyskytuje nejčastěji, i když nesmírně populární Apple Watch jsou obdélníkové.
Pokud ti jde i o efekt, pravděpodobně ti budou nejvíc vyhovovat kulaté ciferníky v kombinaci s kovovým provedením. Některé modely jsou k nerozeznání od klasických hodinek a to, že jsou chytré, jim nijak neubírá z estetiky a šarmu.
Můžeš také vzít v úvahu, jakým fyzickým aktivitám se věnuješ. Pokud se věnuješ něčemu, při čem je vysoká pravděpodobnost, že hodinky dostanou zásah, možná bude lepší volbou náramek, který bývá menší, a tak bude menší pravděpodobnost, že z něj po zápase v kickboxu zbyde jen šrot. Zároveň ale může menší konstrukce znamenat menší akumulátor a slabší výdrž, tak pozor na to.
Nakonec je třeba zvážit i spotřebu energie. Náramky mívají menší displeje s nižším rozlišením a jednodušší systém, takže mohou mít také výrazně nižší spotřebu energie. Není neobvyklé, když ti chytrý náramek vydrží i týden či déle bez nabíjení. To je docela důležitá věc ve sféře komfortu používání. Hodinky vydrží zhruba dva až tři dny.
V oblasti nabíjení mají hodinky poměrně často podporu bezdrátového způsobu, takže je stačí položit na podložku. Nemusíš se ovšem moc obávat ani variant, které se nabíjejí z USB portu počítače a kabel nabíječky se k nim přichytává magneticky.
1. Náramky mají menší konstrukci, hodinky obvykle zobrazí více textu.
2. I smart hodinky mohou vypadat dobře.
3. Smart náramky mají zpravidla větší výdrž baterie.
Operační systémy
V operačních systémech nositelné elektroniky není tak jednoznačná situace, jako je tomu u chytrých telefonů. Zatím se svých pozic drží i proprietární operační systémy. To znamená, že každý výrobce má vlastní systém, který má unikátní vlastnosti a s jinými hodinkami může mít jen pramálo společného.
Můžeš se setkat se systémem Tizen, který má svůj domov v produktech od Samsungu. Je navržen tak, aby nabízel vysoký výkon, a jeho varianta se vyskytuje i v chytrých televizorech. Korejský gigant nepodlehl tlaku úspěšnosti řešení od Googlu v hodinkách a drží se vlastního. Výhoda tkví v atraktivitě grafiky a ve vlastním obchodě s aplikacemi. Do hodinek si tak můžeš nainstalovat výbavu podle sebe, což není samozřejmost.
Co se dozvíš po odemčení?
- Čím se vyznačují jednotlivé hodinky různých výrobců.
- Jaké funkce by tvé hodinky měly mít a které tě nemusí zajímat.
- Jak se odlišují typy sklíček na hodinkách, se kterými se setkáš.
- Co můžeš očekávat, budeš-li šetřit na ceně.