Šestnáct fakult a nespokojení vysokoškoláci, kteří se rozhodli dát najevo svůj názor během okupační stávky za klima. Takto vypadal začátek a první den akce.
Nečinnost vlády v otázce klimatické krize donutila studenty šestnácti fakult z celé republiky provést okupační stávku v rámci akce Univerzity za klima. Stávka začala v pondělí na náměstí Jana Palacha a protestovat se má až do čtvrtka.
Studenti očekávají, že jejich protest dá vládě najevo, že je potřeba řešení klimatické krize vytyčit jako prioritu a začít neprodleně přistupovat ke konkrétním opatřením, jako je zavírání uhelných elektráren a přechod na obnovitelné zdroje energie.
Jak uvádí ve své tiskové zprávě, v Praze se stávkuje na šesti fakultách Univerzity Karlovy a dále pak i na UMPRUM, AVU, FAMU a DAMU. V Brně se stávkuje na FSS Masarykovy univerzity, na FAVU a na JAMU. Dalšími městy, kde stávka v nějaké podobě probíhá, jsou pak Olomouc, Ústí nad Labem a Hradec Králové.
Organizátoři očekávají, že se v průběhu týdne připojí další. Stávka je totiž součástí globální vlny klimaticky motivovaných univerzitních okupací End Fossil: Occupy. V jejím rámci okupují studující univerzity v desítkách zemí po celém světě včetně Německa, Portugalska, Spojeného království, Itálie nebo Španělska.
Vláda musí jednat
Akce začala pondělním shromážděním v 11 hodin na náměstí Jana Palacha v Praze, kde se po přednesení projevů protestující přesunuli na jednotlivé fakulty. Zde proběhla a ještě proběhne řada přednášek, workshopů a diskusí, které pokrývají množství nejrůznějších témat, kterými jsou například problematika klimatické spravedlnosti, energetické chudoby nebo genderových nerovností.
Studenti nezřídka získali i podporu vyučujících a podporu studentům vyjádřil i
odborový svaz. „Závislost na drahých fosilních palivech nejen ničí naše klima, ale také stojí za současnou krizí cen energií. A závislost na fosilním plynu samozřejmě blízce souvisí s Ruskou invazí na Ukrajině. Tyto krize mají společná řešení, ale vláda je dlouhodobě ignoruje,“ říká zástupce pražských studentů Kryštof Tymiánek.
Konkrétní požadavky studentů jsou například bezodkladné snižování emisí a zavírání uhelných elektráren či vystoupení České republiky z Energetické charty, která umožňuje fosilním korporacím žalovat jednotlivé státy za jejich klimatické politiky, čímž prospívá zájmům největších znečišťovatelů.
„Vláda dlouhodobě selhává v řešení klimatické krize. Dodnes například nepředstavila
plán, podle kterého bude odstavovat nejšpinavější uhelné elektrárny, a pro spravedlivou
transformaci od fosilních paliv nic nedělá,“ konstatoval mluvčí stávkujících z Brna Marek Soška.
„Zatím slýcháme jen prázdné sliby, ale nevidíme žádné činy. Proto jsme se rozhodli obsadit univerzity a spolu se studujícími po celém světě požadovat okamžité a konkrétní kroky vedoucí k sociálně spravedlivé a udržitelné budoucnosti,“ dodal.
Refresher letos navštívil několik akcí, které protestovaly proti nečinnosti úřadů směrem k řešení klimatické krize. Na reportáž z východoevropské stávky za klima hnutí Fridays For Future se můžeš podívat zde, stávku za klima z května najdeš tady. I u tohoto protestu Refresher nemůže chybět a brzy ti přinese reportáž.