Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pátek 2. 12. 2022 svátek má Blanka

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Jsi na Refresher newsNa zpravodajském webu, kde najdeš zprávy moderní generace. Pokud si chceš přečíst lifestylový obsah, klikni sem.
News

Článek 4 a 5 NATO: Co může znamenat výbuch v Polsku pro Severoatlantickou alianci

V úterý večer zemřeli v Polsku dva lidé poté, co poblíž hranic s Ukrajinou zřejmě dopadla zbloudilá raketa. Hovoří se o možné aktivaci článku 4 a 5 smlouvy Severoatlantické aliance. Vysvětlujeme, co to znamená.

Vojtěch Vanda, TASR
15. 11. 2022 22:06 Čas čtení: 3:27
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Článek 4 a 5 NATO: Co může znamenat výbuch v Polsku pro Severoatlantickou alianci
Zdroj: Getty Images/Sean Gallup
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.
News
0
Vojtěch Vanda
TASR
15. 11. 2022 22:06
Čas čtení: 3:27

Článek 4 a 5 NATO: Co může znamenat výbuch v Polsku pro Severoatlantickou alianci

V úterý večer zemřeli v Polsku dva lidé poté, co poblíž hranic s Ukrajinou zřejmě dopadla zbloudilá raketa. Hovoří se o možné aktivaci článku 4 a 5 smlouvy Severoatlantické aliance. Vysvětlujeme, co to znamená.

Vojtěch Vanda
TASR
15. listopad 2022, 22:06
Čas čtení: 3:27
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Článek 4 a 5 NATO: Co může znamenat výbuch v Polsku pro Severoatlantickou alianci
Zdroj: Getty Images/Sean Gallup

V úterý odpoledne byla na území Polska ve městě Przewodów zaznamenána exploze, zřejmě šlo o ruskou raketu, polské úřady však informace dosud nepotvrdily. Potvrdily ale smrt dvou lidí.

Jak uvádí TASR, informaci o tom, že šlo o zbloudilou ruskou raketu vydala agentura AP s odkazem na vysoce postaveného představitele amerických tajných služeb. Pentagon ovšem tuto zprávu ještě nepotvrdil. Polsko je členským státem NATO, kvůli tomu se začalo diskutovat o tom, jestli by Aliance neměla zareagovat podle článků 4 a 5. Níže vysvětlíme, co to znamená.

Severoatlantická smlouva

Všechny země, které jsou členy Severoatlantické aliance, jsou vázány Severoatlantickou smlouvou ze 4. dubna 1949 sepsanou v hlavním městě USA Washingtonu D.C. Skládá se celkem ze 14 článků, které jsou závazné pro všechny členy v momentě, kdy je jejich vstup schválen. V případě útoku na člena Aliance je zde jasně uvedeno, jakým způsobem budou reagovat ostatní státy.

 

Článek 6 Severoatlantické smlouvy říká, že útokem na Alianci je myšlen útok „na území kterékoli smluvní strany v Evropě nebo Severní Americe, na alžírské departementy Francie, na území Turecka nebo na ostrovy pod jurisdikcí kterékoli smluvní strany v severoatlantické oblasti severně od obratníku Raka“.

 

To také platí o útoku na „ozbrojené síly, lodě či letadla kterékoli ze smluvních stran, jež se nacházejí na nebo nad jejich územím, nebo na jakoukoli oblast v Evropě, kde byla rozmístěna vojska jakékoli smluvní strany po datu, kdy Severoatlantická smlouva vstoupila v platnost“.

 

Členové NATO:

Albánie (rok vstupu: 2009)
Belgie (rok vstupu: 1949)
Bulharsko (rok vstupu: 2004)
Černá Hora (rok vstupu: 2017)
Česká republika (rok vstupu: 1999)
Dánsko (rok vstupu: 1949)
Estonsko (rok vstupu: 2004)
Francie (rok vstupu: 1949)
Chorvatsko (rok vstupu: 2009)
Island (rok vstupu: 1949)
Itálie (rok vstupu: 1949)
Kanada (rok vstupu: 1949)
Litva (rok vstupu: 2004)
Lotyšsko (rok vstupu: 2004)
Lucembursko (rok vstupu: 1949)
Maďarsko (rok vstupu: 1999)
Německo (rok vstupu: 1955)
Nizozemsko (rok vstupu: 1949)
Norsko (rok vstupu: 1949)
Polsko (rok vstupu: 1999)
Portugalsko (rok vstupu: 1949)
Rumunsko (rok vstupu: 2004)
Řecko (rok vstupu: 1952)
Severní Makedonie (rok vstupu: 2020)
Slovensko (rok vstupu: 2004)
Slovinsko (rok vstupu: 2004)
Spojené království (rok vstupu: 1949)
Spojené státy americké (rok vstupu: 1949)
Španělsko (rok vstupu: 1982)
Turecko (rok vstupu: 1952)

 

Když se útok potvrdí, zasedne rada, v níž je každý stát zastoupen, diskutující o plnění této smlouvy. Ta by v takovém případě zřídila pomocné orgány včetně Výboru pro ochranu, který by doporučoval nutná opatření týkající se článků 3 a 5.

Články 4 a 5

Článek 4 obsahuje jednoduše ujištění, že smluvní strany, tedy státy NATO, budou situaci společně konzultovat vždy, kdy podle názoru kteréhokoliv z nich bude ohrožena jeho územní celistvost, politická nezávislost nebo bezpečnost.

Polský premiér Morawiecki nicméně svolal polský výbor pro národní bezpečnost na devátou hodinu. Jestli se opravdu jednalo o ruský útok, není potvrzeno. Ukrajinský prezident Zelenskyj naopak uvedl, že to tak skutečně bylo.

 

Článek 5 naopak řeší reakci, která nastane ze strany Aliance, pokud bude nějaký člen napaden. „(...) Dojde-li k takovému ozbrojenému útoku, každá (ze smluvních stran) uplatní právo, uznané článkem 51 Charty OSN, na individuální nebo kolektivní obranu, pomůže smluvní straně nebo stranám takto napadeným tím, že neprodleně podnikne sama a v souladu s ostatními stranami takovou akci, jakou bude považovat za nutnou, včetně použití ozbrojené síly, s cílem obnovit a udržet bezpečnost severoatlantické oblasti,“ stojí v článku.

 

Článek 51 Charty Organizace spojených národů 

„Žádné ustanovení této Charty neomezuje, v případě ozbrojeného útoku na některého člena Organizace spojených národů, přirozené právo na individuální nebo kolektivní sebeobranu, dokud Rada bezpečnosti neučiní opatření k udržení mezinárodního míru a bezpečnosti.“

„Opatření učiněná členy při výkonu tohoto práva sebeobrany se oznámí ihned Radě bezpečnosti; nedotýkají se nikterak pravomoci a odpovědnosti Rady bezpečnosti, pokud jde o to, aby kdykoli podle této Charty podnikla takovou akci, jakou považuje za nutnou k udržení nebo obnovení mezinárodního míru a bezpečnosti.“

 

Každý podobný útok musí být ohlášen Radě bezpečnosti. „Tato opatření budou ukončena, jakmile Rada bezpečnosti přijme opatření nutná pro obnovení a zachování mezinárodního míru a bezpečnosti,“ končí článek.

Zachovejme chladnou hlavu

Prezidentský kandidát a bývalý předseda vojenského výboru NATO, generál Petr Pavel, již stihl reagovat na situaci v Polsku skrze Twitter. Jediný Čech na nejvyšší armádní pozici v NATO vyzval všechny k tomu, aby zachovali chladnou hlavu.

„Při takových zprávách je nejdůležitější zachovat chladnou hlavu a počkat na potvrzení informace z více zdrojů. Pokud by se potvrdila, nutně to neznamená zahájení aktivit podle článku 5 NATO ani to, že se mezi NATO a Ruskem rozhoří konflikt,“ uvedl.

 

 

Tuto informaci je prý třeba nejdřív konfrontovat s ruskou stranou a ruská strana se ke konfrontaci může přihlásit, což by znamenalo nejen předvolání velvyslance, ale také vysvětlení, jak k takové situaci mohlo vůbec dojít. Úplně bez vojenské odpovědi to ale nebude.

 

„Na druhé straně je potřeba přijmout alespoň preventivní vojenská opatření, jako je například zvýšení pohotovosti protivzdušné a protiraketové obrany v Polsku, ale i v sousedních zemích tak, aby nedošlo k žádnému dalšímu incidentu. Ale v žádném případě to neznamená, že bychom se měli znepokojovat zahájením válečného konfliktu s Ruskem,“ dodal.

 

Ruská strana momentálně odmítla jakýkoliv útok na polské území a nové zprávy označila za provokaci. „K žádným úderům ruských zbraní na cíle poblíž ukrajinsko-polské státní hranice nedošlo. Pozůstatky zveřejněné polskými médii z místa činu v Przewodówě nemají nic společného s ruskými zbraněmi,“ uvedla podle serveru NEXTA ruská strana.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu news
více článků
Další news
před 2 hodinami
Google v Česku přestane ukazovat náhledy článků. Podle novely autorského zákona by musel platit online médiím.
před 2 hodinami
Za nedovařené těstoviny chce 5 milionů dolarů. Američanka žaluje výrobce mac and cheese.
více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.