Kampaň vrcholí na mezinárodní Den lidských práv 10. prosince.
23. listopadu odstartoval Maraton psaní dopisů. Cílem celosvětové kampaně lidskoprávní organizace Amnesty International je zapojit veřejnost a napsat dopisy na pomoc konkrétním politickým vězňům, nespravedlivě pronásledovaným či mučeným z různých koutů světa.
Za kritiku války hrozí ruské umělkyni až 10 let vězení
Jedním z letošních případů je ruská umělkyně Alexandra Skočilenko. Ta vyjádřila nesouhlas s ruskou invazí na Ukrajinu tím, že nahradila cenovky v petrohradském supermarketu protiválečnými hesly a informacemi o probíhající válce. Zanedlouho ji zatkla policie. Na základě nedávno přijatého zákona, kterým chce Putinův režim trestat odpůrce války a své kritiky, jí hrozí až deset let vězení.
Kromě Skočilenko letos Maraton psaní dopisů pomáhá dalším pěti lidem. Je mezi nimi hongkongská právnička a lidskoprávní aktivistka Chow Hang-tung, která chtěla zapálit svíčku za oběti vojenského masakru na pekingském náměstí Nebeského klidu z roku 1989. Místní orgány ji za to však obvinily z „podněcování k podvratné činnosti“.
Podpora míří i dvěma aktivistkám v Paraguayi, které bojují proti šikaně transgender komunity, nebo do Bangladéše, kde za kritiku uhelné elektrárny skončil ve vězení environmentální aktivista Shahnewaz Chowdhury. Všechny příběhy najdeš přímo na webových stránkách.
Akce má smysl, ovlivní každý třetí případ
„Přibližně v každém třetím případu, který řešíme, se nám podaří prosadit zásadní změnu – ať už se jedná o zmírnění trestu, zajištění přístupu ke zdravotní péči, nebo samotné propuštění,“ uvedla koordinátorka Maratonu psaní dopisů Žaneta Sladká. Příkladem může být burundský bojovník za lidská práva Germain Rukuki.
Ten byl na základě vykonstruovaných obvinění nespravedlivě odsouzen ke 32letému trestu za mřížemi. Díky velkému tlaku sympatizantů a podporovatelů Amnesty z celého světa se jeho případ podařilo vrátit před soud a Germain je nyní konečně na svobodě.
Loni se v Česku podařilo napsat a odeslat 22 435 dopisů, které byly doručeny úřadům nebo přímo vězněným a jejich blízkým. Zapojily se tisíce Čechů a Češek na téměř 900 dopisových akcí po celé zemi. I letos se může veřejnost zapojit dvěma způsoby. Buďto individuálním domácím psaním, nebo uskutečněním dopisové akce, kam lze pozvat další účastníky a účastnice, čímž lze ještě zvýšit počet dopisů, a tedy i samotný dopad.
1. Rozmyslete si ve skupině, koho podpoříte.
2. Zaregistrujte se. Registrací si založíte váš osobní maratonský profil, díky kterému získáte přístup ke všem potřebným materiálům včetně návodu, jak dopis napsat, adres a vzorových dopisů. V Amnesty pak mohou spočítat, kolik lidí se do Maratonu zapojilo a kolik dopisů se v Česku dohromady podařilo napsat.
3. Určete si datum a jděte do toho! Zkuste napsat co nejvíc ručně psaných dopisů a odešlete je do cílových zemí. Dopisovou akci pořádejte ideálně mezi 25. 11. a 15. 12.