Největší aktivní sopka na světě, havajská Mauna Loa, vybuchla poprvé po téměř 40 letech.
Dlouho očekávaná erupce sopky Mauna Loa začala v neděli pozdě večer, přerušila lety a vyvolala pohotovostní zásah. Trhliny na vrcholu sopky totiž vyvrhly lávové fontány do výšky až 200 metrů. Informují o tom místní noviny.
Někteří obyvatelé se rozhodli dobrovolně opustit své domovy. Hromadná evakuace však nebyla nařízena a i například školy zůstávají otevřené. Láva totiž údajně nepředstavuje bezprostřední hrozbu pro obce na svazích. Své cesty na ostrov Havaj zatím nemusí rušit ani turisté.
V noci z neděle na pondělí platilo pro okolí sopky varování před spadem popela, který může kontaminovat vodu, ničit vegetaci a ztěžovat dýchání, ale již bylo odvoláno. Americká geologická služba (USGS) ovšem podle BBC uvedla, že situace se může rychle změnit. „Na základě minulých událostí lze říci, že počáteční fáze erupce na Mauna Loa mohou být velmi dynamické a poloha a postup lávových proudů se mohou rychle měnit,“ popsali zástupci USGS.
Mauna Loa se nachází v národním parku Hawaii Volcanoes National Park a pokrývá polovinu havajského Velkého ostrova. Sopka se tyčí do výšky 4 169 metrů nad mořem a rozkládá se na ploše více než 5 179 kilometrů čtverečních. Jedná se o největší aktivní sopku na světě, která od roku 1843 vybuchla již 33krát. Existují i další větší sopky, ale ty jsou klasifikovány jako spící (již dlouho nevybuchly) nebo vyhaslé (téměř jistě již nevybuchnou).