Nemoc, která mladou dívku postihla, není možné léčit chemoterapií ani transplantací kostní dřeně. Vědci proto museli vyzkoušet novou metodu.
Lékaři nedávno našli úspěšný recept na uzdravení dosud neléčitelné leukémie. Jedná se o průkopnickou léčbu pomocí úpravy buněk. Pomohli tak 13leté Alysse z Leicesteru, které byla diagnostikována akutní lymfoblastická leukémie z T-buněk. Informovaly o tom servery BBC a The Telegraph.
Tuto nemoc není možné léčit chemoterapií ani transplantací kostní dřeně. Darované imunitní T-buňky byly proto geneticky upraveny tak, aby se zaměřily na její rakovinu a zabíjely rakovinné T-buňky. Léčba Alyssy trvala 28 dní. Nyní u pacientky není rakovina detekována, zotavuje se a doufá, že se brzy vrátí do školy.
„Je to první pacient, který byl léčen touto technologií,“ řekl zahraničním médiím Waseem Qasim, profesor buněčné a genové terapie a dodal: „Toto je skvělá ukázka toho, jak s týmy odborníků a infrastrukturou můžeme propojit špičkové technologie v laboratoři se skutečnými výsledky pro pacienty.“
Podle profesora jde o nejsofistikovanější buněčné inženýrství. Společně se svým týmem připravuje cestu pro další nové způsoby léčby a nakonec lepší budoucnost pro nemocné děti. Také bude dál sledovat Alyssu, aby bylo jisté, že se dá léčba považovat za úspěch i z dlouhodobého hlediska.