Nevládní protikorupční organizace Transparency International (TI) ve čtvrtek zveřejnila výsledky monitoringu transparentnosti prezidentských předvolebních kampaní.
Organizace v rámci svého projektu transparentnivolby.cz přiřazovala na základě 10 kritérií známky 1–5 jako ve škole. TI o tom informuje na svém webu.
Z devíti hodnocených prezidentských kandidátů a kandidátek nejlépe dopadla bývalá rektorka Danuše Nerudová, která si vysloužila známku 2,1. O druhé místo se dělí senátor Marek Hilšer a generál Petr Pavel s výsledkem 2,7. Za nimi skončil poslanec Andrej Babiš (ANO) se známkou 2,9.
Nejhůře dopadl Tomáš Zima
Podnikatel Karel Diviš a senátor Pavel Fischer získali shodný výsledek 3,4. Nejhorší známky za velmi netransparentní kampaně obdrželi poslanec Jaroslav Bašta (SPD) 4,2, odborář Josef Středula 4,6 a žebříček uzavírá lékař a bývalý rektor Tomáš Zima s nejhorší známkou 4,9.
„Známky nám ukazují, že transparentnost prezidentské kampaně je v Česku spíše podprůměrná. Nejlepší známka 2,1 Danuše Nerudové naznačuje, že je stále třeba zapracovat na průhlednosti financování kampaní a otevřené komunikaci související s politickým marketingem uchazečů o Hrad,“ popsal ředitel TI Ondřej Kopečný. Dodává, že nikdo z kandidátů a kandidátek si nevzal téma transparentnosti kampaně opravdu za své.
Prezidentští finalisté a finalistky jsou nejméně transparentní ve zprůhledňování subdodavatelských řetězců. Druhým největším nedostatkem je neprůhlednost online kampaní. Většina za ni získala známky 4 až 5 – výjimku tvoří Nerudová, která dostala jedničku. Dalším podstatným nedostatkem je absence informací o budoucím personálním obsazení Kanceláře prezidenta republiky (KPR). Jména oznámili pouze Pavel a Babiš.