Chceš si prodloužit život? Pak bys měl*a do svého jídelníčku zařadit těchto pět potravin.
Podle nové studie, která byla zveřejněna v časopise JAMA Internal Medicine, je možné snížit riziko předčasného úmrtí až o 20 %. Stačí, když do svého jídelníčku zařadíš větší množství těchto pěti potravin – celozrnných obilovin, ovoce, zeleniny, ořechů a luštěnin. Lidé, kteří dlouhodobě konzumovali tyto potraviny, měli také nižší pravděpodobnost úmrtí na rakovinu, kardiovaskulární onemocnění a respirační a neurodegenerativní onemocnění, píše CNN.
Podle nové studie je možné prodloužit si život až o 20 %, a to jen díky správnému stravování. „To je skvělá zpráva. Znamená to, že máme velkou flexibilitu, pokud jde o vytváření vlastních zdravých stravovacích návyků, které lze přizpůsobit individuálním preferencím, zdravotnímu stavu a kultuře,“ komentoval výsledky doktor David Katz.
Studie po dobu 36 let sledovala stravovací návyky 75 000 žen a 44 000 mužů. Žádný z účastníků na začátku studie netrpěl kardiovaskulárním onemocněním a jen malá část z nich byla kuřáky. „Jedná se o jednu z největších a nejdéle trvajících kohortových studií,“ pyšnil se autor studie doktor Frank Hu.
Účastníci studie pak během let dodržovali čtyři přísné stravovací styly – někdo jedl středomořskou stravu bohatou na ovoce a zeleninu, celozrnné výrobky, ořechy a luštěniny. Jiní zase zdravou rostlinnou stravu bez živočišných produktů, alkoholu atd.
Stravovací návyky pak ukázaly, že nejzdravější jsou právě ti lidé, kteří konzumovali především ovoce, zeleninu, celozrnné výrobky, ořechy a luštěniny. „Výslovně jsme zahrnuli ořechy, semena, celozrnné výrobky a nižší spotřebu červeného a zpracovaného masa a nápojů slazených cukrem. Povolena je mírná konzumace alkoholu,“ komentoval Hu.
Z výsledků sledovaných skupin pak vyplývá, že správnou stravou si lze prodloužit život až o 20 %. Studie rovněž zjistila, že úpravou jídelníčku v průběhu života lze i snížit riziko úmrtí na některé chronické nemoci. Účastníci, kteří zlepšili svůj jídelníček o 25 %, mohli snížit riziko úmrtí na kardiovaskulární onemocnění o 6 až 13 % a úmrtí na rakovinu o 7 až 18 %, uvedl. Až o 7 % se snížilo riziko úmrtí na neurodegenerativní onemocnění, jako je demence. „Snížení úmrtnosti na respirační onemocnění bylo ve skutečnosti mnohem větší, riziko se snížilo o 35 % až 46 %,“ dodal Hu.