Zprávu zveřejnil ukrajinský prezident na sociální síti Twitter. Jeho plán je zaměřen na ukončení války na Ukrajině.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navrhl slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové, aby se připojila k jeho mírovému plánu zaměřenému na ukončení války na Ukrajině. Oznámil to v pátek na sociálních sítích, informovala TASR.
„S prezidentkou Zuzanou Čaputovou jsme mluvili o další obranné spolupráci mezi Ukrajinou a Slovenskem. Pozval jsem ji, aby se připojila k implementaci mírového plánu. Mluvili jsme o společných mezinárodních akcích,“ napsal Zelenskyj na Twitter.
Čaputová ujistila Zelenského, že Slovensko bude v rámci svých možností a kapacit pokračovat v podpoře Ukrajiny. Potvrdila, že jí prezident představil desetibodový plán, který má dosáhnout spravedlivého míru a je v souladu s Chartou Organizace spojených národů. „Všechny kroky, které povedou k ukončení této brutální vojenské agrese Ruska a nastolení trvalého míru na Ukrajině, jako Slovensko podpoříme,“ prohlásila taktéž na sociální síti.
Jak dodala slovenská prezidentka, Zelenskyj jí v telefonátu také pogratuloval ke 30. výročí vzniku Slovenské republiky a občanům Slovenska popřál v novém roce vše dobré. Zároveň poděkoval za podporu, kterou Slovensko poskytuje Ukrajině, včetně pomoci lidem, jež válka vyhnala ze své země.
Recept na mír
Ukrajinský prezident vyzývá k zorganizování celosvětového mírového summitu, kde by představil svůj plán na ukončení války, nazývaný také „recept na mír“ (Peace Formula). Zahrnuje například stažení ruských vojáků z mezinárodně uznaného území Ukrajiny. To by znamenalo, že se Rusko vzdá čtyř oblastí, které anektovalo v září, a Krymského poloostrova, který anektovalo ještě v roce 2014.
Rusko však opakovaně prohlašuje, že o tomto bodě odmítá diskutovat. „Nemůže existovat takový mírový plán pro Ukrajinu, který nebude přihlížet k současné realitě související s ruským územím a připojením čtyř regionů k Rusku. Plány, které na tyto skutečnosti nebudou brát ohled, nemohou být mírové,“prohlásil tehdy mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.
Kromě tohoto bodu se však plán zaměřuje i na jadernou bezpečnost v souvislosti se Záporožskou jadernou elektrárnou či potravinovou bezpečností související se zabezpečením vývozu ukrajinského obilí. Kyjev kromě toho v rámci energetické bezpečnosti požaduje zavedení omezení na ceny ruských energií a obnovení ukrajinské energetické infrastruktury, která byla poškozena při ruských útocích.
Jeho součástí je také řešení situace válečných zajatců a vzniku speciálního tribunálu, který bude soudit ruské válečné zločiny. Další podmínky, které plán zahrnuje, včetně ochrany životního prostředí nebo smlouvy stvrzené podpisem, jež hovoří o jasném ukončení konfliktu a míru mezi stranami, si přečteš v jednom z našich předchozích článků.