Sankce na ruský jaderný průmysl ani na jeho představitele nejsou součástí nového sankčního balíčku Evropské unie vůči Rusku. Pro zpravodajský portál Politico to ve čtvrtek potvrdili tři nejmenovaní diplomaté, informuje TASR.
Evropská komise původně členským zemím Evropské unie oznámila, že se pokusí vypracovat sankce zaměřené na ruský civilní jaderný průmysl. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týden před setkáním s lídry Evropské unie vyzval euroblok, aby přinejmenším uvalil sankce na ruskou jadernou energetickou společnost Rosatom.
Nakonec se však nic z toho nepodařilo, uvedli tři diplomaté pod podmínkou zachování anonymity. Nová opatření se zaměřují na konkrétní oblasti, jako je letectví nebo armáda, a obsahují i zařazení dalších jednotlivců a společností na sankční seznam EU. Nejnovější návrhy však nezahrnují jaderný průmysl, píše portál Politico, který měl možnost do nich nahlédnout.
Maďarsko je dlouhodobě proti opatřením ovlivňujícím jaderný sektor a poukazuje na svou závislost na Rosatomu. K překonání potenciálního veta ze strany Maďarska EU uvažovala o zařazení jednotlivých zaměstnanců Rosatomu a jiných společností na sankční seznam, ale nakonec se tak rozhodla neučinit.
Podle vysokého představitele EU by sankce vůči jednotlivcům neměly mít vliv na energetickou bezpečnost Maďarska. I Francie v souvislosti s tím vyjádřila opatrnost. Představitel francouzského ministerstva hospodářství začátkem tohoto týdne řekl, že „hodně jaderných elektráren využívá jaderné palivo z Ruska“, dodává Politico.