V Krkonoších hrozí laviny z mokrého sněhu, platí 2. stupeň lavinového nebezpečí z pěti.
V Krkonoších stále platí druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné mezinárodní stupnice, podmínky pro túry jsou převážně bezpečné. V lavinových lokalitách hrozí laviny z mokrého sněhu, informovala Horská služba ČR.
Na hřebenech Krkonoš je 80 až 140 centimetrů sněhu, za posledních 24 hodin napadlo na hřebenech dalších pět centimetrů. „Na povrchu sněhové pokrývky se vytvořila krusta, pod krustou je sněhová pokrývka vlhká až mokrá. Odpoledne se bude oteplovat a srážky budou dešťové. Zde se mohou vyskytnout laviny z mokrého sněhu,“ uvedl Robert Dlouhý z krkonošské horské služby.
Velké laviny nehrozí
Uvolnění laviny je podle něj možné hlavně při velkém dodatečném zatížení, a to zejména na strmých svazích uvedených v lavinové předpovědi. Možnost samovolného uvolnění velkých lavin Dlouhý nepředpokládá. „Dají se očekávat pouze laviny středních rozměrů, které se většinou zastaví ještě na svahu. Tendence lavinového nebezpečí je setrvávající,“ pokračuje.
Lavinovými lokalitami na české straně Krkonoš jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl, na polské straně Sněžné jámy, Kociol Lomniczki nebo Biały Jar. Ročně v Krkonoších spadne několik desítek lavin, které však nezasahují obydlená místa, lyžařské sjezdové tratě ani přístupové cesty.