České vysoké učení technické (ČVUT) bude spolupracovat s NATO na projektech věnujících se umělé inteligenci, kvantovým a dalším technologiím. Zástupci školy jednali s velitelem spojeneckých sil NATO pro transformaci, generálem Philippem Lavignem.
Pražská technická univerzita bude pomáhat s rozvojem a využitím umělé inteligence a kvantových technologií kognitivního válčení nebo s aditivními technologiemi, sdělilo ve čtvrtek ČVUT v tiskové zprávě pro ČTK. Mezi další obory spolupráce, ve kterých může být ČVUT partnerem pro NATO, patří cyber defence (kyber obrana) či wargaming.
O podobě spolupráce jednali zástupci univerzity a neziskové organizace DefSec Innovation Hub s vrchním velitelem spojeneckých sil NATO pro transformaci (SACT) generálem Philippem Lavignem a delegací NATO.
„Jsem rád, že naše univerzita se může zapojit do projektů, jejichž součástí je tak významný partner, jakým je velitelství pro transformaci NATO. A v budování této spolupráce oceňuji i podporu týmu DefSec,“ uvedl rektor ČVUT Vojtěch Petráček.
Systém, který může vojákům zachránit život
Akademici z ČVUT budou pracovat například na výzkumném projektu ke kognitivnímu válčení, jehož cílem je mimo jiné popsat fyziologické účinky metod kognitivního působení na jednotlivce. Výzkumníci pracují na systému digitální triáže, který může vojákům pomoci zvýšit šance na přežití při vojenské operaci. Umožňuje totiž monitorování jejich základních životních funkcí a jejich velícímu důstojníkovi pak slouží jako zdroj informací o jejich poloze a stavu.
Vědci z jedné z největších a nejstarších technických univerzit v Evropě budou vyvíjet i autonomní roboty k mapování neznámého prostředí, kteří se umí pohybovat bez mobilních sítí i lidských operátorů.