Americká banka SVB zkrachovala. V době krachu zaměstnávala asi osm a půl tisíce lidí.
Bankovní regulační orgány v USA uzavřely SVB Financial Group, mateřskou společnost Silicon Valley Bank. Jedná se o největší bankovní bankrot ve Spojených státech od vrcholu finanční krize v roce 2008. Informuje o tom The Guardian a BBC.
Silicon Valley Bank (SVB) je 16. největší banka v zemi a specializuje se na technologické společnosti podporované rizikovým kapitálem. Banka padla v pátek poté, co vkladatelé tento týden horlivě vybírali své peníze, protože se rozšířila obava ze situace banky.
Rychlý pád banky způsobil útlum financování technologických start-upů
Tento týden banka oznámila, že chce navýšit kapitál o více než dvě miliardy dolarů, a jako jeden z důvodů uvedla to, že klientům dochází hotovost. Následně SVB zahájila záchranný prodej akcií, aby zaplnila díru ve svých financích. Akcie banky v reakci na zprávu o navýšení kapitálu ve čtvrtek klesly o 60 %. V pátek před oficiálním zahájením obchodování na burze ztratily akcie dalších 66 %, poté bylo obchodování zastaveno a do věci se vložili regulátoři.
Analytici nepovažují za pravděpodobné, že by se potíže SVB rozšířily do celého bankovního systému. Problémy SVB jsou velmi ojedinělé a dané tím, že se specializuje na technologické start-upy, které v posledních měsících zaznamenaly útlum ve financování. Největší banky, které by s největší pravděpodobností způsobily systémové ekonomické problémy, mají zdravé bilance a dostatek kapitálu.
SVB figuruje na seznamu největších bank ve Spojených státech a je největší bankou v Silicon Valley založenou na místních vkladech. V době krachu měla celkové jmění v hodnotě 209 miliard dolarů a zaměstnávala asi osm a půl tisíce lidí. SVB Financial v pátek jednala o svém prodeji.