V sobotu v indonéské provincii Yogyakarta vybuchla sopka Merapi. Vychrlila přitom oblak kouře, který se vyskytuje až ve výšce sedmi kilometrů.
Indonéská sopka Merapi v sobotu vybuchla a vychrlila mrak horkého popela a plynů do výšky sedmi kilometrů. Oznámil to indonéský úřad pro zvládání katastrof, informují TASR a stanice CNBC.
Sopka ležící v indonéské provincii Yogyakarta na ostrově Jáva vybuchla kolem 12:00 místního času (06:00 SEČ), po úbočí hory se valil proud lávy o délce 1,5 kilometru.
Úřady varovaly obyvatele přilehlých oblastí, aby se nezdržovali v nebezpečné zóně – tedy v okruhu tří až sedmi kilometrů od kráteru sopky. Sopečný popel už ovlivnil život obyvatel v osmi přilehlých obcích.
Obyvatelé zatím nebyli evakuováni
Představitel místního úřadu, který sleduje aktivitu sopky, uvedl, že obyvatele zatím neevakuovali. Dodal, že úřad doporučí evakuaci, bude-li se aktivita sopky zvyšovat a bude-li se rozšiřovat nebezpečná zóna v jejím okolí.
Sopka Merapi dosahuje nadmořské výšky 2963 metrů a je jednou z nejaktivnějších indonéských sopek. Při jejím posledním velkém výbuchu v roce 2010 zahynulo přes 350 lidí. Erupce si tehdy vyžádala evakuaci 280 000 lidí a byla nejsilnější od roku 1930, kdy při výbuchu této sopky zahynulo 1300 lidí, uvádí TASR.
Indonésie se nachází v oblasti tzv. Ohnivého kruhu, kde se setkávají tektonické desky, což způsobuje vysokou sopečnou a seismickou aktivitu. V souostrovní zemi jihovýchodní Asie se nachází téměř 130 aktivních sopek.