„Ujišťuji vás, že strávit pouhé tři až čtyři hodiny v kanalizaci, jak to běžně denně děláme, je jako pracovat nepřetržitě 48 hodin,“ uvedl technický pracovník a dodal, že řada jeho kolegů a kolegyň je fyzicky vyčerpána už ve čtyřiceti letech věku.
Francouzské hlavní město Paříž bojuje s rostoucím množstvím odpadků. Tamní popeláři se totiž přidali k celonárodním stávkám proti důchodové reformě, kterou se snaží prosadit prezident Emmanuel Macron. Jejím jádrem je zvýšení věku pro odchod do důchodu ze 62 na 64 let.
S odpadky přibývají i krysy, protesty trvají dál
Popeláři v Paříži odmítají svážet odpadky už déle než týden. Za tu dobu se podle informací serveru France24 v ulicích nahromadilo celkem 5600 tun smetí. „Přijela jsem do Paříže na romantický výlet se svým přítelem. Tohle kouzlo města trochu kazí. (...) Ten zápach je nepříjemný, když kolem odpadků procházíte,“okomentovala všudypřítomné odpadky turistka z Německa. Podle stanice BFM TV přibývají v hlavním městě i krysy.
Stávku vyvolala penzijní reforma, kterou se snaží prosadit prezident Macron. Nejvíce kritizovaným bodem je posunutí věku odchodu do důchodu o dva roky. Reforma navíc požaduje, aby Francouzi získali nárok na plný důchod po alespoň čtyřiceti třech odpracovaných letech. Reformu už odsouhlasil Senát, nyní míří do dolní komory.
Popeláři v současné době spadají do skupiny, která do penze odchází dříve, a to v sedmapadesáti letech. Lidé z odvětví kanalizací mohou odejít už ve dvaapadesáti letech. Reforma by jim službu prodloužila o dva roky. Podle technického pracovníka kanalizační společnosti Juliana Devauxe je to neudržitelné.
„Ujišťuji vás, že strávit pouhé tři až čtyři hodiny v kanalizaci, jak to běžně denně děláme, je jako pracovat nepřetržitě 48 hodin,“uvedl a dodal, že řada jeho kolegů a kolegyň je fyzicky vyčerpána už ve čtyřiceti letech věku. Někteří podle něj zemřou ještě před odchodem do důchodu, mnoho jich také vážně onemocní.
Macronovu reformu podporuje necelá třetina francouzských obyvatel. Naopak protestující se u veřejnosti těší podpoře. V lednu více než stovka osobností veřejného života, včetně loňské laureátky Nobelovy ceny za literaturu Annie Ernaux, podepsala petici, která reformu odsuzuje. Je podle nich v rozporu s historií sociálního pokroku a tvrdě dopadá na ty, kteří pracují v nejtěžších, fyzicky a psychicky náročných zaměstnáních.