Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Neděle 28. 5. 2023 svátek má Vilém, Viliam

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Česko

Nenávistné projevy prokoukneš díky novému sborníku Českého svazu žen. Debata upozornila na spojení dezinfo a antigender scény

Jak se pojem „gender“ v českém prostředí stal předmětem vyhrocených politických tlaků a jak zabránit další radikalizaci a šíření dezinformací? Na otázky reagovala debata, kterou ve čtvrtek uspořádaly ČSŽ a ČŽL, na místě byl i REFRESHER.

Alena Julie Novotná
1. 4. 2023 12:00 Čas čtení: 4:25
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Nenávistné projevy prokoukneš díky novému sborníku Českého svazu žen. Debata upozornila na spojení dezinfo a antigender scény
Zdroj: Český svaz žen
Česko
0
Alena Julie Novotná
1. 4. 2023 12:00
Čas čtení: 4:25

Nenávistné projevy prokoukneš díky novému sborníku Českého svazu žen. Debata upozornila na spojení dezinfo a antigender scény

Jak se pojem „gender“ v českém prostředí stal předmětem vyhrocených politických tlaků a jak zabránit další radikalizaci a šíření dezinformací? Na otázky reagovala debata, kterou ve čtvrtek uspořádaly ČSŽ a ČŽL, na místě byl i REFRESHER.

Alena Julie Novotná
1. duben 2023, 12:00
Čas čtení: 4:25
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Nenávistné projevy prokoukneš díky novému sborníku Českého svazu žen. Debata upozornila na spojení dezinfo a antigender scény
Zdroj: Český svaz žen
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.

Český svaz žen (ČSŽ) představil novou publikaci Síla slova: dezinformacím a nenávistným projevům je třeba čelit, která volně navazuje na sérii sborníků o Istanbulské úmluvě #ZaIstanbul. Kompletní text si můžeš zdarma stáhnout v elektronické podobě na tomto odkaze. Dozvíš se v něm například, jak od sebe rozlišíš názor od lži a co můžeš udělat pro své blízké, když ti pošlou falešné informace. Na konkrétních případech ti také ukáže, jak dezinformační kampaně fungují. Druhá část přináší příběhy „těch druhých“ – lidí, kteří jsou na základě příslušnosti k určité menšině předmětem dezinformací a nenávistných projevů. 

„Příkladem dlouhodobě intenzivní dezinformační kampaně je způsob, jakým některé organizace i jednotlivé osoby vystupují v otázce přijetí Úmluvy Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí. Vytvářejí strach, úzkost a nejistotu u části veřejnosti, čímž se posiluje rozdělení společnosti. Nejen že kvůli tomu Česká republika stále ještě nepřijala Úmluvu proti násilí, ale strach a nejistota ve společnosti přímo ohrožují stabilitu demokracie,“ poukazuje na nebezpečí šíření dezinformací ředitelka České ženské lobby Hana Stelzerová. 

Křest publikace Síla slova: dezinformacím a nenávistným projevům je třeba čelit.
Křest publikace Síla slova: dezinformacím a nenávistným projevům je třeba čelit. Zdroj: Refresher/Alena Julie Novotná

Jak se z úsilí o rovnost žen a mužů stala „genderová ideologie“?

Pod tímto názvem při příležitosti křtu sborníku proběhla debata, kterou ČSŽ uspořádal ve spolupráci s Českou ženskou lobby. Kulatého stolu se zúčastnili odbornice a odborníci na dezinformační scénu a antigenderové hnutí z akademické i mediální sféry. 

Poukázali mimo jiné na fakt, že stoupence antigenderového hnutí a dezinformační scény spojuje odpor proti liberálně-demokratickým hodnotám. Někteří fungují také jako kanál k šíření proruské propagandy. Přestože tito lidé tvoří pouze malou část české společnosti, mají velký mediální i politický vliv.

 

Antigenderové hnutí je mezinárodní hnutí, jehož stoupenci vystupují proti sexuálnímu a reprodukčnímu zdraví a právům, Úmluvě Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí (tzv. Istanbulské úmluvě), právům LGBT+ lidí a dalším tématům souvisejícím s rovností žen a mužů.

 

Kořeny antigenderových spolků nás u „kulatého stolu“ provedla Eva Svatoňová (FF UK, University of Copenhagen), která popsala sociální podhoubí v USA v 70. letech, v jejichž podmínkách se zrodilo. Neopomenula ani proměny PR katolické církve v čele s Vatikánem, která v 90. letech výrazně vystoupila proti právu na interrupci a následně se odvrátila od mizogynní rétoriky a rebrandovala se jako organizace pomáhající ženám např. v otázce „škodlivé“ antikoncepce.

 

Na Svatoňovou navázal novinář Jan Kašpárek, který upozornil, že české antigenderové hnutí není homogenní skupinou, nicméně sdílí některé narativy s proruskou propagandou, jako je odpor k Bruselu, ekologii nebo antirasismu. Ty si vykládá jako jevy ohrožující „normální“ svět. Mezi antigender skupinami a proruskými vlivy se dají podle Kašpárka najít i personální průsečíky, kdy snahy českých antigenerových hnutí velmi rády přebírají proruské informační kanály.

Strach i z nejvyšších pater politiky

K nejznámějším antigenderovým hnutím v Česku patří Aliance pro rodinu, která také pilně pracuje na svém PR a poměrně dobře si udržuje vazby na politickou scénu, a Hnutí Pro život ČR. Mluvčí Hnutí Pro život ČR, Zdeňka Rybová, pracuje v parlamentu coby asistentka poslance Aleše Juchelky (ANO). Místopředseda Aliance pro rodinu Jan Gregor je poradcem Antonína Stanislava (ODS), náměstka ministra spravedlnosti Pavla Blažka, a hlavní tvář Aliance pro rodinu, předsedkyně Jana Jochová Trlicová, působí jako asistentka poslance ODS Václava Krále.

Oprava: Původní formulace nesprávně naznačovala, že Zdeňka Rybová je mluvčí Aliance pro rodinu. Zdeňka Rybová je tiskovou mluvčí Hnutí Pro život ČR. Za nepřesnost se čtenářům a čtenářkám omlouváme.


„Jeden z těch nástrojů, který ve veřejné debatě používají, je vyvolávání strachu. Že zanikne společnost, jak ji známe, že je tady nějaké nebezpečí, proti kterému se musíme bránit,“
souhlasila s Kašpárkem další řečnice Lucia Zachariášová z iniciativy Jsme fér.

 

A pokračovala konkrétními příklady: „Nebezpečím může být například to, že bude přijato manželství pro všechny. Mluvíme tady o Alianci pro rodinu, ale samozřejmě těch aktérů, kteří se proti manželství pro všechny vymezují, je celá řada. Jsou mezi nimi i politici a političky, vyvolávání strachu používá například Marek Benda, který se rád tématem manželství pro všechny páry zabývá. Ten v minulosti například uvedl, že schválením manželství pro všechny u nás nastane muslimské mnohoženství anebo že zanikne západní civilizace. Podle mého názoru se tato alarmistická tvrzení nezakládají na žádném reálném podkladu.“

Zdroj: Český svaz žen


Kromě extrémních vyjádření, která se svou skandálností snadněji dostanou do médií, posilují tyto skupiny svůj vliv i jinak. Novější metodou práce antigenderových hnutí, která k nám dorazila z Polska, je podávání žalob na různé oponenty. Jejím cílem je protistranu vyčerpat finančně nebo i psychicky. Kromě žaloby na deník Alarm ze strany Hnutí pro život připomněla Zachariášová i nejčerstvější případ z konce loňského roku. Aliance pro rodinu zažalovala poslankyni Olgu Richterovou za její vyjádření na CNN Prima News, kde na adresu místopředsedy Jana Gregora uvedla: „Tyhle spolky, které zastupujete například vy, reprezentují bohužel Putinův hlas v Evropě. A na spolky s vámi úzce spjaté šly 4,5 miliardy korun do Evropy v posledních letech. 4,5 miliardy. A vy spolupracujete třeba s polským Ordo Iuris a s dalšími spolky, které tyto peníze obdržely.“

Jak „prorodinný“ extremismus rodiny rozděluje

„Propaganda, která vyhledává polarizační momenty, rozštěpuje celou společnost, emočně vyčerpává a rozčiluje. Vyvolává konflikt, přerušuje vazby a vytváří informační mlhu. Část lidí tomu sice neuvěří, ale řekne si ‚tak já už nevím, já už se o to nezajímám‘,“ upozornila na vliv antigenderových a proruských dezinformačních kampaní Lucie Jarkovská z Masarykovy univerzity. Tento nezájem u části společnosti může narušovat nejen demokratické procesy, ale také osobní životy. „Ve výsledku i lidé a my, co jsme se občas naštvali na nějakého příbuzného, protože šířil nějaký řetězový mail, jsme obětí této propagandy,“ vysvětlila.

 

Pokud také občas nemáš sílu diskutovat s lidmi, kteří některým antigenderovým dezinformacím podlehli, můžeš sáhnout po knize, kterou Jarkovská napsala s Kateřinou Liškovou. Jmenuje se Feministkou snadno a rychle a vybaví tě základními argumenty třeba k rodinnému obědu s nevrlým strýčkem.

 

„Pokud chceme přemýšlet o antigender hnutí, musíme ho vyndat z úzkého chápání konkrétních témat a konkrétních politických cílů. Gender slouží pro pochopení mocenských vztahů a strukturních podmínek např. na trhu práce či v kontextu legislativy a institucí, které nedostatečně odpovídají na potřeby žen,“ uvedla Ľubica Kobová (FHS UK). Antigenderová hnutí tak můžeme chápat jako úsilí o přiživování nerovných podmínek ve společnosti a snahu o normalizaci, která se vymyká sekulárnímu uspořádání společnosti.

Kobová jako konkrétní příklad uvedla otázku trestání dětí, která nehovoří pouze o představě rodiny, ale o širších vztazích ve společnosti, kde se normalizuje, že někteří vládnou a někteří jsou ovládáni. Vládnutí je tu ale v moci těch, kterým to bylo dáno „z přirozenosti“ (protože jsou rodiči, muži, Čechy apod.), a ne z demokratického mandátu.

 

Jak z toho ven?
Důležité je podle účastníků diskuze síťování a informovanost. Jako užitečné zdroje proti dezinformacím a k ověřování informací uvádí ČŽL weby:

HOAX.CZ, Manipulároři.cz, Čeští elfové, Demagog.cz, Neovlivní.cz, hatefree.cz, Středoevropská observatoř digitálních médií CEDMO

Na Facebooku se můžeš zasíťovat například ve skupině Everyday Patriarchy Bullshit

 

Upozornit na chybu - pokud spatřuješ v článku nedostatek nebo máš připomínky, dej nám vědět.
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu Česko
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.