Jeden z mužů se nechal na kříž přibít už 34krát, katolická církev tuto tradici kritizuje.
Po tříleté přestávce způsobené pandemií koronaviru se na Filipíny opět vrátila tradice velikonočního ukřižování. Podle Sky News a deníku The Guardian se letošního bolestivého ceremoniálu zúčastnilo 12 mužů. Jeden z nich se přitom na kříž nechal přibít už 34krát. Rituál, který každoročně do vesnice San Pedro Cutud přiláká až 20 000 věřících a turistů, dlouhodobě kritizují představitelé katolické církve.
Cílem ukřižovaných křesťanů je ztvárnit utrpení Ježíše Krista, kterým si měl podle jejich víry projít právě na Velký pátek. Dvaašedesátiletý „rekordman“ Ruben Enaje u příležitosti svého ukřižování řekl, že své pokání chce využít k odstranění viru COVID-19 a k ukončení ruské invaze na Ukrajinu.
Spare a thought for lad who gets crucified every year in San Pedro, #Philippines. It’s crucifixion and it’s live… pic.twitter.com/6KlBif6I86
— Peter Radiator (@PeterRadiator) April 7, 2023
Před 10minutovým ukřižováním si Ruben Enaje spolu s ostatními mučedníky, ozdobenými trnitou korunou, vynesl těžký dřevěný kříž na kopec na zádech. 10centimetrové hřeby z nerezavějící oceli mu vzápětí do rukou a chodidel zatloukli místní dobrovolníci převlečení za římské strážce. Mezi filipínské velikonoční tradice patří i sebebičování bambusovými holemi a kusy dřeva či vyřezávání ran do zad rozbitým sklem.
Krvavé divadlo je výsledkem propojení filipínského katolicismu a lidových pověr. Čelní představitel filipínské katolické církve Robert Reyes se domnívá, že krvavé obřady odrážejí neschopnost církve plně vzdělávat obyvatele o křesťanských principech. Namísto sebepoškozování doporučuje věřícím charitativní práci nebo darování krve.