Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Vyzkoušej klub REFRESHER+ už od 25 Kč během prvních tří měsíců 😱
Čteš poslední stranu článku:
Toto zažiješ v Muzeu budoucnosti v Dubaji: tenisky si vytiskneme ve 3D tiskárně, bydlet budeme v kokosových domech (Reportáž)

Létající batohy i mikročipy

Závěrečnou výstavu si zamiluješ nejen proto, že zde najdeš prototypy těch nejpokročilejších technologií, které možná budou součástí našich každodenních životů. Výhodou tohoto patra je i to, že se odtud dá vyjet na střechu, kde se můžeš vyfotit s ikonickou fasádou a panoramatem Dubaje.

Doporučeno
Kde můžeš v Česku stanovat a za co ti hrozí pokuta až 5 tisíc korun? Tady je přehled Kde můžeš v Česku stanovat a za co ti hrozí pokuta až 5 tisíc korun? Tady je přehled 27. srpna 2024 v 11:00

Hned při vstupu tě přivítá humanoidní robot jménem Ameca, který je podle svého výrobce, společnosti Engineered Arts, nejpokročilejším robotem ve tvaru člověka na světě. Ameca dokáže napodobit lidské výrazy obličeje a také odpovídat na otázky. Na mou otázku, zda roboti jednou budou vládnout světu, odpověděla, že ona je přátelský robot a bez svolení muzea nikam neuteče. Ještě bude třeba vychytat nějaké „mouchy“.

dubaj, múzeum budúcnosti
Zdroj: Refresher/Ema Stanovská

Stará sci-fi představa o létajících lidech je zde zhmotněna do „gravitačního obleku“ od společnosti Gravity Industries. Funguje pomocí petrolejových motorů připevněných k titanovým popruhům s baterií na zádech. Směr a rychlost letu řídí člověk rukama a displej uvnitř přilby zobrazuje spotřebu paliva. Tento „raketový batoh“ uvedla společnost na trh již v roce 2021, čímž z utopie možná udělala blízkou realitu.

Kdo si netroufne na sólo let, bude moci využít létající taxíky. První uvedla na trh společnost Lilium v ​​roce 2021. Její létající vozidlo Lilium Jet je vybaveno otáčivými elektrickými tryskami, které umožňují vertikální vzlet a přistání. Komerční provoz plánuje spustit v roce 2024.

dubaj, múzeum budúcnosti
Zdroj: Dubai Tourism & Economy

V muzeu se dozvíš i to, jak se budeme za 50 let oblékat. Funkčnost a ochranu do našeho šatníku přinese například Xupermask – obličejová technologie s integrovaným audiosystémem či měděná bunda odolná vůči virům. Obuv, kterou si budeme tisknout ve 3D tiskárně, bude mít senzory schopné analyzovat tvé nohy a přizpůsobovat jim svůj tvar. Samozřejmě nebudeme platit kartou, mobilem či hodinkami, ale čipovým implantátem pod kůží.

dubaj, múzeum budúcnosti
Zdroj: Dubai Tourism & Economy

Otázkou je i to, jak budeme bydlet. Jelikož se očekává, že světová populace vzroste v následujících třech desetiletích až o 20 procent, budeme přirozeně potřebovat více domů. Stavebnictví však už dnes patří mezi nejvíce znečišťující odvětví. Z tohoto důvodu budeme zřejmě využívat udržitelné stavební materiály, jako je například lisovaný odpad z kokosových vláken, recyklovatelný písek ze 3D tiskárny, či dokonce kořenová struktura hub.

dubaj, múzeum budúcnosti
Zdroj: Dubai Tourism & Economy

Namísto zvířecích mazlíčků možná investujeme do „kyberpsa“ od Xiaomi, který je vybaven dotykovými a ultrazvukovými senzory, kamerami a GPS. Dá se naprogramovat pro různá použití, od poslechu hlasových povelů a následování svého majitele až po složitější úkoly, jako je skenování nebezpečných min nebo pomoc lékařům při komunikaci s pacienty na dálku.

dubaj, múzeum budúcnosti
Zdroj: Refresher/Ema Stanovská

Své místo zde budou mít i takoví „plyšáci“, jako například terapeutický tulení robot od japonského profesora Takanoriho Shibaty, který bude léčit lidi s demencí.

Doporučeno
Jel jsem na dovolenou do Říma. Čekal mě škorpion v pokoji, spousta bezdomovců a arogantní řidiči všude Jel jsem na dovolenou do Říma. Čekal mě škorpion v pokoji, spousta bezdomovců a arogantní řidiči všude 11. srpna 2024 v 8:00

Celé Muzeum budoucnosti se samozřejmě nevejde do jednoho článku, proto ti ho doporučujeme navštívit osobně. V Dubaji zjistíš, že budoucnost, kterou zde popisujeme, je nejen děsivě blízko, ale že ji ve skutečnosti už žijeme.

Čti na předchozí straně
Dočetl jsi celý článek
Strana 3 z 3
Domů
Sdílet
Diskuse