Pokud vás cestuje víc, zvolte jako řidiče nejstaršího člena
Jak ses již dočetl*a výše, společnosti si stanovují vlastní podmínky toho, od jakého věku si mohou zákazníci auto pronajmout a řídit ho. Avšak většina půjčoven funguje tak, že čím mladší řidič auto řídí, tím dráž ho to vyjde. Společnost totiž předpokládá, že mladí řidiči nemají tolik zkušeností jako starší, a tudíž je větší pravděpodobnost, že způsobí nějakou škodu. Pokud cestuješ s přáteli, zvolte za řidiče nejstaršího z vás (nejlépe staršího 26 let – pozn. red.).
Zkontroluj škrábance a poškozená místa a vyfoť si je
Poté, co si důkladně přečteš smlouvu, vybereš si auto, podepíšeš dokumenty a dostaneš klíče od vozu, příliš z parkoviště nespěchej. Pusť se do důkladné prohlídky auta. Všechny škrábance a nedokonalosti na povrchu vyfoť a zkontroluj i interiér. Vyzkoušej, zda fungují směrovky, zda lze otevřít okna a dveře, zda je interiér nepoškozený, a zkontroluj zkrátka vše, na co si vzpomeneš.
Nezapomeň vše dokumentovat a o případných závažných chybách okamžitě informuj půjčovnu. Nikdy se na cesty nepouštěj s porouchaným autem.
Cestuj jen po vyznačených trasách, nesjížděj z cesty
Nejenže riskuješ, že se na nerovném povrchu může auto poškodit, ale pokud se něco stane, nebudeš moci záchrannou službu či policii informovat o tom, kde vlastně jsi. Je složité v cizí zemi nadiktovat název ulice podle mapy, natož vysvětlovat, že se nacházíš někde na vymyšlené safari expedici. Takže pokud se budeš držet cesty, ušetříš peníze za zničené auto a neriskuješ život.
Ujisti se, že víš, co máš natankovat
Možná se ti zdá tato rada směšná, ale jak se říká, i mistr tesař se někdy utne. Zejména pokud jsi dlouhodobě zvyklý*á do svého auta tankovat diesel a na dovolené dostaneš auto na benzín. V tom případě se může stát, že do ruky automaticky chytíš nesprávnou hadici a problém je na světě.
Nedovol řídit nikomu, kdo není uveden v dokumentaci
Na začátku se v papírech určuje jeden nebo více řidičů, kteří mohou pronajaté vozidlo řídit. Tito lidé mají plnou zodpovědnost a vztahuje se na ně i pojištění v případě nějaké škody. Pokud ale za volantem sedí někdo, kdo v papírech není uveden, může tě to vyjít pořádně draho.
Na předání vozidla doraz včas
Dej si pozor na dochvilnost. Při převzetí auta vyplňuješ formulář, ve kterém zaškrtneš, kdy auto vrátíš. Pokud ovšem nestíháš a auto vrátíš později, společnost si za tvůj pozdní návrat může účtovat poplatky navíc. Výše závisí na půjčovně, ale obvykle je to několik stovek korun.
Schovej si účtenky z benzinky
Vždy si při tankování vezmi účtenku. Pokud ti ji nedá prodejce automaticky, řekni si o ni. Udělej tak i předtím, než odevzdáš auto zpět do půjčovny. Auta se většinou přebírají a vracejí s plnou nádrží. Aby ses vyhnul*a případnému obvinění, že do auta nebyla dotankována pohonná hmota, je fajn mít u sebe účtenky jako důkaz. Nádrž totiž může být poškozená nebo může mít auto jiný technický problém, který signalizuje nedostatek paliva. Některé půjčovny nabízejí také možnost vrátit auto bez dotankování, za to si ale musíš předem připlatit. Šťastnou cestu!