Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Tento článek je PR zpráva společnosti Increv.
14. července 2023 12:18
Čas čtení 2:00
Kristýna Urbanová

Historie plakátů a novodobý zájem

Historie plakátů a novodobý zájem
Zdroj: Pexels
KULTURA
Uložit Uložené

Historie plakátů a novodobý zájem.

Reklama byla pro podniky vždy velmi důležitá, nicméně v podobách a použití, jaké známe dnes, se první podoby reklamních produktů a ploch objevovaly napříč 19. stoletím. Tehdejší plakáty byly často malované a disponovaly různými materiály –⁠ zejména dřevem nebo kovem. Od té doby se plakáty hodně změnily a dnes mohou být nejen ilustrované, ale také fotografické. Zejména jsou však tištěné a zpracovávané technologiemi. Naopak v historii představovala plakáty ruční a velmi zručná malba a následně ruční tisk. Podívejme se v tomto článku na plakáty tehdy a na plakáty nyní.

Kde to všechno začalo

Hlavním nástrojem tvorby plakátu byla litografie, která se poprvé objevuje počátkem 18. století. Od té doby byla využívána také pro reklamní plakáty, které lákaly k volbám, muže k verbování do armády a později také k prodeji zboží nebo na slavné umělecké události. S příchodem 19. stolení se umění a jeho styl měnily a objevuje se slavné art nouveau, jehož předním umělcem byl také český rodák Alfons Mucha, kterého jeho plakáty proslavily a umožnily mu později jeho práci na Slovanské epopeji.

Plakáty pro různé příležitosti se napříč 19.–20. stoletím objevují nejen ve Francii a Itálii, ale rozšiřují se také do dalších koutů světa, kde se stávají typickými v nově vznikající komerční kultuře. Kromě divadelních představení začínají být využívané také pro obchodní veletrhy, módní magazíny, obchodní domy nebo prodejní letáky.

Slavní tvůrci plakátů

Plakát byl a stále zůstává do určité míry uměleckým dílem. Zejména v 19. století na nich pracovala celá řada dnes velmi slavných malířů. Právě reklamními letáky začínal Alfons Mucha, kterému se francouzská herečka Sarah Bernhardt stala jeho velkou múzou během doby jeho působení v Paříži.


Dalším slavným umělcem, který vytvářel plakáty, byl francouzský malíř Toulouse-Lautrec. Jeho nejslavnějším dílem v této kategorii je jeho plakát pro slavné Moulin Rouge. Právě toto dílo se považuje za kriticky důležitý bod přechodu plakátů do kategorie uměleckého díla.


Třetím nejčastěji skloňovaným jménem umělce plakátové tvorby v jejích počátcích je francouzský malíř Jules Chéret. Tento umělec za svou kariéru vytvořil více než 1000 různých plakátů, a to jak pro umělecké instituce, tak na prodejní produkty nebo výstavy samotného umění.

Různorodost plakátů dnes

Malované plakáty, typické pro umělecké období 19. století, plné velkých změn ve společnosti a modernizaci světa, která začala později průmyslovou revolucí. To vše ovlivnilo vzhled historických plakátů, včetně jejich témat. Z art nouveau přecházejí do surrealistického vzhledu až k brutalismu nebo dadaismu, vznikajícím ve velmi bouřlivém období světové války a jejích následků.

 
Také dnes změny ve společnosti udávají inspirace pro umělce, kteří dnes tvoří plakáty zejména digitálně – v podobě digitálních fotografií, nebo naopak 2D nebo 3D grafik. Hyperrealismus se stává velmi oblíbeným, spolu s ním poté plakáty hudebních umělců. Korejská hudební scéna vytvořila koncept prodejních alb doprovázených plakáty různých rozměrů, spolu s dalšími tištěnými materiály, jako jsou zejména fotokarty a fotoknihy, plakáty filmů, seriálů nebo hudební loga.


Plakát se stal estetickým doplňkem pokojů, kanceláří, zasedacích místností. Jejich žánry jsou různorodé a poskytují bohatou nabídku nejen barevného uspořádání vhodného do vlastního prostředí a stylu, ale také materiálů a rozměrů. Plakát ušel dlouhou cestu a jeho oblíbenost neklesá.

Domů
Sdílet
Diskuse