Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Nezasvěceným se dost pletou, velkou část z nich člověk ani nezná, a přitom jich není málo. Proto přichází na pomoc náš kvíz, ve kterém vyzkoušíš své znalosti o jedné z důležitých kategorií LGBTQ+ symbolů – vlajkách.
Duhová vlajka je jedna věc, ale rozhodně to není jediný prapor, který figuruje v síti LGBQ+ lidí. Nám je však jasné, že je pravděpodobně jediným, jejž bezpečně pozná většina obyvatel nejen Česka, ale vlastně celého světa. Je ale třeba mít na paměti, že i většina skupin, které jsou součástí sexuálních menšin, má své vlastní reprezentativní vlajky. A málo jich rozhodně není.
Schválně, kolik jich znáš ty. Připravili jsme si deset otázek, které ti buďto poslouží jako vhodné osvěžení tvých vědomostí, nebo ti je naopak ještě rozšíří. Stále se jedná o kvíz, tak v rámci fair play zanech veškerého googlení.
Duhovou vlajku všichni znají. Ve kterém roce byla osvojena?
1976
1977
1978
1979
Vysvětlení
Aktivista a umělec Gilbert Baker je autorem původní duhové vlajky, která získala výsadní postavení v označení queer komunity namísto původně pejorativního růžového trojúhelníku, jímž nacisté za druhé světové války označovali homosexuály v koncentračních táborech. Motiv duhy měl připomínat hippies z šedesátých let, nicméně historická konexe měla sahat až do starověkého Egypta. Originální vlajka měla osm pruhů (růžový pruh navíc, indigo a tyrkysovou vyměnili za modrou) a byla přijata v roce 1978. Šestipruhá vlajka se však ujala až po několika modifikacích o rok později.
Zdroj:
Wiki Commons
210
Co je v tom případě tohle za vlajku?
Výmysl
Poslední aktualizace duhové vlajky
Předposlední aktualizace duhové vlajky
Snaha o zesměšnění duhové vlajky
Vysvětlení
Výmysl to není. V roce 2021 se Valentino Vecchietti z organizace Rovnost pro intersexuály ze Spojeného království rozhodl pro redesign progresivní duhové vlajky z roku 2018 z ruky Daniel Quasar, kteří do praporu implementovali vlajku trans osob a LGBTQ+ lidí různých ras. Novinkou je fialové kolečko na žlutém listu reprezentující intersexuály. Tedy osoby, které se narodí s variací pohlavních znaků, jež není považována za lékařskou normu typickou pro muže či pro ženu. Laicky se označují jako „třetí pohlaví“.
Zdroj:
Wiki Commons
310
Z komplexnějších vlajek na ty méně komplexní. Koho reprezentuje tato vlajka?
Gaye
Lesby
Nebinární osoby
Trans osoby
Vysvětlení
Vznikla v roce 2019 a reprezentuje všechny gaye, kteří se řadí k LGBTQ+. Jedná se o vylepšenou verzi, která svými barvami nezapomíná na intersexuály, trans osoby i osoby s nebinární identitou.
Zdroj:
Wiki Commons
410
Tahle už je trochu známější. Poznáš, koho reprezentuje?
Lesby
Genderfluid osoby
Asexuály
Trans osoby
Vysvětlení
Vlajka poprvé zavlála na pridu ve Phoenixu v roce 2000 a navrhla ji Monica Helms. Jedná se o vlajku reprezentující transgender osoby, v níž světle modrá má symbolizovat chlapce, růžová dívky a bílá osoby v tranzici, ty, kteří se necítí být ani jedním nebo vším – zahrnuje veškeré druhy sexuality a genderu.
Zdroj:
Wikimedia Commons
510
Tento prapor reprezentuje koho?
Agender osoby
Intersexuální ženy
Vícepohlavní osoby
Lesby
Vysvětlení
Historie symbolů LGBTQ+ lidí není zrovna jednoduchá a v poslední době je čím dál dynamičtější. Vlajka, kterou vidíš na obrázku, má reprezentovat lesby. Je to derivát tzv. Lipstick Lesbian flag s červeným otiskem rtů, jenž ale údajně nereprezentuje všechny dostatečně. Proto přišel návrh této obecné vlajky. Není však známo, čí je to práce.
Zdroj:
Wiki Commons
610
Když už jsme u specifik, co je tohle za vlajku?
Dřívější návrh vlajky reprezentující gaye
Dřívější návrh vlajky reprezentující lesby
Historický prapor nevztahující se k LGBTQ+ lidem
Náš výtvor ve Photoshopu
Vysvětlení
Asi dokážeš rozeznat, že se nejedná úplně o obyčejnou vlajku. Jde o návrh vlajky z roku 1999 od Seana Campbella pro lesby, která se ale neujala. Uprostřed pole vidíš labrys, antickou mytickou zbraň užívanou Amazonkami, kterou přijaly v sedmdesátých letech feministky za svůj symbol. Není jasné, proč se prapor neujal. Diskutuje se o tom, že z důvodu toho, že design nevzešel z rukou queer osoby.
Zdroj:
Wiki Commons
710
Labrys není jediný znak, který se ujal na pruhovaných vlajkách. Koho reprezentuje tato?
Polyamorii
Asexualitu
Genderfluidní osoby
Nebinární osoby
Vysvětlení
Vlajku se zlatým pí uprostřed navrhl Jim Evans v roce 1995. Pí s řeckým prvním písmenem slova Polyamory tedy reprezentuje osoby v polyamorních vztazích. Možná také nevíš, že dalším symbolem polyamorie je papoušek Polly.
Zdroj:
Wiki Commons
810
Tato vlajka se s přimhouřenýma očima blíží vlajce České republiky. Koho reprezentuje?
Pansexuály
Bisexuály
Demisexuály
Polysexuály
Vysvětlení
Klín na třípruhé vlajce reprezentuje asexualitu, šedý pruh graysexualitu a demisexualitu, bílý sexualitu a nachový komunitu. Náleží demisexuálům, což jsou lidé, jejichž sexualita normálně existuje, ale dochází k ní až po navázání silnější citové vazby k blízké osobě.
Zdroj:
Wiki Commons
910
Velmi podobná vlajka té předešlé je tato. Jde o původní verzi praporu demisexuálů?
Ano
Ne
Vysvětlení
Není to tak. Vlajka v této otázce symbolizuje demiromantiky. Zatímco demisexuálové jsou takto sexuálně orientovaní, demiromantikem může být jakákoliv osoba jakékoliv sexuální orientace. Každopádně, stejně jako demisexuálové, potřebují se svým protějškem cítit hlubší emocionální spojení, než s ním vstoupí do romantického vztahu.
Zdroj:
Wiki Commons
1010
Poslední otázku věnujeme kombinaci duhy a černobílých pruhů. Komu patří?
Straight Ally
Odpůrcům LGBQ+ lidí
Heterosexuálům
Žádné z uvedených možností
Vysvětlení
I heterosexuálové mají svou vlajku. Je to ta vzadu s černými a bílými pruhy. Ve spojení s duhovým „A“ symbolizuje podporu heterosexuálních nebo cis osob v boji za získání plných občanských práv LGBTQ+ osob. Takové osoby patří do skupiny Straight Ally (česky heterospojenec), jíž jde o sociální rovnost a veřejně vystupuje proti homofobii, bifobii a transfobii.