Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Manželský pár se nechal inspirovat cestováním po světě. Kolik stojí pronájem ve stanech připomínajících mongolskou jurtu? Text vyšel původně na slovenském Refresher.sk.
Matúš se svou anglickou manželkou Donnou žije v Británii, když však v roce 2019 cestovali po světě, napadla je myšlenka postavit ekologický glampingový stan. Lokalitu si vybrali v obci Drábsko ve Slovenském rudohoří. Jejich projekt dnes můžeš znát pod jménem YATU. Nejprve na daném místě plánovali postavit mongolskou jurtu (typické obydlí mongolských pastevců – pozn. red.), ale stan z Mongolska jim nepřišel včas. Nakonec se tedy rozhodli pro obrovský glampingový stan. Obklopuje ho panenská příroda, les, pastviny i potok.
Při projektu se zaměřili na hlavní body, a to atraktivitu, praktičnost a udržitelnost. Jelikož žijí v zahraničí, pracovali na stavbě i na dálku, a právě proto byla realizace delší a nákladnější.
„Na projekt jsme měli stanovený určitý rozpočet, ale ten jsme samozřejmě překročili. Počítali jsme s tím, že spolu s platformou, na které stan stojí, a s kuchyňkou a se stanem nás to bude stát okolo 4 000 až 5 000 eur, ale přešvihli jsme to asi o 70 procent. Slovensko už není tak levná země, jako když jsem z ní v roce 2014 odcházel,“ směje se Matúš.
Tento zajímavý prostor umožňuje návštěvníkům opět navázat kontakt s přírodou a vzdálit se ruchu každodenního života. Zvonový stan je zcela izolován od sítě a zároveň je ekologický. Manželská dvojice věnovala velkou pozornost tomu, aby ubytování poskytovalo tiché a komfortní prostředí, které je ideální pro páry či malé rodiny. Venku najdeš i malou kuchyňku, ve které si můžeš uvařit.
Inspirace ve světě
„Věděli jsme, že chceme na místě postavit velký stan, ve kterém by se lidé mohli ubytovat. Během cestování jsme se o turistice naučili opravdu hodně. Bohužel také to, jak škodí životnímu prostředí. Všímali jsme si, co nám jako turistům chybělo a co bychom při našich pobytech ocenili. Všechno jsme se snažili implementovat do našeho budoucího projektu,“ uvádí Matúš.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemčení?
Proč se pár rozhodl postavit projekt co „nejzelenější“.
Odkud pochází levný nábytek, který se nachází v glampingovém stanu.
Jak tak Matúš s Donnou stáli uprostřed mongolské pouště a všude kolem se povalovaly plastové sáčky, uvědomili si, že svůj projekt chtějí postavit co „nejzelenější“. Poušť byla přeplněná turisty, i proto je napadlo, že se budou snažit rozjet v oblasti Drábska tzv. pomalý turismus. „Když jsme se vrátili z cest do Anglie, uvědomili jsme si, jak žijeme. Z toho vznikla myšlenka, že postavíme glamping a představíme jiný druh turismu než ten, který zahrnuje roubenky či sruby. Jsou sice krásné, ale mám pocit, že Slovensko je jimi už přesycené,“ říká.
Pozemek, na kterém glampingový stan stojí, se nachází hned vedle farmy Matúšových rodičů, kde vyrábějí sýry, poskytují ubytování či jezdecké služby. Matúš s manželkou postupně koupili pár pozemků v okolí, protože viděli, že je krásný okolní kus země téměř nevyužitý. „Když to například srovnáte s Tatrami, tento kraj si zachoval panenskou přírodu. Kolem není opravdu nic. Jen les, příroda, zvířata a potok,“ říká Slovák.
Majitelé si vyhráli i s nábytkem. Ve stanu najdeš starší „levné“ kusy z druhé ruky z Anglie. Ty manželé přebrousili a natřeli ekologickými barvami. Uvnitř se nachází také dvojitá postel, futon, který slouží jako přistýlka, dvě skříňky, malá knihovna, pícka s příslušenstvím a solární generátor, který poskytuje elektřinu.
Matúš říká, že i když rozpočet překročili, „vychytali“ chyby, které jim umožní při dalších projektech ušetřit. Stan objednali od belgické společnosti, není izolovaný, a tak je vhodný pouze pro letní měsíce. Je vyhřívaný dřevěnou píckou. „Vyzkoušíme, jak to bude fungovat přes zimní sezónu. Možná sáhneme po jurtách, které jsou izolované. Jsou to takové malé skládací domky,“ dodává.
Matúš plánuje postavit na pozemku i další „stany“, ale zároveň nechce, aby místo začalo připomínat kemp. Hostům chtějí dopřát maximální soukromí. Pokud by byl o tento typ ubytování zájem, chtěli by se spojit s farmou rodičů a nabízet turistům lokální jídlo. „S manželkou přemýšlíme, že bychom to lidem v Anglii nabízeli jako takový ekologický balíček. Podpořili bychom tak pomalý turismus na Slovensku,“ dodává Matúš.
Pokud tě ubytování zaujalo a chceš strávit víkend v srdci slovenské přírody, připrav si na pobyt ve stanu 70 eur za noc.