Kvůli rozbahněnému terénu byl přístup na místo konání akce od pátečního večera dočasně uzavřen.
Desetitisíce návštěvníků a návštěvnic alternativního festivalu Burning Man, kteří po silných deštích uvázli v poušti v americkém státě Nevada, začaly v pondělí odpoledne místního času odjíždět. Informovala o tom agentura AP.
Kvůli rozbahněnému terénu byl přístup na místo konání akce od pátečního večera dočasně uzavřen. Blátivé cesty od té doby podle organizátorů dostatečně vyschly na to, aby návštěvníci mohli začít opouštět improvizované městečko Black Rock City tvořené stany a mobilními domy.
Hlavní přístupová cesta byla uvolněna kolem 14:00 místního času (23:00 našeho času). Organizátoři přesto vyzvali návštěvníky, aby odložili svůj odjezd na úterý a zabránili tak vytvoření kolon. V pondělí odpoledne bylo v oblasti ještě kolem 64 000 lidí.
K uzavření silnic došlo krátce před vyvrcholením festivalu v podobě zapálení nadrozměrné dřevěné sochy muže a dřevěné chrámové konstrukce. Zapálení sochy bylo přesunuto ze soboty na pondělní večer, dřevěný chrám má být zapálen v úterý večer.
Festival se zvláštní dlouholetou tradicí
Tradici festivalu založil umělec Larry Harvey, který poté, co ho v roce 1986 na letní slunovrat opustila přítelkyně, spálil na pláži Baker Beach v San Francisku velkou dřevěnou sochu muže se psem jako symbolickou tečku za svým minulým životem. Tento happening přilákal spoustu diváků a divaček a opakoval se i v následujících letech.
V roce 1990 se po zákazu pálení sochy a vzhledem ke stoupajícímu počtu diváků rozhodlo o přemístění rituálu do neobydlené oblasti na dně vyschlého jezera v severní Nevadě. Také se změnil jeho termín, aby se využilo celostátní volno na první zářijové pondělí, kdy se v USA slaví Den práce.
Festival letos začal 27. srpna a měl skončit v pondělí ráno. Bylo hlášeno i nejméně jedno úmrtí, podle organizátorů však smrt čtyřicetiletého muže nesouvisela s počasím. Úřad šerifa v okrese Pershing uvedl, že úmrtí se stále vyšetřuje.