Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Za nejznámějšími animáky světa často není jen fantazie tvůrců, ale stojí za nimi i skutečná fakta. Které známé princezny od Disneyho skutečně existovaly? V článku ti přinášíme několik zajímavostí.
Při vzpomínce na dětství si mnoho z nás představí právě animáky od Disneyho. Nezapomenutelné pohádkové příběhy, které se světoví tvůrci rozhodli přinést na obrazovky, však nečerpají inspiraci jen z literárních předloh, ale v mnoha případech také ze skutečných historických faktů.
Přestože princeznou, o které je známo, že skutečně existovala, je právě Pocahontas, možná tě překvapí, že není jediná. V článku si přečteš zajímavosti o Sněhurce, Popelce či Krásce a zvířeti. Za jejich příběhy se totiž skrývá dávná historie.
V Refresheru pro tebe rádi sbíráme zajímavosti z filmového či seriálového světa. Tvorbu dalších kvalitních výstupů podpoříš, pokud se staneš členem klubu REFRESHER+. Všechny články si kromě toho přečteš bez omezení.
Sněhurka
Pohádka Sněhurka a sedm trpaslíků se roku 1937 stala prvním celovečerním animovaným filmem Walta Disneyho. Tvůrci ale čerpali inspiraci ze sbírky pohádek bratří Grimmů Kinder- und Hausmärchen. První písemná podoba příběhu o Sněhurce se totiž objevila právě tam již roku 1812.
Kromě toho, že bratři Grimmové spojili prvky mýtů a dalších literárních děl, existuje několik důkazů, že hlavním námětem pohádkové postavy byla skutečná dívka. Podle portálu Medium se část výzkumů přiklání k tomu, že Sněhurka je inspirována baronkou z 18. století Marií Sophií Margarethou Catharinou von Erthal. History Daily, jakož i většina vědců včetně Eckharda Sandera se přiklánějí spíše k německé hraběnce Margaretě von Waldeck, která žila v 16. století.
Margaretha byla dcerou Filipa IV., hraběte z Waldecku-Wildungenu, a jeho první manželky. Vynikala vskutku výjimečnou krásou, ke které přispívala sněhobílá pokožka, rubínové rty a překvapivě dlouhé blond vlasy (ne tmavé, jaké jí jsou připisovány standardně v příbězích po celém světě). Když jí byly čtyři roky, její matka zemřela a otec se znovu oženil s půvabnou, ale sobeckou, povrchní a narcistickou Katharinou von Harzfeld.
Ta podle mýtů ráda obdivovala svůj vzhled, a tak dostala jako svatební dar od Filipa velké zrcadlo. Věta „Zrcadlo, zrcadlo, řekni, kdo je v zemi zdejší nejkrásnější?“ tak možná skutečně zazněla. Tato část příběhu o Katharině však není historicky doložena. Jisté ale je, že Margarethu z duše nenáviděla, protože její nevlastní dcera byla mnohem krásnější. Když bylo mladé hraběnce šestnáct, poslali ji pryč ze zámku, aby si našla vhodného manžela na královském dvoře v Bruselu, na zámku Valkenburg.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemčení?
Kde žila a jak skončila skutečná Sněhurka.
Jak vypadá nejstarší verze egyptské Popelky a co z ní jsou historická fakta.
Zda si skutečná Belle opravdu vzala muže, který připomínal zvíře.
Zda se Pocahontas opravdu zamilovala do Johna Smithe a s kým měla později dítě.
Zvrat ovšem podle History Daily nastal tehdy, když se Margaretha zamilovala do španělského prince Filipa II. Katharina se tak začala bát, že ji její nevlastní dcera nepřekoná jen v kráse, ale i manželském úspěchu. Margaretě a Filipovi však do cesty přicházela různá úskalí. Hlavním kamenem úrazu byl fakt, že španělské úřady doufaly v politicky výhodnější svazek. Když Margaretha v pouhých 21 letech záhadně onemocněla a následně zemřela, všichni z její smrti podezřívali právě Španěly. Prý krásnou Němku otrávili.
I když někteří věřili, že ji zabila právě nevlastní matka, historická fakta se více přiklánějí k variantě se Španěly. Grimmovi ovšem, podobně jako Disney, věděli, že žárlivá macecha zafunguje v pohádce lépe než politické „kšefty“. Zlá královna s otráveným jablkem je totiž dodnes jedním z nejslavnějších filmových a literárních elementů.
Popelka
Příběh Popelky, která je ve světě známá jako Cinderella, má dlouhou a pestrou historii. Přirozeně však existuje mnoho verzí tohoto pohádkového motivu, a to jak v různých kulturách, tak v časových obdobích. V evropském kontextu se příběh Popelky stal populárním díky francouzskému spisovateli Charlesi Perraultovi, který ji napsal roku 1697. Tato verze obsahovala známé prvky příběhu, jako je například skleněná bota či víla kmotřička.
Jedna z nejstarších verzí Popelky ale podle portálu Vox pochází z Číny a je známá jako Je-Sian nebo Je-Šen. Tato starobylá čínská pohádka se datuje do 9. století a obsahuje mnoho znaků a motivů, které se později objevily i v evropských verzích příběhu.
Pohádka vypráví o mladé dívce, kterou vychovává zlá nevlastní matka a zavaluje ji tvrdou prací. Když macecha zabije její oblíbenou rybu, Je-Sian zjišťuje, že rybí kosti jsou zázračné. Díky nim si tak splní přání vlastnit krásné pohádkové šaty a zlaté boty, ve kterých se může jít bavit na ples. Když ji tam ale nevlastní matka uvidí, Je-Šen ve snaze uniknout ztratí botu. Díky tomu ji najde princ a dvojice žije šťastně až do smrti.
Historicky první záznam příběhu s postavou podobnou Popelce ale pochází již z antického Řecka, ze šestého století před Kristem. Inspirován je skutečnou historickou postavou, a to konkrétně řeckou otrokyní jménem Rhodopis, která se provdala za egyptského faraona Amasise. Během života byla údajně kurtizánou. Přestože se do jejího příběhu často připlétají mýty a legendy, podle filozofa a historika Strabóna je existence Rhodopis a to, že se stala faraonovou manželkou, historický fakt.
V přikrášlené egyptské verzi obohacené o mýty ukradl zázračný orel dívce jménem Rhodopis botu, se kterou proletěl přes Středozemní moře a hodil ji do klína egyptskému faraonovi. Ten bral tento magický úkaz jako dobré znamení z nebes a rozhodl se najít dotyčnou, které bota patří.
Když Rhodopis konečně našel, oženil se s ní. Motivace změnit svůj sociální status díky muži je však Popelce vlastní napříč všemi staletími i kulturami. Populární filmová verze s Lily James není výjimkou.
Kráska a zvíře
Kráska a zvíře vypráví příběh nádherné sebevědomé dívky Belle, která se v důsledku závazku svého otce ocitne v zámku nelidského a zdánlivě hrozivého krále. Časem Belle zjistí, že toto zvíře není tak strašidelné, jak se na první pohled zdá, a vztah mezi nimi postupně přeroste v lásku.
Příběh v Evropě zpopulárnila francouzská autorka Gabrielle-Suzanne Barbot de Villeneuve v polovině 18. století. Zatímco její romány se dnes čtou jen zřídka, její poutavá pohádka se stala všeobecně uznávanou.
Podle portálu Bust se však příběh o Krásce a zvířeti zdá ve velkém inspirován Petrem Gonsalvem, mužem narozeným v roce 1537 na Kanárských ostrovech, který trpěl hypertrichózou, známou také jako vlkodlačí syndrom.
Kvůli svému vzhledu byl už od dětství držen v kleci, kde byl krmen syrovým masem. Ve věku deseti let byl darován francouzskému králi Jindřichovi II., který ho začal vychovávat jako šlechtice. Po smrti krále ho vdova Kateřina Medicejská jako experiment oženila s dcerou dvorního sluhy. V manželství údajně nakonec setrvali dlouhých 40 let a vychovali sedm dětí.
Pocahontas
Jeden z nejúspěšnějších Disneyho animáků je právě Pocahontas. Jen málokdo by odolal poutavé animaci, skvělému dabingu a v neposlední řadě Johnu Smithovi. Přestože tvůrci od Disneyho vycházeli z historických faktů, příběh, který uvidíš v televizi, se rozhodli pořádně přikrášlit a romantizovat. Skutečná Pocahontas se totiž šťastného konce nedočká a umírá jako jednadvacetiletá na nespecifikovanou nemoc.
Příběh o Pocahontas je inspirován skutečnou ženou jménem Matoaka, která byla dcerou náčelníka kmene Powhatan na východním pobřeží dnešních Spojených států (a to na přelomu 16. a 17. století). Nejznámější momenty v jejím životě se týkají právě setkání s osadníkem z Jamestownu Johnem Smithem, se kterým v pohádce od Disneyho prožívá romantický příběh plný lásky.
Reálné Pocahontas ale bylo v době Johnova příchodu jen devět nebo deset let, zatímco jemu bylo sedmadvacet. Dvojice tak nikdy netvořila pár. Podle některých historických záznamů zachovaných ve Smithových spisech však měla Pocahontas pravděpodobně rozhodující roli v záchraně jeho života. Ke známé scéně s popravou údajně skutečně došlo. Smith ve svých zápiscích z roku 1624 píše, že pro něj riskovala vlastní život.
Matoaka v pozdějším období života konvertovala ke křesťanství, přijala jméno Rebecca a vzala si Johna Rolfa. Zda ho skutečně milovala jako v druhé části Disneyho animáku, je sporné. Dvojice ale měla syna Thomase, který byl prvním potomkem v linii a do konce svého života spojoval Angličany s kmenem Powhatan.