Měsíční šachta je nejzáhadnější slovenská jeskyně, která ve světě nemá obdoby. Podle některých se jedná o důkaz toho, že před lidmi na Zemi žily jiné civilizace. Jiní zase míní, že se jedná o vstup do mytické podzemní říše. Kde je pravda?
Je říjen roku 1944 a účastník Slovenského národního povstání Antonín T. Horák si bere krumpáč, svítilnu, louče a pušku, aby vyrazil na jeskynní túru. Po čtyřech hodinách cesty narazí na objev, který ho přiměje zaznamenat si do deníku následující řádky:
„Dospěl jsem do dlouhé vodorovné chodby, na jejímž konci byl otvor o rozměrech sudu. Když jsem jím prolezl, stále ještě na kolenou jsem ztuhl úžasem – stálo tam něco jako obrovské černé silo, bíle olemované. Když jsem se vzpamatoval, napadlo mě, že je to podivná přírodní stěna nebo opona z černé soli, ledu nebo lávy.“
„Jenom pouhá myšlenka na lidský výtvor velikosti věže, pevně vsazený do skály uprostřed neznámých hor v divoké krajině, kde není známa jediná zmínka o ruinách, těžbě či průmyslu; zarostlý, s jeskynními sedimenty, je šílená a tento fakt je děsivý.“
Horák podle svých slov objevil obrovskou jeskyni ve tvaru půlměsíce. Měla mít zvláštně zakřivené, jakoby kovové stěny a na některých místech z ní sálalo teplo. Přestože se podrobný popis podivného podzemního dómu zachoval, Měsíční šachtu dodnes nikdo nenašel.
Stalaktity, stalagmity a záhadný válcovitý předmět
Antonín Horák působil na podzim roku 1944 jako velitel vojenské jednotky, která operovala kdesi v Tatrách. Při úkrytu v zákopu padla jeho jednotka do léčky Wehrmachtu, proto se Horák spolu s dalšími dvěma vojáky zranil. Naštěstí přišel na scénu místní hrdina, pastevec Slávek, který muže zachránil a zavedl do spletitých chodeb tajemné jeskyně.
Co se dozvíš po odemknutí?
- „Vysoce zvláštní a hrozivá moc.“ Jak zapůsobila Měsíční šachta na svého objevitele.
- Záhadná jeskyně měla mít spoustu zvláštních vlastností, vydávala teplo, zesilovala zvuk a nacházely se v ní kosti.
- Tři lokality, ve kterých by se tajemný sál ve tvaru půlměsíce mohl nacházet.
- Jaké jsou závěry moderního bádání z 90. let.