Filmový dokument vznikl v koprodukci 2. lékařské fakulty UK a společnosti Gamma Pictures.
Snímek ve třiadvaceti minutách zachycuje skupinu mediků a mediček v různých fázích studia, čtyři pedagogy a pacientku. Vznikl k 70. výročí osamostatnění fakulty. „Fakulta jím ukazuje, že moderní kurikulum medicíny obsahuje mnohem víc než memorování, které se s medicínou tradičně pojí: pevné místo v něm mají i simulace a praktický nácvik reálných situací. A ty mohou být velmi realistické, dramatické a emočně náročné,“ vysvětlili zástupci fakulty.
Je natočen observační metodou, kdy jako tichý pozorovatel sleduje mediky a medičky v předmětech K10 (klinických deset dní neboli stínování lékaře), profesní komunikace a simulace kritických stavů. „Jsou klíčovou součástí praktické výuky na naší fakultě. Připravují budoucí lékaře na řešení konkrétních situací, medicínských i komunikačních. Moderní výuku si bez nich dnes již těžko umím představit,“ citoval server HateFree Culture děkana fakulty Marka Babjuka.
Myšlenka natočit dokument o studentech a studentkách 2. lékařské fakulty vznikla ještě před pandemií covidu-19. Marek Babjuk a docent Martin Kynčl ji oprášili v roce 2022 a oslovili režiséra Jindřicha Andrše, který za své filmy získal Ceny české filmové kritiky za objev roku, dvě nominace na Českého lva a řadu ocenění na světových filmových festivalech.
Realizace filmu trvala rok, natáčelo se na jaře 2023 na několika ústavech a klinikách. V říjnu loňského roku tvůrčí tým představil dokument Tělo-duše-pacient na 27. mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Aktuálně je celý dokument ke zhlédnutí na YouTube kanále fakulty.