Šikana, urážky, vyhrožování. Výlet do online prostředí her může být jako skok do toxické žumpy. Co lidi k takovému chování vede a jak se můžeš bránit?
„Najdu tě a zabiju.“ „Chcípni.“ „Jsi zas*raný n**r.“ To je jen hrstka příkladů výkřiků do mikrofonu nebo zpráv, které jsem obdržel od různých hráčů, se kterými jsem v Mortal Kombat nebo jiné hře vytřel podlahu a oni neunesli porážku.
Podobných zpráv jsem dostal jen za poslední rok tucty – desítky vulgárních a rasistických urážek nebo výhrůžek ublížení na zdraví. Někteří uráží a vyhrožují přes mikrofon ve voice chatu přímo během hraní, jiní v tom pokračují i po skončení hry tím, že vulgarismy posílají přímo do soukromých zpráv na herním profilu.
Kvůli tomu jsem si deaktivoval zprávy od kohokoliv, koho nemám v přátelích. A při hraní online dávám všem automaticky mute.
Toxické chování je čím dál častější
Pokud jsi někdy v životě hrál*a nějakou online hru, je dost pravděpodobné, že ses s tím setkal*a i ty. Úskalím online prostředí napříč herními žánry, od stříleček, sportovních her přes MMORPG až po bojovky, je to, že dříve nebo později nevyhnutelně narazíš na člověka, který tě pod rouškou anonymity a z bezpečné vzdálenosti začne zbaběle a bezdůvodně urážet. Někteří se neštítí zajít tak daleko, že vyhrožují zabitím.
To, co jsem zažil já, není nijak ojedinělý jev. Jedná se o celosvětově rozšířený fenomén, ke kterému v toxickém online herním prostředí dochází naprosto běžně. Statistiky jsou v tomto ohledu alarmující – podle nové studie nějaký druh urážení nebo obtěžování při hraní online her zažívají tři ze čtyř lidí ve věku od 10 do 17 let.
Odporné chování hráčů popsal autorům studie například otec, jehož syn začal hrál Fortnite. Rodina se zrovna přestěhovala, a tak hoch zatím neměl žádné kamarády. „Strašně moc se snažil najít nové přátele, ale lidé se k němu chovali naprosto ohavně. Chtěl v hraní pokračovat, ale s manželkou jsme nad tím potřebovali mít trochu kontrolu, protože to nebyl ojedinělý incident... bylo to nepřetržité.“
Autoři zmíněné studie dodávají, že ačkoliv se herní společnosti snaží proti tomuto chování bojovat, nedaří se jej potlačit. Právě naopak. Toxických hráčů neustále přibývá a urážení v online herním prostředí je pro mnohé zcela normalizované. „Když hráči vezmou do ruky mobil nebo si sednou k počítači či herní konzoli, tak už dopředu očekávají, že se na běžné bázi můžou stát terčem antisemitismu, rasismu, mizogynie, homofobie nebo jiného druhu projevu nenávisti,“ uvádí dále studie.
Zajímavostí je, že podle průzkumu v minulém roce poprvé po pěti letech došlo ke snížení případů obtěžování u dospělých hráčů a hráček. Naopak ale mladiství se stávali terčem nenávisti ještě častěji, než tomu bylo dříve.
Nebezpečné je to mimo jiné proto, že děti a dospívající jsou zranitelnější skupinou než dospělí a při obdržení výhrůžek či urážek při hraní online her nemusí dost dobře vědět, jak v dané situaci reagovat a jak ji zpracovat. To může mimo jiné vést k depresi, úzkostem nebo rozvinutí jiných psychických problémů.
Ženy jako nejčastější oběti
Mezi nejčastěji obtěžovanou skupinu ve světě her patří zejména ženy. V průzkumu zhruba polovina Američanek uvedla, že se v online prostředí, v němž dominují zejména mladí muži, stává terčem urážek čistě kvůli svému pohlaví.
V Británii se dle další studie, o které informoval deník The Guardian, stává terčem sexistických urážek až 75 procent žen a dívek ve věku 18 až 24 let. Této studie se účastnily čtyři tisíce respondentů, z nichž polovina byly ženy. „Více než třetina (40 procent) žen se cítila ohrožena v důsledku urážení online, přičemž 27 procent z nich mělo po obdržení výhrůžek strach, že se stanou terčem fyzického napadení v reálném světě,“ uvádí The Guradian.
Podle jiné studie zase až 59 procent hráček při hraní online her zatajuje své pohlaví právě kvůli obavám, že by se staly oběťmi sexistických urážek nebo obtěžování.
Své negativní zkušenosti s obtěžováním či urážením popisují hráčky i na Redditu. A není jich málo.
Co se dozvíš po odemknutí?
- Hráč ji chtěl unést, vystopoval ji na Facebooku. Na jinou spoluhráči svalovali vinu, posmívali se jí a imitovali její hlas.
- S jakými dalšími výhrůžkami a nadávkami se setkávají ženy, které se svěřily na Redditu.
- Jak se proti podobným útokům bránit.
- Psychologie za agresivitou ve hrách. Proč se hráči chovají toxicky.