Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
„Chce se ti spát,“ kývají se člověku před obličejem kapesní hodinky, zatímco hypnotizér pronáší magickou formuli. Každý z nás tuto scénu viděl, každého nějak ovlivnila. Jenže opravdová hypnóza, která není filmovým výplodem, je ještě zajímavější.
Jakub Kroulík je známý hypnotizér „prověřený“ spoustou mediálních výstupů a veřejných představení, na která milovník módy z počátku dvacátého století s ikonicky zvednutým límečkem zve širokou veřejnost.
Hypnózou neléčí, jeho práce nicméně nespočívá pouze v hypnotizování dobrovolníků během akcí, ale také figuruje jako „kontrolor“ paranormálních jevů – hledá osoby s nadpřirozenými schopnostmi a zkoumá slabiny těch, kteří tvrdí, že je mají.
Stejně to zní neuvěřitelně; jak může jen tak proniknout člověku do mysli, aniž by si toho všiml? To nám neprozradil. Ale spoustu dalších zajímavostí ano.
Vzpomínáte si na první vlastní hypnózu?
Vzpomínám. Byl to velmi silný zážitek. Říkáte si totiž, že vás nikdo jen tak nezhypnotizuje, protože máte všechno pod kontrolou, a o to je to silnější. Byl jsem ohromen.
Pak jsem od svého mistra dostal úkol, že se mám naučit usnout na povel. Bylo to praktické cvičení, zkouška zkraje naší spolupráce, kdy si asi chtěl vyzkoušet, jestli vytrvám a pomocí autogenního tréninku nastavím sám sebe tak, abych usnul a probudil se až ráno. Nebylo to hned, ale hypnóza spánek jako takový prohloubí a zkvalitní.
Proto jste se stal hypnotizérem?
Ne. Vyrostl jsem ve městě, kde kolovaly legendy o prvorepublikovém hypnotizérovi Břetislavu Kafkovi. Slyšel jsem například vyprávění o tom, jak jej řemeslníci nesoucí žebřík při cestě z práce potkali a on je prý prostě jen tak zastavil na přechodu pro chodce a zakázal jim jít dál působením sugesce.
Po letech běžela v televizi série Derrena Browna, který podobné efekty dělal na kameru. O Kafkovi záznamy nejsou, nicméně to mě od bádání neodradilo. Bohužel v mé době už nežil nikdo, kdo by hypnózu tak dobře ovládal. Přestože je Podkrkonoší plné léčitelů a spiritistických médií, které jsem navštěvoval, nikoho jsem nenašel.
Jak jste tedy k tomu doopravdy přišel?
Oklikou. Přes kouzelnické umění a mentalismus jsem se dostal do Prahy, kde mě skoro jako ve filmu oslovil starší pán v metru. Dali jsme se do řeči a ukázalo se, že si mě pan Josef všiml ten večer v kouzelnickém klubu. Pozval mne na kafe s tím, že by pro mě mohl mít něco zajímavého.
Zjistil jsem, že ten nenápadný pán je hypnotický virtuóz, přitom ani jeho nejbližší okolí netušilo, co dokáže. Fungoval na úrovni, kdy se doslova děly zvláštní věci kolem vás, přitom vy jste si nevšiml, že jste hypnotizován. Viděl jste věci, které nejsou, ale naprosto přirozenou formou. Žádné skripty ani rituály, jen „působení magie“.
Zmiňujete i mentalismus, který znám jen z televize. Můžete jej prosím vysvětlit?
Mentalismus je druh kouzelnického umění, které vytváří iluzi, že máte paranormální schopnosti. Má to nejblíž k tomu hrát si na senzibila (člověk, který má údajně schopnost mimosmyslového vnímání – jasnovidec, telekinetik, telepat apod., pozn. red.). I přes naučení se čtení myšlenek a ovlivňování rozhodnutí lidí jsem ale nadále tíhl k hypnóze.
Rozumím. Proč si vás tehdy pan Josef vybral?
Viděl ve mně potenciál, za což jsem velice vděčný. Najednou jsem měl osobního mistra, který mi chtěl odkázat veškeré know-how. Sám plánuju, že si ve stáří někoho vyberu a zase to předám.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíte po odemknutí?
Jakým způsobem probíhal Jakubův hypnotizérský trénink.
Jak se liší hypnóza od ayahuascového rituálu.
Jestli jsou Jakubova videa z hypnotizování na ulici pravdivá.
Jak probíhá kontrola lidí, kteří tvrdí, že mají nadpřirozené schopnosti.
Kolik milionů korun dostane člověk, který prokáže, že nadpřirozené schopnosti má.
Opravdu to bylo jako z filmu. Dával mi úkoly a říkal, co mám dělat a co se naučit. V době, kdy jsem začínal, jsem dělal kouzelnické řemeslo, což kvitoval, ale naléhal na mě, ať se „sichruju“, když přijde špatná doba. Chtěl, abych studoval, přečetl veškerou dostupnou literaturu o hypnóze a nezakrněl ve vývoji. Být hypnotizérem je přece jenom nikdy nekončící životní styl. A potom je také rozdíl mezi teorií a praxí. Z knížky se hypnotizérem nestanete, je potřeba osobní vedení.
Takže rozumím tomu správně, že jste nejprve kouzlil, pak dělal mentalismus a nakonec jste hypnotizoval?
Ve své době jsem byl členem východočeského kouzelnického spolku, kde jsem zažil původní gardu mistrů včetně pana Zacha. Znal jsem jej jako velkého skeptika paranormálních schopností. Sám používal například techniku kontaktního čtení jako Erik Jan Hanussen, česko-německý Žid, který si i přes svůj původ získal nacistické špičky právě proto, že vydával své kouzelnické dovednosti za opravdové schopnosti.
Erik Jan Hanussen (vlastním jménem Herschel Chajm Steinschneider) byl rakouský varietní umělec. Vyrostl v chudých vídeňských čtvrtích, kde našel zálibu v cirkusech a představeních. Stal se iluzionistou, jenž navázal vztahy s nejvyššími představiteli nacistů včetně Hitlera, kteří věřili, že je jasnovideckým orákulem.
Nacisté ale odhalili, že domnělé médium s dánskými předky je ve skutečnosti rakousko-československý Žid, a v roce 1933 jej zatkli. Jeho pozůstatky byly nalezeny ještě v témže roce v Berlíně.
Pan Zach toto všechno uměl, ale přesto byl k hypnóze velmi skeptický. Na mou žádost mě k hypnóze nasměroval literaturou, kterou nastřádal, s komentářem, že to nejspíš není nic, co by mohlo fungovat, a že mentalistické efekty jako kontaktní čtení jsou daleko užitečnější a spíš se povedou. Proto jsem se ještě před hypnózou vydal cestou mentalismu.
Už jsme nakousli léčivé účinky hypnózy a já se musím zeptat, jak ji vnímáte. Je to performativní umění, nebo práce?
Je to obojí, ale vnímám to hlavně jako umění. Uvědomuji si, že mám štěstí, že to mohu dělat jako práci, ale hypnózu primárně vnímám jako umělecké řemeslo. Také je ale důležité připomenout, že nejsem ani psycholog, ani psychiatr. Jsem religionista, a přestože akademická obec trochu přehlíží v souvislosti s hypnózou tento obor, myslím si, že má na náboženské scéně daleko silnější tradici a významnější roli.
Na svém webu se nazýváte „nejlepším hypnotizérem v oboru“. Co vás k tomu vede?
Takhle mě nazvali v médiích. Já jen dělám svou práci nejlépe, jak dovedu. Stále si myslím, že je potřeba se zlepšovat a nebýt spokojen.
Jak vaše hypnotizování vlastně probíhá?
Respektuji, že jsme Češi a ne každý to chce prožít. Co se dobrovolníků týče, nejsem tam proto, abych někoho nutil.
Nyní sedíme v Lucerně, kde jsem měl v roce 2018 představení přesně 90 let od Hanussena, a mně došlo, že když ukazuji věci jen na hrstce zúčastněných, může to vzbuzovat otázky o pravosti. Proto jsem se rozhodl, že si všichni na začátku po mém krátkém působení zažijí, že nedokáží rozpojit spojené ruce. Čím víc se snaží, tím víc se ruce fixují. A to je věc, kterou právě i Hanussen v Lucerně předváděl.
Nemůže lidem hypnóza nějak ublížit?
Sama nemůže. Je stoprocentně nezávadná. Dokládají to výzkumy. Maximálně ucítíte velké uvolnění. Může se ale stát, když to někdo dělá neodborně, že lze něco někomu způsobit. Ale to je něco jiného než hypnóza samotná. Já ji beru jako nástroj a nástroje mívají dvojí využití. Záleží to tedy na tom, kdo ji provádí.
Užíváte k hypnotizování nějaké pomůcky?
Lidé si představují kývající hodinky. Někdy, když mám náladu, je využiju. Když to někdo chce zažít, tak proč ne. Někdy můžu ale využít jen tabulku s tečkou jako fixačním bodem, jindy pohled do očí.
Své umění natáčíte a publikujete online. Dokázal byste mě zhypnotizovat teď na místě?
Ano. Ostatně ta videa jsou tak i stavěná. Vše, co na nich vidíte, je skutečné, ač se tomu laikovi často nechce věřit. Lpím na opravdovosti, jelikož na má videa koukají i kolegové ze zahraničí, a když víte, co v tom hledat, vidíte podle tonusu těla či obličejových rysů, jestli je to skutečné. To prostě nezahrajete.
Všiml jsem si, že lidé, kteří jsou ve videích hypnotizovaní přes telefon, usnou tak, že jim aparáty nevypadnou. Jak to?
Vnímám to tak, že telefon je drahá věc, a proto nechci, aby jej pustili. Tak jim do telefonu zároveň řeknu sugesci, aby jej při usínání pevně sevřeli. Samozřejmě mi jde o natočení dobrého videa a zajímavý prožitek, ale ne, aby se něco zničilo. Hypnóza má oproti jiným technikám navazování zážitků tu výhodu, že máte všechno pod kontrolou.
Naopak když půjdete kupříkladu na rituál ayahuascy, můžete zažívat podobné stavy, které lidé někdy zažívají v hypnóze, ale během intoxikace to nejde řídit. A i když by se vám to nelíbilo, musíte počkat, až to skončí.
Zajímavé. Zkoušel jste někdy ayahuascu?
Zkoušel.
Říkal jste, že to může být podobné. Můžeme tedy říct, že hypnóza je klinický ayahuascový trip?
(smích) To asi nemůžeme srovnávat. Má zkušenost je navíc taková, že usnu po všem. Takže zatímco mí kolegové po tom rituálu zažívali sepnutí s matkou přírodou a rozmlouvali s předky, já jsem se dobře vyspal.
To jste se dokázal ovládnout?
Ne, já do toho jdu autenticky, jelikož přece nemůžu adorovat nebo odsuzovat něco, co jsem sám neprožil.
A neměl jste z toho strach, když do ovládání mysli vidíte?
Ani ne. Vyzkouším všechno, ale kdybych cítil, že je to nebezpečné, tak bych si to rozmyslel. Díky tomu, že se pohybuju napříč náboženskou scénou, jsem měl dobré průvodce, kteří mě na to připravili.
Účastnil jsem se dalších podobných akcí a vždy to dopadlo stejně. Jeden ze šamanů mi to vysvětloval tak, že jsem natolik duchovně vyspělý, že mě substance nechává být, jiný zase, že jsem příliš zabitý sebekontrolou. Ale i když ten prožitek nebyl tak silný, já jsem si celou akci užil už jen z kulturního hlediska.
Ve spolupráci s Českým klubem skeptiků Sisyfos se snažíte vědecky zkoumat paranormální jevy. Dohromady řešíte projekt Paranormální výzva. Mohl byste jej přiblížit?
Aby si to lidé mohli představit, určitě znáte film X-Men či Stranger Things, kde jsou lidé se schopnostmi, jež věda vnímá jako nepravděpodobné. A lidé, kteří toto o sobě tvrdí, se nám hlásí. Jsou přesvědčeni, že umí levitovat, ovládají telekinezi apod. My jim říkáme, že to bereme, ale že je třeba to dokázat.
Tím, že to organizují čeští skeptici, se běžná populace mylně domnívá, že chceme nutně dokázat, že je to hloupost. Naopak se snažíme dát šanci i velmi nepravděpodobnému, protože si myslíme, že jen to je správný vědecký přístup.
Našli jste někoho, kdo by paranormální schopnosti měl?
Zatím se to bohužel nepotvrdilo. Během 10 let jsme ani u nás, ani během desítek let v zahraničí nic nepotvrdili.
Nedokazuje to něco?
Můžeme z toho vyvozovat nějaké interpretace, na druhou stranu lidé, kteří v to věří, vám mohou oponovat, že „ten pravý nemá důvod to dokazovat“. Vlastně ale proč ne.
Já nejsem vědec a dohlížím na to, aby experimenty probíhaly fér a aby se nepřihlásil někdo jako já, kdo by zvládl vědce pro peníze podvést. Naše Paranormální výzva momentálně nabízí za prokázání paranormálních schopností největší odměnu na světě, tři a půl milionu korun. A historie ukázala, že se vědci nechají lehce oklamat.
Kolegům v Německu se v roce 2019 jeden takový „uličník“, který v testu mimořádně uspěl, přihlásil, jelikož pokořil pravděpodobnost náhody 1 : 10 000. Kolegové jeho mazanost podcenili, přestože jsem na ně apeloval, že nemají dostatečné metody zabezpečení.
Získal finanční odměnu?
Získal pouze prestiž mezi psychotroniky. Naštěstí je test dvoukolový a obvykle skoro totožný, aby se eliminovaly náhodné tipy. Pán dopředu avizoval, že další minimálně dva roky nebude mít čas zúčastnit se druhého experimentu.
Bavíme se racionálně, na druhou stranu jsem viděl váš e-shop, kde kromě vstupenky prodáváte i tzv. volt za cenu 22 666 korun. Píšete, že jde o magický artefakt, který lze užít k rituálním účelům, přitom se zdá, že jde jen o panenku a zápalky. Stojíte si za tím?
Ano, protože neříkám, že to funguje. Jsem velký sběratel magických artefaktů – ať už pozitivních, či negativních – a líbí se mi, když má artefakt za sebou nějaký příběh. Nic netvořím jen tak. A co se týká ceny, nejde jen o panenku v krabici. Je to kompletní sada pro magický rituál. Zde je výsledkem umělecký artefakt, který – když v to budete věřit – můžete použít. Já ale netvrdím, že když to zapálíte, tak umře člověk vedle vás.
Mně text naopak přišel velmi přesvědčivý, bez prostoru k polemice. K negativnímu účinku jste navíc připsal i rituální zaříkání. Není to trochu nebezpečné?
Tvořil jsem to jako umělecké dílo. Někdo rád maluje obrazy, já rád sbírám a tvořím magické artefakty, které se dají použít k magickému rituálu, když k tomu budete znát story. Ať už si řekneme, že to funguje, nebo ne, v podstatě je to úplně jedno.
Volt je slaměná panenka, která se na našem území dříve používala k magickým rituálům. Metodou magického chování a myšlení je podobná americkému voodoo. Údajně má mít moc přičarovat lásku, uzdravovat, sejmout kletbu, ale na druhou stranu i ublížit nebo zabít.
Už jste to někdy v minulosti prodal?
To je otázka. Nechme to jako mé tajemství.
Co byste vzkázal všem, kteří o vás pochybují?
Ať pochybují. Lze si najít nespočet studií, které prokazují, že i když nedokážeme definovat, co hypnóza je, víme, že je a dá se aplikovat. Samozřejmě se s nikým nebudu přít, protože proč. Dělali to jiní. Ale pokud chtějí zažít něco nového, rád se s nimi na svých veřejných akcích potkám.