Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Samuel Little je považován za jednu z největších vražedných zrůd v historii Spojených států. Jeho řádění si vyžádalo desítky obětí, které zabíjel napříč celou Amerikou.
Přiznal se k více než devadesáti vraždám, ne všechny oběti se však podařilo najít. Samuel Little je popisován jako tulák, který si za oběti vybíral ženy z okraje společnosti – prostitutky, narkomanky a další zranitelné ženy, o kterých se domníval, že policii jejich zmizení nebude příliš zajímat. Myslel si, že díky tomu jej nikdy nechytí. Možná i díky tomu se mu dařilo desítky let utíkat před spravedlností.
Chtěl zabíjet už jako dítě
Samuel Little se narodil v roce 1940 v malém městečku Reynolds, čítajícím jen kolem 870 obyvatel, v jižanském státě Georgia. Jeho matkou byla teprve 16letá dívka jménem Bessie Mae, jeho otec, Paul McDowell, byl jen o tři roky starší. O své matce tvrdil, že byla prostitutka a už v útlém dětství jej opustila, proto vyrůstal u prarodičů v Ohiu.
Agresivní pohnutky se u Samuela objevily už velmi záhy, o zabíjení lidí snil už jako malý kluk ve škole. „Policii řekl, že už od sedmi nebo osmi let snil o tom, že někoho uškrtí. V páté třídě byl posedlý svou učitelkou, která si ve třídě třela krk, a fantazíroval o tom, že zavraždí jednu pihovatou dívku, kterou znal,“ uvádí o něm The Washington Post.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíte po odemknutí?
Proč Littleovi jeho zločiny dlouhé roky procházely.
Little nedokončil ani střední školu a už jako teenager začal krást. Při jedné z krádeží skončil v rukou policie a byl poslán do nápravné školy, to mu ale nezabránilo v dalším pokračování na cestě zločinu. Ještě před dovršením dospělosti se dopustil několika vloupání a umístili jej do detenčního zařízení pro mládež, kde strávil dva roky.
Po propuštění se prakticky okamžitě vrátil k tomu, co znal nejlépe – ke zločinu. A postupem let se jeho činy stupňovaly. Podvody, napadení, ozbrojování, pokusy o znásilnění. Little opakovaně končil ve vězení. Někdy za mřížemi pobyl několik měsíců, někdy až několik let. Do roku 1975 už měl Little na kontě desítky zatčení v různých státech.
Policie byla bezradná a Little vraždil dál
Ty nejhorší činy mu však dlouho procházely a nikdo neměl ponětí, že tou dobou Little spáchal už několik vražd a je na cestě stát se jedním z nejhorších vrahů, které kdy Amerika poznala.
První vraždy se Samuel Little dopustil na konci roku 1970. Jeho obětí se stala zhruba 33letá matka dvou dětí z města Homestead na Floridě. Little ji měl potkat v baru, nasednout s ní do auta a odvézt ji na odlehlé místo, kde ji uškrtil. Její ostatky byly nalezeny o rok později. Policie však neměla žádné vodítko, které by jim pomohlo vraha dopadnout.
Tím začala dlouhá série vražd, která se táhla až do roku 2005. Takto dlouhou dobu mu vraždy procházely z několika důvodů – často cestoval napříč státy a pro vraždy si vybíral odlehlá místa, jeho oběťmi byly zranitelné ženy, které nikdo moc neznal, byly chudé, v některých případech bez domova. „Chytily se přímo do mé pavoučí sítě,“ řekl Little o svých obětech.
U řady úmrtí se vyšetřovatelé původně domnívali, že šlo buď o předávkování, nebo nehody. Littleovi tak nic nebránilo v tom, aby v zabíjení pokračoval.
Například v roce 1977 Little zabil 22letou ženu, kterou vyšetřovatelé našli zcela nahou. Na sobě měla jen šperky. Vyšetřovatelé v Illinois tehdy mylně usoudili, že zemřela po úderu bleskem. V roce 1994 zase našla policie tělo nahé ženy, matky dvou dětí, která měla pod stehnem dýmku na crack. Vyšetřovatelé v její krvi našli stopy po kokainu, a její smrt proto uzavřeli jako důsledek předávkování.
Se ženami většinou navázal kontakt v nočních klubech, barech nebo přímo na ulici. Poté, co si získal jejich důvěru, je nalákal k sobě do auta, kde je uškrtil. Před smrtí s nimi měl sex, někdy měl sex s jejich těly poté, co je usmrtil. Jednu z obětí zabil tak, že ji utopil. Zabíjel dohromady ve 14 státech, což dále znesnadňovalo jeho dopadení. Nikoho totiž nenapadlo, že by případy vzdálené stovky až tisíce kilometrů mohly mít jednoho pachatele.
Dopadli ho náhodou
K jeho dopadení došlo až v roce 2012, a to navíc víceméně náhodou. Policie jej zadržela na ubytovně pro bezdomovce v souvislosti s obchodem s drogami. Později jej převezli do vazby v Los Angeles, kde mu odebrali vzorky DNA. Když je zadali do databáze, zjistili, že se Littleova DNA shoduje s genetickými stopami nalezenými na několika místech činu. Ve všech případech se jednalo o vraždy, které po desítky let zůstávaly nevyřešené.
Za tyto vraždy byl Little odsouzen k doživotí. U soudu ještě trval na své nevinně, během pobytu za mřížemi však otočil a začal se přiznávat k dalším a dalším ohavným vraždám.
Hlavní podíl na vrahově doznání měl texaský ranger James Holland, který s Littlem strávil 700 hodin rozhovorů. Little mu během nich popsal, kdy, kde a jak ženy zabíjel. Proč to udělal, zůstalo ale i nadále záhadou. „Holland popsal Littlea jako génia a zároveň sociopata, který nikdy nedokázal pořádně vysvětlit, proč činy spáchal,“ píší LA Times.
Tou dobou ve vězení seděli muži, kteří byli mylně odsouzeni za vraždy, které spáchal právě Little. Jeho výpovědi tak pomohly, aby se dostali na svobodu, o kterou neprávem přišli. „Pokud můžu někomu pomoct dostat se ven z vězení, tak se na mě možná bude Bůh o trošku víc usmívat,“ říkal Little.
Jak popsal své vraždy
K jedné z vražd, které Little popsal, došlo v roce 1971 nebo 1972 na Floridě. „Byla tím, čemu se dnes říká transgender,“ řekl o své oběti. „Měřila asi 170 centimetrů a vážila asi 60 kilo. Bylo jí 19 let a pocházela z Miami,“ pokračoval. Little se s ní setkal v baru, což bylo jedno z nejčastějších míst, kde si oběti vybíral. „Měla na sobě krátkou krémovou minisukni,“ vzpomínal.
Nasedl s ní do auta, odvezl ji domů, pak se ale měli vydat ještě do obchodu. Z toho už se ale nevrátila. Little ji odvezl za město, pak náhle zastavil a ženu v autě uškrtil. Potom s tělem pokračoval po dálnici, ze které nakonec sjel, a vydal se k močálům.
„Vystoupil jsem z auta a vytáhl její tělo ven. Táhl jsem ji po cestě, která vedla podrostem hlouběji do houští. Než jsme došli k vodě, tak se nám cesta pod nohama měnila v bláto. Pustil jsem ji a ona do něj spadla přímo obličejem,“ řekl Little. Její tělo nebylo nikdy nalezeno.
K další vraždě, k níž se Little doznal, mělo dojít v roce 1984 ve městě Covington ve státě Kentucky. Se svou obětí se dle svých slov potkal u strip klubu. „Šel jsem k autu a uviděl bílou dívku, která vycházela zpoza budovy. Přišla za mnou a zeptala se, jestli ji můžu zavézt do Miami,“ uvedl Little. Právě v Miami měla žít její matka.
Podle Littleova popisu měla mladá žena krátké špinavě blond vlasy. Bylo jí asi 25 let, měřila kolem 170 centimetrů a vážila zhruba 68 kilo. „Měl jsem z ní dojem, že to byla hipísačka,“ dodal.
Little jí přislíbil odvoz, nasedli proto spolu do auta, projeli Covingtonem a cestovali dál na sever Kentucky. Podle Littlea dorazili do odlehlé oblasti, kde se cesty vinuly podél kopců. Zde si vyhlédl místo, kde ženu zabije. „Viděl jsem cestu, která vedla na malý kopec. Nahoře byla nějaká vegetace, ale žádné domy,“ popsal místo. Ženu uškrtil na zadním sedadle, tělo na místě ukryl a nechal jej tam.
K další z popsaných vražd došlo v roce 1993 v Las Vegas. „Byla hubená a měla tmavou pleť. Bylo jí kolem 40 let,“ popsal oběť. Řekl o ní, že podle něj byla narkomanka, a seznámil se i s jejím synem, kterému bylo kolem dvaceti. Ženu vzal k sobě na pokoj, kde ji uškrtil. Tělo pak naložil do svého auta. Když opouštěl město, všiml si cesty na svahu, která vedla k motelu a po stranách byla prorostlá křovinami. „Vytáhl jsem tělo ven a tam jsem ji vyhodil,“ řekl a dodal, že slyšel, jak se začala kutálet ze svahu dolů. Ani její tělo se zřejmě nikdy nenašlo.
FBI stále doufá v objasnění vražd
Samuel Little se podle FBI dopustil minimálně šedesáti vražd, ke kterým se přiznal. Stále však zůstává několik desítek neobjasněných případů. Kromě popisu obětí Little namaloval i jejich portréty, které FBI následně zveřejnila ve snaze získat od lidí, kteří by je mohli poznat, nové informace. Ty by mohly přispět k tomu, aby se každý z případů podařilo uzavřít.
Little zemřel 30. prosince 2020 v 80 letech po dlouhodobých zdravotních problémech. Měl cukrovku a srdeční potíže. I po jeho smrti však i nadále pokračuje vyšetřování neobjasněných vražd, ke kterým se doznal.
„Byl přesvědčen, že jej nikdy nechytí. Myslel si totiž, že jeho oběti nebude nikdo hledat,“ uvedla analytička FBI. Právě chudé ženy z ulice, sexuální pracovnice či narkomanky se stávají častým terčem násilníků a vrahů. Podle expertů by pokroky v technologiích, včetně modernějšího testování DNA a rozšířených bezpečnostních kamer, mohly zabránit tomu, aby někdo jako Little mohl v budoucnu tak dlouho unikat před spravedlností. Zásadní je dle expertů i postoj společnosti, která sexuální pracovnice zavrhuje a jejich zmizení ne vždy přikládá dostatečnou důležitost.