Train To Sachsenhausen
České studio Charles Games vzniklo pod hlavičkou Univerzity Karlovy, a ačkoliv za sebou zatím nemá příliš dlouhou historii, jeho hry patří k tomu nejlepšímu z domácí produkce. Studio můžeš znáš díky senzačním hrám jako Attentat 1942 nebo Svoboda 1945: Liberation, které pojednávají o skutečných událostech československých dějin.
Jinak tomu není ani v případě adventury Train To Sachsenhausen, která vznikla ve spolupráci se společností Živá paměť. Hra pojednává o uzavření českých vysokých škol, ke kterému došlo 17. listopadu 1939. Tomu následovaly protesty studentů, jejichž část byla vězněna v koncentračním táboře Sachsenhausen a popravena.
Hra obsahuje virtuální muzeum, ve kterém můžeš nahlédnout na dobové fotografie nebo vzpomínky lidí, kteří tyto události prožili.
Playing Kafka
Za zmínku stojí i dosud nejnovější počin tvůrců a tvůrkyň z Charles Games, ve kterém se prolíná literatura s interaktivní zábavou. Jak již název prozrazuje, adventura Playing Kafka čerpá z děl pražského spisovatele Franze Kafky, konkrétně se jedná o adaptaci knih Proces, Zámek a Dopis otci.
V neustále se proměňujícím prostředí můžeš prožít příběh, který se ti zaručeně vryje pod kůži. Hru navíc můžeš dohrát během jednoho sezení a stejně jako výše zmíněný titul Train To Sachsenhausen je i Playing Kafka k mání zdarma, takže ti k jeho stažení nic nebrání.
Happy Game
Amanita Design platí za jedno z nejlepších domácích herních studií, jejichž hry vynikají mimo jiné podmanivým uměleckým vizuálním zpracováním. Jeho hity jako Samorost či Botanicula jsou toho důkazem. Možná ti však dosud unikala jeho ulítlá adventura s logickými hádankami Happy Game.
V roli malého chlapce se zde vydáváme na cestu napříč několika světy, na kterých střetává bizarní psychedelická monstra, která mu jdou po krku. Hra je o něco temnější než předchozí tituly studia, rukopis autorů je však stále patrný. Amanita Design každou hrou ukazuje, že patří mezi mistry adventur.
Dark Train
Česká logická adventura Dark Train je poměrně unikátní. Její svět byl totiž vytvořen z papíru, což hře propůjčuje netradiční, avšak velmi líbivý vizuál. Ústřední „postavou“ je mechanická krakatice Ann 2.35f, která musí doručit vlak, který byl posledním výtvorem zemřelého vynálezce, jeho zákazníkovi. Každý z vagonů přitom zastupuje jiný svět. Že to zní divně? O tom žádná. Zároveň se však jedná o opravdu originálně pojatou adventuru, kterou stojí za to si zahrát.
Ministry of Broadcast
Herní týmy nemusí být bůhvíjak velké, aby vytvořily kvalitní titul. Podobně tomu bylo i u Ministry of Broadcast, za kterým stáli čtyři lidé. Tato pixel-artová plošinovka čerpá inspiraci z románu 1984 z pera George Orwella, z hlediska hratelnosti zase dá vzpomenout na počátky série Prince of Persia.
A o co ve hře jde? To nejlépe vysvětlí samotní tvůrci. „Země byla rozdělena zdí. Jediná možnost, jak se dostat na druhou stranu, je zúčastnit se a vyhrát v reality TV show pořádané vládnoucím režimem,“ popisují tvůrci svou hru. A jak už jejich popis může naznačit, ve hře se nešetří humorem a ironií.
Náplní hry je spousta skákání, překonávání překážek či řešení dobře vymyšlených hádanek. Kromě bezvadného grafického pojetí však největší kouzlo hry tkví v humoru a totalitní absurditě. Her, u kterých se dobře zasměješ, není mnoho, toto je však rozhodně jedna z nich.