Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Některé nám poradily naše babičky, jiné nám už roky doporučují weby, časopisy i influencerky a influenceři. Tohle si o beauty tipech za pár korun myslí dermatoložka.
Na pultech obchodů najdeš nespočet kosmetických přípravků, ale rady našich babiček a domácí recepty dosud nezapadaly prachem a stále jich je plný internet. Kokosový olej místo krému s SPF, smetana nebo jogurt na spálenou pokožku, okurka na opuchlé oči nebo káva jako účinný peeling proti celulitidě? Určitě jsi už o těchto kosmetických alternativách slyšel*a.
Vyplatí se zvolit domácí recepty a kosmetiku vyměnit za produkty, které běžně najdeme v kuchyni? Nebo se tahle levnější a DIY cesta ke kráse míjí účinkem, nebo ti snad rovnou způsobí spíš zdravotní problémy? Na názor jsme se zeptali dermatoložky Lucie Drahovské.
Líbí se ti naše články o zdraví a o kráse? Zvaž, jestli se můžeš přidat do našeho předplatitelského klubu Refresher+. Kvalitní články můžeme psát jenom díky tvé podpoře. Kromě neomezeného přístupu k prémiovému obsahu získáš benefity jako lístky na koncerty a různé slevy.
Kokosový olej jako náhrada opalovacího krému
Kokosový olej zažil boom v domácí kosmetice před několika lety. Není to tak dávno, co mi ho dokonce příbuzní na koupališti nabízeli jako alternativu opalovacího krému. Tehdy se o nutnosti ochrany před sluncem nemluvilo tak nahlas. Lidé rádi chodili do solárií a vystavovali svá těla přímému slunci celé hodiny v naději na pěkné a „zdravé“ opálení.
V dnešní době již dermatologové důrazně upozorňují na nutnost ochrany před sluncem a poukazují na vedlejší účinky, které nadměrné opalování způsobuje.
Dermatoložka Drahovská připomíná, že kokosový olej žádné UV filtry neobsahuje. Nemá schopnost nahradit SPF, a tedy ani ochranu před intenzivním sluncem. Ideální ochranou a prevencí stárnutí kůže a rakoviny kůže je nevystavovat pokožku přímému slunci v poledních hodinách, používat mechanickou ochranu v podobě slunečních brýlí, oblečení, klobouku nebo čepice a samozřejmě používat kosmetiku s ochranným faktorem. Důležité je také přípravky aplikovat opakovaně. Zvlášť pokud se potíš nebo koupeš.
Drahovská by i přesto kokosový olej v péči o kůži doporučila. „Je zdrojem vitaminů, minerálů a antioxidantů a dokáže pokožku hydratovat, zpevnit a vyživit, což pěkné opálení může podpořit.“
SOS pro spálenou pokožku
Neúprosné letní slunce často způsobuje spálenou kůži, zvlášť pokud zapomeneš sáhnout po opalovacím přípravku. Babské rady velí použít na zarudlé a bolavé spáleniny jogurt. Dermatoložka souhlasí. Jogurt je podle ní starý dobrý trik, jak rychle ulevit pokožce spálené sluncem. „Ideální jsou samozřejmě chlazené bílé jogurty bez příchuti,“ dodává.
Dermatoložka ale přidává ještě varování: „Pokud už se jednou hodně spálíte, pamatujte si ten pocit, aby se neopakoval,“ říká. Spálení od slunce může totiž vést k nedokonalostem, jako jsou vrásky a pigmentové skvrny, ale v krajním případě může přispět i ke vzniku rakoviny.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemčení?
Které rady z internetu ti přinesou víc škody než užitku.
Které běžně dostupné produkty v domácnosti mají blahodárné účinky na pleť.
Jakou zásadou bychom se měli řídit, pokud si chceme udržet mladou a zdravou pleť.
Která ingredience z domácnosti ti skutečně pomůže redukovat celulitidu.
Podle Lucie Drahovské je dobré pleť začít připravovat na léto už na jaře, a to zvýšením příjmu potravin, které obsahují beta karoten. Najdeš ho například v mrkvi. Lidé s citlivější pokožkou mohou sáhnout po beta karotenu v tabletách.
Kávový peeling proti celulitidě
Dalším rozšířeným kosmetickým hackem je kávový peeling. Dnes by tento trend slibující jemnější a hladší pokožku zaplnil TikTok, dříve jsme o něm četli v časopisech pro teenagery. Stačilo smíchat dvě ingredience, kávu a olivový olej, a zázrak byl na světě. Že to není nesmysl, dokazuje široká nabídka „hotových“ kávových peelingů v drogeriích.
Hrubá kávová zrna možná zbytečně dráždí jemnou pokožku obličeje, ale pokud jde o tělo, mají na něj skutečně blahodárný vliv. Podle doktorky Drahovské není exfoliace pokožky jediným plusem domácího peelingu. Obzvláště prospěšný je kofein obsažený v kávě, který „má protizánětlivé a stimulační účinky, díky nimž má také schopnost regenerovat kůži“.„Lipofilní účinky kofeinu mohou redukovat celulitidu a vyhlazovat pokožku,“upřesňuje dermatoložka.
Vyzdvihuje také skutečnost, že kofein u lidí zřídkakdy způsobuje alergické reakce. Kávový peeling je tak podle ní přípravek s čisticím, protizánětlivým, stimulačním a regeneračním účinkem. Doporučuje i zmíněnou kombinaci kávy s olivovým olejem. Kávová sedlina tak poslouží jako domácí tělový peeling, čímž taky efektivně využiješ odpad, který by jinak putoval do koše.
Okurky na unavené oči
Ženy v županech s okurkami na očích a maskou na obličeji. Stereotypnější zobrazení relaxace ve filmech snad ani neexistuje. Vyzkoušel*a jsi ale okurky na oči v běžném životě? Pravděpodobně je v lednici taky máš, a pokud jsi nestihl*a koupit hydrogelové oční hydratační polštářky, plátky okurek tě skutečně můžou zachránit. Zmírní otoky a minimalizují vzhled unavených očí.
„Okurky obsahují spoustu antioxidantů a vitaminu C. Oční okolí je extrémně namáhaným místem. Prozrazuje naši únavu, poukazuje na nedostatečný pitný režim a může odhalit poruchy ledvin,“ vysvětluje lékařka.
Možná bys to nečekal*a, ale oční okolí může být zatíženo i nadměrnou péčí o pleť. „Únava očního okolí je často způsobena tím, že dámy používají kolem očí zbytečně moc kosmetických přípravků. Zkuste občas vynechat každodenní rutinu u očního okolí a uvidíte, že se vám oči více rozjasní. Zkuste krém rekreačně nahradit plátkem dobře vychlazené okurky,“ radí dermatoložka.
Zázrak na pupínky
Kdo si v pubertě nepotíral pupínky zubní pastou? Mělo je to vysušit a „zázračně“ odstranit. Nebyl to nejlepší nápad. „Pasta je polotuhá pevná směs několika látek a má vysušující účinek na kůži,“ varuje Drahovská.
Akné řeš radši s profesionálem a spolehni se na kosmetiku, která je k tomu určená. Účinné jsou například přípravky obsahující kyselinu salicylovou nebo zinek. Pokud tě pasta před zrcadlem přece jen láká, lékařka doporučuje sáhnout po pastě s obsahem zinku, která působí také protizánětlivě. Dbej však na to, aby neovlivňovala pokožku okolo a zbytečně ji nevysušovala.
Vejce v kosmetice
Na internetu jsou oblíbené také domácí vaječné masky. Jejich blahodárné účinky na pleť potvrzuje i doktorka Drahovská.„Vejce je fenomén a jako dermatoložka oceňuji především množství vitaminů, které obsahuje, zejména vitaminy rozpustné v tucích, jako jsou A, E a D.“ Pokud chceš své pleti dopřát dávku výživy, neváhej a sáhni do lednice.
Vitaminy obsažené ve vejci pleť hydratují.„Vitamin E je ideální pro hydrataci pokožky a vlasů, vitamin A podporuje imunitní systém přímo v pokožce a vitamin D je základem obranyschopnosti organismu,“ vyjmenovává doktorka všechny benefity vaječného zkrášlování.
Med na rty
Medový peeling na rty nebo med jako balzám? Přírodní sladidlo je další oblíbenou složkou domácích kosmetických receptů. Babské rady jej chválí zejména jako účinnou náhradu balzámu. Nemusí však vyhovovat každému.
„Mnohem častěji se setkávám s alergiemi na med a jeho složky,“ říká lékařka. „Proto svým klientům a pacientům doporučuji více vitaminu E v krémových bázích a dostatečný příjem vitaminů skupiny B u suchých popraskaných rtů se sklonem k opakovaným popraskaným koutkům,“ dodává.