Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Egypt je, co se týká zaměstnání, úplně jiný než Evropa. Nevěřila jsem tomu a vydala se tam.
Léto je pro mnoho studentů a studentek dlouho očekávaným obdobím, kdy si konečně mohou užívat volna a věnovat se aktivitám, na které během školního roku neměli čas. Je to však také příležitost přivydělat si na brigádách. Studentstvo v létě točí zmrzliny, dozorují bazény jako plavčíci a plavčice, dělají číšníky či servírky nebo obsluhu bufetů na koupalištích, fesťácích i jinde.
Oblíbené jsou brigády, při kterých se cítíte jako na prázdninách, jen u toho vlastně pracujete. Do téhle definice perfektně spadá náplň animátorky či animátora u zájezdů nebo táborů pro děti. Ve zkratce jde o: zábavu, spoustu sportovních aktivit a moře. Spousta studentů a studentek si chce takovou práci alespoň na jednou za život vyzkoušet.
Myslela jsem si totéž. Tehdy jsem však ještě nevěděla o „odvrácené straně“, kterou tento letní job v zahraničí často má. Netušila jsem, že budu muset čelit pekelným podmínkám, kdy je vykořisťování mladých běžnou každodenní praxí. Že budu šikanovaná personálem a budu muset pracovat 20 hodin denně v extrémním horku a naprosto nelidských podmínkách – za almužnu.
Řeč je o letovisku v Egyptě, kde jsem v roce 2019 brigádničila. Povím vám příběh o tom, jak jsem se tam dostala, čím vším jsem si tam prošla a na závěr se podělím o pár tipů, jak se podobné chyby vyvarovat.
Přeju vám hezkou dovolenou!
Jako každý rok jsme si i v roce 2019 objednali rodinnou dovolenou s mými rodiči v krásném pětihvězdičkovém resortu v Egyptě. Byli jsme tam velmi spokojení. Hotel byl velmi přívětivý a personál byl také moc milý. Co nás však zarazilo hned první den, byli nadprůměrně aktivní, zábavní a přátelští animátoři a animátorky, kteří nás provázeli celou dovolenou.
Hned ráno nás probudili tancem. Potom prošli resortem a s každým hotelovým hostem či hostkou prohodili pár vět. S několika rodinami měli tak kamarádský vztah, že s nimi trávili opravdu hodně času i mimo pracovní dobu. Setkání s nimi bylo vždycky příjemné, protože mě pokaždé pobavili. Během dne jsme s nimi dělali různé volnočasové a sportovní aktivity, například volejbal, jógu a vodní pólo. Animátorstvo se věnovalo i dětem v dětském koutku. Večer si pro nás vždy připravilo skvělý program a po něm se tančilo až do noci.
Jako mladá holka jsem z jejich práce byla unešená. Zároveň jsem jim trochu záviděla, protože se zdálo, že se opravdu dobře baví. Ale to jsem ještě neznala odvrácenou stranu téhle práce. Později jsem se spřátelila s jedním animátorem, který byl Egypťan. Hodně jsem se od něj naučila a jednou večer za mnou přišel a zeptal se mě, jestli bych se nechtěla připojit k jejich týmu.
Byl jsem nadšená. Opravdu jsem to chtěla zkusit. Dovolená s rodiči se ale pomalu chýlila ke konci a já se s rodiči musela vrátit domů. Věděla jsem ale, že tohle místo prostě musím navštívit znovu, ale ne jako hotelový host.
Jednosměrná letenka
Se zmíněným kontaktem z Egypta jsem zůstala v kontaktu i po příjezdu domů. Ještě jedna má známá z Česka pracovala jako animátorka. Zeptala jsem se jí na spoustu věcí a nezazněla v podstatě žádná negativa. Rozhodla jsem se rychle. Rodičům jsem oznámila, že si chci koupit letenku a do Egypta se vrátit.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dočteš po odemčení.
Jak mí rodiče reagovali na to, že se vracím do Egypta.
Jak vypadalo ubytování pro personál.
Proč jsem musela být „manželkou“ svého kolegy.
Proč se mi po příjezdu do Egypta chtělo brečet.
Jak mi vedení hotelu lhalo o pracovní době.
Kolik jsem vydělávala a jak to fungovalo s volnem.
Nesouhlasili. Báli se a hodně jsme se kvůli tomu pohádali. Přemlouvali mě, abych odjela pracovat jako animátorka někam do Evropy, ale já byla neoblomná a stála jsem si za svým rozhodnutím. Tehdy jsem jim nerozuměla. Nechápala jsem, proč jsou proti. Vždyť to tam přece viděli, mluvili s lidmi, se kterými bych tam trávila čas. Teď už jim každopádně rozumím.
Rodiče si nedokázali představit, že by mladá devatenáctiletá dívka jela do země, kterou nezná, za někým, s kým mluvila jen párkrát v životě. Přesto jsem nedala na prosby rodiny a koupila si jednosměrnou letenku do Hurghady.
Ruina pro hotelový personál
O týden později jsem přiletěla do Hurghady, kde na mě čekal můj egyptský známý. Taxík nás odvezl do letoviska a šli jsme se ubytovat. Z informací, které mi dal předem, jsem netušila, jak bude ubytování vypadat. Ujistil mě však, že budu spokojená. Nevím, na jaký standard byl zvyklý, ale do slušného bydlení to mělo hodně daleko.
Když jsem uviděla budovu, ve které jsem měla bydlet, seriózně mě napadlo, že se za chvíli zřítí.
Pochopila jsem, proč vstup do luxusního resortu z jedné strany lemují obrovské keře. To aby za ně nikdo neviděl... Všude kolem byl ušlapaný písek s blátem a odpadky. Budova neměla pořádná okna, omítka opadávala. Chodby uvnitř vypadaly jako ve vězení a pokoje byly zajištěny rozbitými dveřmi, které se nedaly ani pořádně zamknout.
Pokoj na tom nebyl o nic lépe. Byla tam jedna malá postel pro dvě osoby, na které jsem měla spát se svým egyptským kolegou! Nevěděla jsem, co mám dělat. Jestli se zvednout a běžet zpátky na letiště, nebo se pokusit zařídit, aby nám pokoj vyměnili. Koupelnu, jak jsem se dozvěděla druhý den, nikdy nikdo neuklízel. Nebyly tam ani žádné čisticí prostředky, takže to vlastně ani nešlo.
Když jsem viděla špinavou neustlanou postel, zeptala jsem se, jestli je alespoň vyměněné povlečení. „Není. Dneska budeme spát v tomhle, zítra si řekneme o čisté,“ odpověděl mi naprosto klidně můj kolega. V tu chvíli jsem si opravdu myslela, že se zblázním. Nedokázala jsem si představit, že bych tam mohla spát. Chtělo se mi brečet a došlo mi, že jsem udělala velkou chybu. Kromě toho v celé služebně všichni kouřili. Můj egyptský kolega si lehl do „naší“ postele a zapálil si cigaretu. Klimatizace byla rozbitá a já myslela, že se udusím.
Lži a další lži
Druhý den ráno jsem se šla seznámit s prací. Ještě než jsem nastoupila do práce, předložili mi smlouvu, podle které jsem manželkou svého kolegy. Jen proto s ním smím sdílet pokoj. Ale vlastně jsem za tuto falešnou „záruku“ byla trochu ráda, domluvila jsem se s ním, že mě bude hlídat, protože jsem se v budově plné cizích mužů bála o svou bezpečnost. Proto jsem souhlasila. Byla jsem ujištěna, že smlouva je jen kus papíru pro případ, že by do hotelu přišla kontrola. Jelikož je Egypt muslimský stát, bylo nutné dodržovat tato pravidla, která jinak nedovolovala nesezdaným párům spát v jednom pokoji.
Dozvěděla jsem se také pravidla pracovní doby: „Na snídani chodíme v osm ráno. V devět hodin musíte být všichni na svých místech a dělat svou práci. Ve 12 hodin jdete na oběd, pak je přestávka do 15 hodin a pak začíná odpolední program, který potrvá do 23 hodin. Jednou týdně máte celý den volno. Na konkrétním dni se domluvíme,“ řekl mi na úvod vedoucí. Dalo by se to zvládnout, kdyby alespoň něco z toho byla pravda.
V osm ráno jsme museli být nasnídaní a připravení do práce. Ve dvanáct hodin jsme sice obědvali, ale během tříhodinové polední „pauzy“ jsme zkoušeli program na večer a pak zase pracovali do noci. Ve 23.00 hodin program sice skončil, ale pak jsme museli s přihlášenými hotelovými hosty odjet do města na diskotéku, kde jsme každý den zůstávali až do tří nebo čtyř hodin ráno. Další den jsme opět vstávali před sedmou ráno, abychom se mohli nasnídat. To byl koloběh celého dne v 38stupňovém vedru.
Dny ubíhaly a já, celá vyčerpaná, jsem se nemohl dočkat prvního volného dne. Sedmý den jsem zašla za vedoucím a řekla mu, že si potřebuji odpočinout. „Noví animátoři mají pauzu po měsíci. Tak to tady prostě chodí. Přijď pak za mnou a domluvíme se na dni volna,“ dostala jsem odpověď.
Nevěřila jsem vlastním uším a nevěřila jsem, že bych zvládla pokračovat v takovém nasazení další tři týdny. Byla jsem úplně bezradná, protože jsem si za všechny ušetřené peníze koupila letenku do Hurghady a hodlala jsem se vrátit, až když si vydělám peníze nové. Bála jsem se to říct rodičům, protože jsem věděla, že by se báli. A hlavně jsem se styděla, protože měli pravdu.
Rozhodla jsem se tedy, že to vydržím. Až za tři týdny dostanu první výplatu, koupím si letenku a odjedu. V tu chvíli přišla další rána. Z Evropy jsme tu byli jen dva. Jen já a jedna Ukrajinka. Řekla mi, že výplatu dostanu až po pěti týdnech a bude to jen necelých 250 dolarů (asi 5 700 korun). Kdybych odešla dřív, nezaplatili by mi nic.
Navzdory všem okolnostem jsem si ale v této práci našla spoustu přátel a kolegové a kolegyně na mě byli opravdu hodní. Všichni jsme si navzájem pomáhali. Evropští animátoři v tomto středisku však prakticky nikdy nevydrželi a odešli po několika dnech. Někteří Egypťané tam však pracovali i několik let, protože byli rádi, že mají kde bydlet a dostávají jídlo zdarma.
Při čtení mého příběhu vás možná napadlo, jak jsem řešila víza a co všechno jsem musela podepsat za smlouvy. Vedoucí animátorů mi poradil, abych na začátku přijel do Egypta na turistické vízum a později si ho jen prodloužila. Protože jsem však měl pouze turistické vízum, nemohl jsem podepsat žádnou smlouvu.„Dělají to tak všichni, nebojte se. Takhle tě budeme moci lépe zaplatit,“ ujistil mě.
Takže jsem ani neměla žádnou smlouvu, která by mě chránila – a hlavně stále žádné peníze! Když si na to teď vzpomenu, běhá mi mráz po zádech. Tehdy jsem však byla plná adrenalinu a odhodlaná situaci zvládnout.
Moji čeští zachránci
Uplynulo několik dní a mně byla nabídnuta změna hotelu. Prý je tam lepší dům pro personál a více volného času. Řekla jsem si, že horší už to být nemůže, a rozhodla jsem se tam přestěhovat.
V novém hotelu se však nic nezměnilo. Ačkoli ubytování pro personál už nevypadalo jako ruina, hygiena v něm stále nehrála žádnou roli. Protože mým úkolem bylo také komunikovat s hotelovými hosty, poznala jsem spoustu lidí. Seznámila jsem se také se skupinou Čechů, se kterými jsem si opravdu sedla, a rozhodla jsem se jim svěřit se svým příběhem.
Den před jejich odjezdem za mnou přijeli a udělali něco, o čem se mi ani nesnilo. Ukázali mi letenku, kterou mi koupili, abych se s nimi mohla vrátit domů. Řekli mi, že bude stačit, když jim po vyzvednutí peněz vrátím peníze, a že jsou jen rádi, že mi mohou pomoci. V tu chvíli to byla nejlepší zpráva, jakou jsem za poslední týdny slyšela. Ještě ten den jsem to oznámila vedení a s radostí jsem si sbalila kufry na cestu domů.
Jediná osoba, které jsem to neřekla, byla moje máma.
Rozhodla jsem se ji překvapit. Když mě uviděla, obě jsme se rozplakaly a teprve tehdy jsem jí vysvětlila, co se stalo. Nevěřila jsem, že už jsem doma, a byla jsem velmi vděčná svým českým přátelům, se kterými jsem stále v kontaktu. Na svůj zážitek nikdy nezapomenu, ale jsem moc ráda, že jsem to zvládla a že se z toho mohu poučit. Byla jsem ještě velmi mladá a naivní. Kdyby se mi tohle celé ale nestalo, nevěděla bych o této špatné situaci v Egyptě, abych informovala ostatní a aby se mohli vyhnout stejným potížím. Čtyři týdny v této zemi byly ty nejtěžší v mém životě, ale jsem za ně vděčná. Daly mi lekci, na jejímž konci bylo zjištění, že dobří lidé stále existují.
Pokud se chceš podobné situaci vyhnout, důkladně se na výjezd do zahraničí připrav! Zajisti si:
Před příjezdem si o hotelu zjisti všechno, od ubytování po pracovní hodiny.
Trvej na podpisu smlouvy a přečti si všechny podmínky.
Spoj se s personálem hotelu a zjisti od něj skutečnou situaci v hotelu.
Předem se dohodněte na platových podmínkách.
Vezmi si s sebou dostatek peněz, aby ses v případě nouze mohla dostat domů.
Zkontroluj recenze hotelu a proklepni si ho na Googlu včetně roky starých stránek.
Vyhledej si hotel na mapách Google a prohlédni si ho.
Měj s sebou všechny potřebné dokumenty a smlouvy, aby ses se mohl*a chránit.
Stůj si za svým. Pokud se ti něco nebude líbit, ozvi se.
Poslechni své rodiče, nebo alespoň ošetři svůj výjezd tak, abys jim mohl*a o všem říct. :-)