Egypt je, co se týká zaměstnání, úplně jiný než Evropa. Nevěřila jsem tomu a vydala se tam.
Léto je pro mnoho studentů a studentek dlouho očekávaným obdobím, kdy si konečně mohou užívat volna a věnovat se aktivitám, na které během školního roku neměli čas. Je to však také příležitost přivydělat si na brigádách. Studentstvo v létě točí zmrzliny, dozorují bazény jako plavčíci a plavčice, dělají číšníky či servírky nebo obsluhu bufetů na koupalištích, fesťácích i jinde.
Oblíbené jsou brigády, při kterých se cítíte jako na prázdninách, jen u toho vlastně pracujete. Do téhle definice perfektně spadá náplň animátorky či animátora u zájezdů nebo táborů pro děti. Ve zkratce jde o: zábavu, spoustu sportovních aktivit a moře. Spousta studentů a studentek si chce takovou práci alespoň na jednou za život vyzkoušet.
Myslela jsem si totéž. Tehdy jsem však ještě nevěděla o „odvrácené straně“, kterou tento letní job v zahraničí často má. Netušila jsem, že budu muset čelit pekelným podmínkám, kdy je vykořisťování mladých běžnou každodenní praxí. Že budu šikanovaná personálem a budu muset pracovat 20 hodin denně v extrémním horku a naprosto nelidských podmínkách – za almužnu.
Řeč je o letovisku v Egyptě, kde jsem v roce 2019 brigádničila. Povím vám příběh o tom, jak jsem se tam dostala, čím vším jsem si tam prošla a na závěr se podělím o pár tipů, jak se podobné chyby vyvarovat.
Přeju vám hezkou dovolenou!
Jako každý rok jsme si i v roce 2019 objednali rodinnou dovolenou s mými rodiči v krásném pětihvězdičkovém resortu v Egyptě. Byli jsme tam velmi spokojení. Hotel byl velmi přívětivý a personál byl také moc milý. Co nás však zarazilo hned první den, byli nadprůměrně aktivní, zábavní a přátelští animátoři a animátorky, kteří nás provázeli celou dovolenou.
Hned ráno nás probudili tancem. Potom prošli resortem a s každým hotelovým hostem či hostkou prohodili pár vět. S několika rodinami měli tak kamarádský vztah, že s nimi trávili opravdu hodně času i mimo pracovní dobu. Setkání s nimi bylo vždycky příjemné, protože mě pokaždé pobavili. Během dne jsme s nimi dělali různé volnočasové a sportovní aktivity, například volejbal, jógu a vodní pólo. Animátorstvo se věnovalo i dětem v dětském koutku. Večer si pro nás vždy připravilo skvělý program a po něm se tančilo až do noci.
Jako mladá holka jsem z jejich práce byla unešená. Zároveň jsem jim trochu záviděla, protože se zdálo, že se opravdu dobře baví. Ale to jsem ještě neznala odvrácenou stranu téhle práce. Později jsem se spřátelila s jedním animátorem, který byl Egypťan. Hodně jsem se od něj naučila a jednou večer za mnou přišel a zeptal se mě, jestli bych se nechtěla připojit k jejich týmu.
Byl jsem nadšená. Opravdu jsem to chtěla zkusit. Dovolená s rodiči se ale pomalu chýlila ke konci a já se s rodiči musela vrátit domů. Věděla jsem ale, že tohle místo prostě musím navštívit znovu, ale ne jako hotelový host.
Jednosměrná letenka
Se zmíněným kontaktem z Egypta jsem zůstala v kontaktu i po příjezdu domů. Ještě jedna má známá z Česka pracovala jako animátorka. Zeptala jsem se jí na spoustu věcí a nezazněla v podstatě žádná negativa. Rozhodla jsem se rychle. Rodičům jsem oznámila, že si chci koupit letenku a do Egypta se vrátit.
Co se dočteš po odemčení.
- Jak mí rodiče reagovali na to, že se vracím do Egypta.
- Jak vypadalo ubytování pro personál.
- Proč jsem musela být „manželkou“ svého kolegy.
- Proč se mi po příjezdu do Egypta chtělo brečet.
- Jak mi vedení hotelu lhalo o pracovní době.
- Kolik jsem vydělávala a jak to fungovalo s volnem.