Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Mouna Ayoub se náročném rozvodu se šejkem navzdory stala jednou z nejbohatších arabských žen. Kromě impozantní módní sbírky se proslavila koupí 75metrové jachty, která se zařadila mezi nejluxusnější a největší jachty na světě.
Mouna Ayoub žila díky manželství se šejkem Násirem al-Rašídem v neskutečném bohatství, i když se narodila v chudých poměrech. Zasypal ji zlatem, drahými dary v podobě šperků či luxusním oblečením. Mouna se s ním však rozvedla luxusu navzdory a později ve své autobiografii La vérité napsala, že žila jako ve zlaté kleci.
Mohla mít všechno, co chtěla. Přesto se často cítila osamělá a nešťastná. Aby si od všeho odpočinula, našla zálibu v kupování oblečení haute couture (pařížská tradice výroby rób šitých na míru za astronomické ceny, pozn. red.) od těch nejznámějších módních designérů jako Versace, Chanel, John Galliano nebo Yves Saint Laurent. Dodnes je z ní doslova fanatička do „vysoké módy“, která nosí outfity za desítky milionů.
V tomto článku si přečteš:
Jak se poznala se s svým manželem šejkem.
Proč žila ve zlaté kleci.
Jak po rozvodu zbohatla a vysloužila si postavení jedné z nejbohatších žen v Saúdské Arábii.
Na svém koníčku nakonec také vydělala, čímž se vypracovala na významnou osobnost ve světě módy, kde se pohybuje dodnes. Vlastnila totiž ultraluxusní kolekci kousků haute couture, která patřila k nejcennějším a největším sbírkám na světě. NY Post píše, že jich bylo kolem 1 600 a jen její šatník by vystačil na financování malé země. Každý kus nabíral postupně na hodnotě a to, že byly vhodnou investicí, se jí za několik let potvrdilo. Právě díky ní mohly vzniknout různé světové módní výstavy a její róby se často objevovaly i ve filmech.
Ne nadarmo jí přezdívají Couture Queen. „Moje domácí kolekce vznikla tak, že jsem si sice mohla koupit, co jsem chtěla, ale veřejně jsem nemohla nosit nic z těch věcí,“ řekla pro Vogue.
FUN FACT: Dosud doma nosí pantofle poseté diamanty, tak jak jí to dovolil i manžel al-Rašíd. Aby měla dostatek místa, koupila si další byt, který slouží jako šatník.
Ve zlaté kleci žila 20 let, nosila burku a nemohla si povídat s muži. Jenomže tenhle životní styl jí dlouho nevyhovoval. Jak se z ní stala nejbohatší žena v Saúdské Arábii, jak se se šejkem poznali a jak se jí podařilo uniknout z rodinného otroctví arabského miliardáře a vybudovat si nezávislý byznys v cizí zemi? A proč ji celá Saúdská Arábie nenáviděla? To vše se dočteš v článku.
Baví tě články s podobnou tématikou? Pokud chceš číst podobný obsah, staň se členem klubu Refresher+.
Jak chudá osmnáctiletá dívka potkala šejka
Mouna Ayoub se narodila v Kuvajtu do obyčejné pracující rodiny. Její rodiče byli katolíci s libanonským původem a Mounu vychovávali poměrně liberálně. Její matka milovala módu a jako maličké dívce jí ráda vymýšlela různé outfity. Když Mouna skončila střední školu, rozhodla se, že bude hledat štěstí v Paříži. Přihlásila se dokonce i na vysokou školu.
Vedle studia si přivydělávala jako servírka v jedné z luxusních restaurací. Právě na tomto místě se jí roku 1976 změnil život. Láska se šejkem ze Saúdské Arábie se zrodila právě zde. Šejk Nasser al-Rašíd byl častým návštěvníkem restaurace a jednoho dne jej Mouna Ayoub obsluhovala. O 30 let starší šejk se do ní zamiloval. Mladá žena z Kuvajtu se z Francie odstěhovala do Saúdské Arábie. Al-Rašída si vzala v roce 1977.
Mouně Ayoub se od té doby život otočil o 180 stupňů. Z katolického vyznání konvertovala k islámu, začala žít v přepychu a obrovském bohatství. Šejk Nasser al-Rašíd v té době patřil mezi deset nejbohatších mužů na Blízkém východě. Pracoval jako poradce saúdskoarabského krále Fahda. Jeho majetek měl tehdy hodnotu osm miliard dolarů. Byl zakladatelem a předsedou Rashid Engineering, jedné z největších a nejúspěšnějších stavebních společností v Saúdské Arábii.
Mouna dostávala luxusní dárky každý den a myslela si, že potkala prince na bílém koni. Mělo to však jeden háček. Nádherné modely od Schiaparelli či od Chanelu si mohla vystavit jen doma v šatníku, veřejně mohla nosit pouze tradiční oblečení hidžáb. Z její pohádky se začalo stávat nesvobodné a limitující prostředí.
Když její manžel odcestoval do zahraničí, nemohla mít přátele, které manžel neschválil. Sama nesměla ani opustit dům. Neustále měla v patách ochranku. Ve své knize popsala tyto roky jako život ve zlaté kleci, který připomínal noční můru. „V Saúdské Arábii slouží žena pouze jako sexuální potěšení muže a jako prostředek k jeho dominanci,“ píše ve své knize.
Se šejkem měli pět dětí, po 20 letech se ale Mouna rozhodla, že se v roce 1997 pokusí o rozvod. To al-Rašída rozzlobilo tak, že proti své ženě začal pomocí médií štvát celou Saúdskou Arábii. Vykresloval ji jako přelétavou nevděčnici, vyštval ji ze země a vyhrožoval jí, že své děti do konce života neuvidí.
Dary, které jí manžel dal, z ní udělaly miliardářku
Po rozvodu sice nedostala z šejkova rodinného majetku vůbec nic, ale zůstaly jí všechny dary, které jí manžel koupil. Odstěhovala se zpět do Paříže, a i když si sama původně myslela, že svůj život dožije v ústraní, opak byl pravdou. Odvezla si s sebou svou impozantní sbírku luxusních modelů haute couture. A jelikož oblečení nepoužívala, bylo v dokonalém stavu. Jednotlivé kousky tak měly hodnotu od jednoho do sedmi milionů korun.
Ayoub začala dary prodávat na aukcích za šílené částky. Diamant, který obdržela od svého manžela, se jí na aukci Christie's podařilo prodat za tři miliony dolarů. V roce 2023 zorganizovala aukci, kde vydražila 252 modelů od Chanel, které navrhl Karl Lagerfeld v letech 1990 do 2014. Mouně se tak podařilo znovu získat pohádkové bohatství.
Po úspěšném zbohatnutí se odstěhovala do Monaka, kde žije dosud. Pravidelně se účastní filmového festivalu v Cannes. Dodnes je obrovskou milovnicí módy a na každé veřejné akci vystupuje jako dokonale oblečená dáma. Nedá dopustit na ručně šité modely, které nikdy nenosí dvakrát. „Prostě miluji haute couture. Je to moje jediná vášeň. Vždy když jdu na veřejnost, obléknu si haute couture. Do potravin nosím tričko a džíny,“ řekla v rozhovoru pro NY Times.
Kousky, které si nechala, má uschované v malé vesničce ve střední Francii v oblasti Braslou. „Všechno je ve speciálních boxech. Žádné světlo, žádný prach, žádní moli, žádná vlhkost, nic. Takže je tam můžu nechat navždy.“ Díky tomu, jak v průběhu let podporovala svět módy, se z ní stala couture filantropka. Kousky ze své sbírky darovala i do různých muzeí či na výstavy. Nejdražší kabát, jaký byl kdy vyroben, věnovala pařížskému Musée de la mode. Byl to zlatý kabát od Chanel, který stál víc než sedm a půl milionu korun. „Jiní utrácejí miliony dolarů při hraní blackjacku. Někteří zase sbírají zbraně. Není nic ostudného na tom, že nakupuji módu,“ dodala s tím, že její sbírka pomohla rozvoji haute couture a zachování její tradice.
Mouna Ayoub se proslavila i obrovskou 75metrovou jachtou Fosea za 30 milionů dolarů, která patřila mezi nejluxusnější na světě. Podle jejích slov ji mnohokrát využívala ta největší jména showbyznysu od zpěváků až po herce. Na její palubě byl prý napsán nejeden filmový scénář. „Je mi líto, že nemůžu prozradit víc. Podepsala jsem smlouvu o mlčenlivosti,“ řekla pro WWD.
Část výtěžků z aukcí pokaždé putovala Fondation des Femmes, francouzské charitativní organizaci pro ženy postižené násilím a zneužíváním.