Mouna Ayoub se náročném rozvodu se šejkem navzdory stala jednou z nejbohatších arabských žen. Kromě impozantní módní sbírky se proslavila koupí 75metrové jachty, která se zařadila mezi nejluxusnější a největší jachty na světě.
Mouna Ayoub žila díky manželství se šejkem Násirem al-Rašídem v neskutečném bohatství, i když se narodila v chudých poměrech. Zasypal ji zlatem, drahými dary v podobě šperků či luxusním oblečením. Mouna se s ním však rozvedla luxusu navzdory a později ve své autobiografii La vérité napsala, že žila jako ve zlaté kleci.
Mohla mít všechno, co chtěla. Přesto se často cítila osamělá a nešťastná. Aby si od všeho odpočinula, našla zálibu v kupování oblečení haute couture (pařížská tradice výroby rób šitých na míru za astronomické ceny, pozn. red.) od těch nejznámějších módních designérů jako Versace, Chanel, John Galliano nebo Yves Saint Laurent. Dodnes je z ní doslova fanatička do „vysoké módy“, která nosí outfity za desítky milionů.
- Jak se poznala se s svým manželem šejkem.
- Proč žila ve zlaté kleci.
- Jak po rozvodu zbohatla a vysloužila si postavení jedné z nejbohatších žen v Saúdské Arábii.
Na svém koníčku nakonec také vydělala, čímž se vypracovala na významnou osobnost ve světě módy, kde se pohybuje dodnes. Vlastnila totiž ultraluxusní kolekci kousků haute couture, která patřila k nejcennějším a největším sbírkám na světě. NY Post píše, že jich bylo kolem 1 600 a jen její šatník by vystačil na financování malé země. Každý kus nabíral postupně na hodnotě a to, že byly vhodnou investicí, se jí za několik let potvrdilo. Právě díky ní mohly vzniknout různé světové módní výstavy a její róby se často objevovaly i ve filmech.
Ne nadarmo jí přezdívají Couture Queen. „Moje domácí kolekce vznikla tak, že jsem si sice mohla koupit, co jsem chtěla, ale veřejně jsem nemohla nosit nic z těch věcí,“ řekla pro Vogue.
Ve zlaté kleci žila 20 let, nosila burku a nemohla si povídat s muži. Jenomže tenhle životní styl jí dlouho nevyhovoval. Jak se z ní stala nejbohatší žena v Saúdské Arábii, jak se se šejkem poznali a jak se jí podařilo uniknout z rodinného otroctví arabského miliardáře a vybudovat si nezávislý byznys v cizí zemi? A proč ji celá Saúdská Arábie nenáviděla? To vše se dočteš v článku.
Jak chudá osmnáctiletá dívka potkala šejka
Mouna Ayoub se narodila v Kuvajtu do obyčejné pracující rodiny. Její rodiče byli katolíci s libanonským původem a Mounu vychovávali poměrně liberálně. Její matka milovala módu a jako maličké dívce jí ráda vymýšlela různé outfity. Když Mouna skončila střední školu, rozhodla se, že bude hledat štěstí v Paříži. Přihlásila se dokonce i na vysokou školu.
Vedle studia si přivydělávala jako servírka v jedné z luxusních restaurací. Právě na tomto místě se jí roku 1976 změnil život. Láska se šejkem ze Saúdské Arábie se zrodila právě zde. Šejk Nasser al-Rašíd byl častým návštěvníkem restaurace a jednoho dne jej Mouna Ayoub obsluhovala. O 30 let starší šejk se do ní zamiloval. Mladá žena z Kuvajtu se z Francie odstěhovala do Saúdské Arábie. Al-Rašída si vzala v roce 1977.
Co se dozvíš po odemčení?
- Jaký se jí se šejkem žilo.
- Jak po rozvodu zbohatla.