Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
„Umím si tu představit žít do konce života. Je tu skvělá budoucnost, i co se týče výchovy dětí. Líbí se mi, že tu nikdo nikoho nepomlouvá, každý se stará o sebe,“ říká Mária, která se usadila v Dubaji.
Pracuje jako letuška pro Emirates, usadila se v Dubaji, miluje módu, dobré kavárny a restaurace a život doma na Slovensku si už nedokáže představit.
„Dostanu se i na místa, kam se jen tak lehce nedostanete. Dubaj však nabízí neobyčejně mnoho možností i za dostupné ceny,“ říká pro Refresher Mária, která na Instagramu ukazuje svůj dubajský životní styl pod přezdívkou blonde.lifestyle.m.
Jako mnoho dalších Evropanů a Evropanek i Mária využila příležitost k dobré investici a koupila v Dubaji dva byty, které pronajímá.
V článku si přečteš:
Jak ovlivňuje práce letušky její vztah
Jak se za poslední roky změnil Dubaj a na co všechno si tam musela zvyknout
Co připravuje země ohledně dubajské čokolády
Kolik jí vynáší investice do bytů v Dubaji
Zda se někdy v zemi cítila jako žena nekomfortně
Zdroj: Instagram @blonde.lifestyle.m
Snila jsi o práci letušky od dětství?
Už jako malé děvčátko jsem věděla, že chci létat. Když jsme jezdili na dovolené, vždy jsem svým prarodičům říkala, že jednou budu letuška. Bylo mi asi 5 let a dodnes se tomu smějí. Když mi bylo devatenáct a úspěšně jsem odmaturovala, zkoušky jsem měla ve čtvrtek a už v neděli jsem odcházela pracovat pro Ryanair.
Nejprve jsem odešla do Londýna, protože jsem si chtěla zlepšit angličtinu. To byl můj hlavní důvod. Druhý důvod byl, že Emirates přijímají až od 21 let.
Vždycky jsem chtěla pracovat pro Emirates, ale věděla jsem, že angličtina je pro ně klíčová, takže jsem se rozhodla jít do Londýna, abych se zlepšila. V Londýně jsem strávila 2 roky a hned, jakmile mi bylo 21 let, jsem se přihlásila do Emirates.
Jak zvládáš vztah při svém pracovním režimu letušky?
Největší výzvou je vzdálenost a časový posun. Když například cestuji do USA, bývám tam čtyři až pět dní, a s partnerem si to musíme umět sladit. Klíčová je komunikace a pokud ta nefunguje, je to těžké.
Mnoho mužů to odrazuje. Nechtějí mít ženu, která stále odchází a má možnost cestovat, poznávat nové lidi a podobně. Ne každý to dokáže akceptovat. Vše však závisí na tom, jak silný je vztah. Pokud je čerstvý, může se velmi rychle rozpadnout.
Mnoho žen se nakonec rozhodne vrátit do Evropy, najít si stabilnější práci a usadit se v tradičním vztahu, zvláště když překročí třicítku. Znám mnoho případů, i od mých kamarádek. Koupily si kočky a užívají si život samy (smích).
Často kvůli práci cestuji, ale když jsem doma, je tu opravdu mnoho možností. Někdy se probudím s tím, že mám chuť jít sáňkovat, tak jdu do Emirates Mall, kde je skutečný svah se vším, co k tomu patří. Když mám zase náladu na kávu v poušti, jednoduše si ji tam jdu dát. Dubaj opravdu nabízí všechno, pokud se chceme jít koupat, tak se jdeme koupat.
Umím si představit žít tu do konce života. Je tu skvělá budoucnost, i co se týče výchovy dětí. A hlavně tím, že můj přítel není ze Slovenska, tak nemám ani na výběr.
Kdysi jsme objevovali bary, teď spíše upřednostňujeme procházku spojenou s večeří a podniky, kde se něco děje. Například místa se zajímavou show nebo netradičním zážitkem; nedávno jsme třeba byli v řecké restauraci Opa, kde na konci rozbíjejí talíře. Hledáme něco, co není jen o jídle a pití, ale i o atmosféře a zážitku. Místní podnikatelé si dávají záležet na pestrém „social life.“
Líbí se mi, že tu nikdo nikoho nepomlouvá, každý se stará o sebe. Dokonce, pokud někdo napíše zlomyslný komentář na sociálních sítích, může za to dostat pokutu.
Proč blonde lifestyle? Považuješ svůj Instagram za blog nebo to přišlo spontánně?
Přezdívka blond vznikla až v Dubaji. Když jsem přijela do Dubaje před 7 lety, blond vlasy byly něco neobvyklého, lidé je tu na ulici běžně neviděli. Lidé mě proto často oslovovali jednoduše „ta blondýnka“. Ať už na ulici, nebo například v letadle, když si nepamatovali mé jméno. Dnes je to už jiné, Dubaj se za těch 7 let posunula, ale tehdy to bylo běžné. V posádce nás bylo 26 členů a každý dostal nějakou přezdívku, podle které si ho ostatní zapamatovali. Tak to celé začalo.
Vždycky to upoutalo pozornost, proto jsem si zvolila název „blonde lifestyle“. Chtěla jsem prezentovat svůj životní styl. Mým cílem bylo přiblížit ho lidem na Slovensku, ukázat nejen jeho luxusní stránku, ale i tu dostupnější. Chci jim zprostředkovat vše, co je zajímá. Lidé vždy měli rádi Dubaj a mají ho rádi čím dál více.
Ano, třeba teď se lidé „zbláznili“ z dubajské čokolády. Dupe prý prodávají už i v Kauflandu...
Spousta lidí mi psala, abych jim ji dovezla, ale ta čokoláda vydrží v lednici jenom tři dny... Můžu ti říct novinku, která se týká dubajské čokolády, ale nevím, jestli to bude někoho zajímat. I když podle toho, co říkáš, asi ano. (smích)
Jakou?
Přidej se do klubu Refresher+ již od 25 Kč
Co se dozvíš po odemknutí?
Jak se za poslední roky změnil Dubaj a na co všechno si tam musela zvyknout
Kolik jí vynáší investice do bytů v Dubaji
Jaký rozpočet potřebuje člověk v Dubaji na luxusní životní styl
Aktuálně tu připravují parfém inspirovaný dubajskou čokoládou. (smích)
Zdroj: Instagram @blonde.lifestyle.m
Byla ti kultura Dubaje od začátku blízká?
Na začátku to byl kulturní šok. Například jednou jsem byla v taxíku a o 12:00 během dne náhle zastavil řidič na kraji cesty. Taxikář vystoupil, položil si na zem malý koberec a začal se modlit, protože tehdy je čas modlitby. Celá doprava najednou zastavila. Bylo to pro mě překvapivé, protože něco podobného se u nás ani v Londýně běžně nevidí.
Zpočátku to bylo náročné, musela jsem si na to zvyknout. První dva roky jsem se často vracela domů. Lidé se tady striktně zahalovali, tehdy to bylo ještě úplně jiné. Dnes už můžete klidně chodit v šortkách nebo tričku, ale tehdy to tak nebylo. Děláme to však někdy dodnes, i když nemusíme, protože obchodní centra jsou strašně silně klimatizovaná.
Jak to tam vypadalo před 7 lety? Pamatuješ si, jaký byl tehdy životní styl ve srovnání s dneškem?
Co se týče modlení, tam se nezměnilo nic, právě naopak. Lidé se teď modlí ještě více – právě se blíží ramadán. Luxusní obchody tu byly vždycky, na tom si Dubaj založil své jméno. Kaváren tu nebylo tak moc, jako dnes. Dubaj se také stále snaží vymýšlet něco nového, i co se týče atrakcí, aby přilákal turisty.
Jako žena jsem se tu nikdy necítila nekomfortně. Vždycky se ke mně chovali s respektem, a je to tu tak, že všude mají ženy přednost. Jdeš na úřad, jsou tam vyhrazená místa pro ženy. Stejně tak u doktora, parkovací místa, vagóny v metru. Pokud si tam sedne muž, může dostat pokutu.
Jeden můj respondent z Dubaje mi v rozhovoru řekl, že pokud tady muž neposílá ženě řidiče, růže a Cartier náramky, nepůjde s ním ani na rande. Je to realita, nebo zkreslená představa z Instagramu?
Haha. Instagram není realita a tohle už vůbec ne. Je sice pravda, že v Dubaji ženám často posílají řidiče, město je obrovské, a pokud by měly platit vysoké částky za taxi, mohly by si to i rozmyslet.
Co se týče toho Cartieru, to je trochu komické. Muži zde sice rádi rozmazlují ženy a obdarovávají je drahými dárky, ale většinou až tehdy, když si s nimi umí představit budoucnost a jsou spolu opravdu déle. I já jsem svůj první Cartier dostala od přítele až po roce (smích).
Na Instagramu vidíme, že miluješ módu a často nakupuješ oblečení.
Hlavně už nemám ani místo ve skříni. Vždycky si řeknu, že už to stačilo (smích), ale v obchodech high end značek mají skvělý marketing a prodejní dovednosti, takže vždycky nabídnou něco nového. Sotva přijdete, už se k vám hlásí. Zkuste si tohle, hodí se to k vám, a tak dále. Někdy si řeknete, že to vypadá zajímavě, tak si to i vyzkoušíte. A najednou si uvědomíte, že máte plné tašky věcí, které vlastně „nepotřebujete.“ Potom všechno vozím domů mamince. Aktuálně také přemýšlím o větším bytě, kam se vejde více věcí.
Zdroj: Instagram @blonde.lifestyle.m
Momentálně se hodně investuje do bytů v Dubaji. Přemýšlíš tak i ty?
Mám dva byty, které pronajímám, a pro mě jsou to nejlepší investice. Vrátí se to rychle, více než 10 procent za rok. Jít investovat do něčeho jiného bych se asi neodhodlala. Nemovitosti jsou stabilní a stále rostou. Možná se něco stane, jako během covidu, že se trh na chvíli zastaví, ale nikdy to nepůjde výrazně dolů. Pro mě je to jednoduše bezpečná a výnosná investice.
Často trávíš čas i s influencerkou Zuzanou Plačkovou.
Dlouho jsem ji sledovala na Instagramu jako asi každá Slovenka. Setkaly jsme se úplnou náhodou v jednom baru. Nic jsem od toho neočekávala, ale velmi jsme si sedly. Pro mě je to úžasná žena, velmi inspirativní. Kdo ji zná, ví, jaké má zlaté srdce, vždycky pomůže a je s ní zábava. A teď jsme vlastně skoro sousedky. Máme to od sebe tak 5 minut.
Byly jste spolu na pár dní v lukrativní destinaci Al-Ula, kde často dovolenkuje i Cristiano Ronaldo s Georginou.
Ano, přesně tak jsme to i našly. Je to hotel v poušti, kde je možné si rezervovat větší i menší pokoje a karavany, což by určitě bylo cenově výhodnější. Měly jsme tam běžný pokoj a dokonce i krásnou terasu, na kterou nám přinesli snídani. Všechno bylo připravené jen pro nás dvě.
Kolik tam stojí takový pobyt?
No, není to levné. Saúdská Arábie se pro turisty otevřela jen nedávno, takže cena je teď vyšší. Určitě se to za rok změní a bude to levnější. Ale teď nás to stálo celkem dost, určitě více než 7 tisíc eur (necelých 180 tisíc korun) za ty dvě noci, které jsme tam strávily.
Je to nový rezort, takže ceny určitě půjdou dolů. Sami to celé ještě testují. Řekli nám, že jsme první Slovenky, které tam byly.
V Dubaji jsou velmi oblíbené i beach kluby. Dostane se do nich člověk bez problémů?
Co se týče beach clubu Al Nassin u oblíbené plachetnice, tam stojí vstup 800 dirhamů, což je přibližně 5 tisíc korun. Není tam vždycky předem nutná rezervace, většinou bývá volno. Když je ale sezóna opravdu velmi rušná, je lepší jim zavolat a informovat se, zda mají ještě volná místa. Nám se však nikdy nestalo, že bychom přišli a neměli místo. Rezervaci děláme jen tehdy, pokud nás jde víc a potřebujeme 8 až 10 míst. U plachetnice se chtějí všichni fotit, tak je to velmi lukrativní, ale jsou i mnohem méně rušná místa.
Co se podle Márie vyplatí v Dubaji navštívit? Kavárny Blue box cafe Dubai mall (Tiffany tematika) Saya Cafe (Dior tematika)
Nejlepší restaurace na výhled Burj Khalifa a fontány Joe’s cafe Dubai mall
Beach kluby Nikki Beach (diskotéka během dne) Azure beach club (výhled na JBR) Summersalt (výhled na plachetnici)
Párty místa Sushi samba Billionaire
Jaký měsíční rozpočet je potřebný na to, aby si v Dubaji mohl člověk dopřát takový životní styl?
Samozřejmě je k tomu potřeba trochu větší obnos peněz. Myslím, že něco mezi 150 až 200 tisíci korun. Dejme tomu tak 180 tisíc.
Já jsem v Dubaji tak 15 až 20 dní do měsíce a během toho utratím přibližně 100 tisíc korun, a to jen za základní věci, bez zbytečných nákupů. My doma nevaříme, jíme venku, takže to v rozpočtu udělá hodně.
Když jdeme na běžnou večeři, vyjde nás přibližně na 5 tisíc korun. Pokud se rozhodneme pro něco exkluzivnějšího, jako je například návštěva Billionaire, tam člověk utratí minimálně 60 tisíc.
Kolik si jako letuška pro Emirates dokážeš vydělat?
Přesnou částku říct nemohu, ale jsou to dost dobré peníze. Proplácejí vám také příspěvek na byt, pojištění i přepravu. Ano, záleží, kolik člověk odpracuje hodin, hodně z mých kolegů si také proto mění a posouvá lety. Já na to naštěstí už odkázaná nejsem. No a pak záleží také na tom, do které země jedete. Dobře placené je například Švýcarsko, v porovnání například s asijskými zeměmi. V Dubaji neplatím daně a to na výplatě udělá opravdu obrovský rozdíl.
Co je v Dubaji výrazně dražší, a co je naopak levné?
Alkohol je teď dražší, protože na něj zavedli clo. Vzhledem k tomu, že jde o muslimskou zemi, kde není alkohol příliš vítaný, ceny vzrostly o 30 procent. To je novinka, která se týká i restaurací, takže i cena za sklenku vína k večeři půjde ještě nahoru.
Levná je tu elektronika jako telefony, kamery a podobně. Mnoho lidí proto cestuje do Dubaje na takové nákupy.